מחאה אנטי ישראלית בלונדון (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

יממה לאחר שפורסמה עצומת הישראלים התומכים בסימון המוצרים מההתנחלויות באירופה, מגיבים חלק מהחתומים לביקורת שנמתחה נגדם. בשיחה עם חדשות 2 Online הם עומדים מאחורי החלטתם לחתום על העצומה ומסבירים מדוע עשו זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני חושבת על כל דרך אפשרית כדי לשים בראש של מי שמנהל אותנו שכל העניין הולך לאסון", אמרה הבוקר (חמישי) חברת הכנסת לשעבר יעל דיין. "המכשול הגדול, כפי שמסתמן בעשרות השנים האחרונות, הוא ההתנחלויות. מוכרחים לעשות הבדלה שלאט לאט מיטשטשת".

"יש אזור שני שנולד לתוך המצב הזה ואולי הוא באמת לא יודע את ההבדל בין יצהר ובנימינה", הוסיפה דיין. "גם אם הנזק הכלכלי אינו ענק, מוכרחים להבין שיש הבדל בין החוקי ללא חוקי. מה שהיה ב-67' קלף להשיג שלום הפך להיות קלף להכשלת שלום".

לטענתה, העצומה לא תפגע בתדמיתה של ישראל בעולם. "זה משרת את כל מי שרוצה שלום, את כל מי שמאמין שהתנחלות צריך להקפיא ובסוף לפנות, וזה משרת את ההבחנה הבסיסית בין שטחים כבושים לבין שטחים שהם מדינת ישראל. כל מה שהוא מדינת ישראל - אני אמות בשבילו. כל מה שהוא ארץ ישראל מהתנ"ך, אני אלמד עליו אבל הוא לאו דווקא המדינה שלי".

"התנחלות צריך להקפיא ובסוף לפנות". דיין (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
"התנחלות צריך להקפיא ובסוף לפנות". דיין | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

ידיעות נוספות בנושא:

המסמך המלא: עונש למוצר שלא יסומן

הסימון והתגמול: כך תיאבק ישראל

יצרנים בהתנחלויות במסר לאירופה: נמכור יותר

סופית: מוצרים מעבר לקו הירוק יסומנו באירופה, הכיתוב על תווית המוצר: "התנחלות"

גם שר החינוך לשעבר, יוסי שריד, היה בין החתומים על העצומה. "אני לא זקוק לאירופה כדי שתגיד לי מה נכון ומה לא נכון", הוא אמר לחדשות 2 Online. "האירופאים הם לא האורים והתומים שלי. אני בעצמי מעולם לא קניתי מוצר שמיוצר בהתנחלות כלשהי, כי אני מתנגד מהיום הראשון לכל ההתנחלויות בלי יוצא מן הכלל. לא גושים ולא שמושים".

יוסי שריד ז"ל (צילום: פלאש 90, משה שי)
"לא גושים ולא שמושים". שריד | צילום: פלאש 90, משה שי

"אני לא חושב שבאופן רצוני אני צריך לממן מיזם שאני רואה בו את האיום הכי גדול על מדינת ישראל ועל הציונות", הוא הסביר. "מספיק שכספי המסים שלי משרתים את ההתנחלויות. איש לא צריך לצפות ממני לחזק את ההתנחלויות. אם האירופאים הגיעו לאותה מסקנה, אז שיהיו בריאים".

שריד מדגיש כי מטרתו היא לפגוע בהתנחלויות בלבד ולא בכל המדינה. "מה הקשר בין המדינה וההתנחלויות? אני לא רואה בהתנחלויות חלק מהמדינה", הוא הדגיש. "אני רוצה שתהיה פגיעה בהתנחלויות. אני רואה במהלך שלנו אקט פטריוטי, כי מי שמתנגד להתנחלויות הוא בעד המדינה. משום שאני בעד המדינה, אני נגד ההתנחלויות".