קוראים לממשלות נוספות לנקוט צעד דומה. דיין ובורג
קוראים לממשלות נוספות לנקוט צעד דומה. די | צילום:

ברקע הגינויים בישראל להחלטת האיחוד האירופי היום (רביעי) לאשר את סימון המוצרים המיוצרים בהתנחלויות, נשמעים קולות מבית המביעים דווקא תמיכה במהלך. בראש התומכים - 550 פוליטיקאים לשעבר ואנשי רוח שחתמו על עצומת תמיכה בהחלטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעצומה שפורסמה היום הצהירו החותמים על תמיכתם בשינוי המדיניות של מדינות האיחוד כלפי תוצרת ישראלית המיוצרת מעבר לקו הירוק ונמכרת באירופה. "אנחנו, ישראלים שאכפת להם מהמדינה שלהם כעת יותר מתמיד, מברכים את האיחוד האירופי על ההחלטה לתייג מוצרים מהתנחלויות ישראליות ומקווים שמדינות נוספות ילכו בעקבות המהלך", נכתב בעצומה.

ידיעות נוספות בנושא:

המסמך המלא: עונש למוצר שלא יסומן

הסימון והתגמול: כך תיאבק ישראל

יצרנים בהתנחלויות במסר לאירופה: נמכור יותר

סופית: מוצרים מעבר לקו הירוק יסומנו באירופה, הכיתוב על תווית המוצר: "התנחלות"

ואלה הנימוקים: "ההפרדה שעושה הקהילה הבינלאומית בין ישראל לשטחי ההתנחלויות היא צעד שיוכל לקדם הסכם שלום באזור, לחזק את מעמדה של ישראל בעולם ולסכל ניסיונות של דה-לגיטימציה נגדה".

בנוסף, קראו החותמים למדינות נוספות בעולם לאמץ את היוזמה ולנקוט בצעדים דומים כדי להשפיע על תהליך השלום. "אנו קוראים לאיחוד האירופי ולממשלות נוספות בעולם לקחת צעד נוסף בכיוון הזה במטרה להפריד בין ישראל לגבולות 67' ולשטחים הכבושים", נכתב בעצומה. "מיליוני ישראלים ופלסטינים יוכלו לקוות לעתיד טוב יותר אם הקהילה הבינלאומית תוסיף להפגין מעורבות ולסייע לצדדים להשיג פתרון הוגן לשני העמים שיאפשר את קיומן של שתי המדינות, הישראלית והפלסטינית, זו לצד זו, בשלום ובביטחון".

בין החותמים יו"ר הכנסת ויו"ר הסוכנות היהודית לשעבר אברהם בורג, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מיכאל בן יאיר, חברת הכנסת לשעבר יעל דיין, שר החינוך לשעבר יוסי שריד וחתן פרס נובל לכלכלה דניאל כהנמן.

במקביל, גם בתנועת "שלום עכשיו" הביעו תמיכה במהלך והבהירו כי הם אינם רואים בו צעד מחרים. "סימון מוצרים מההתנחלויות איננו חרם על ישראל או BDS", אמרו בתנועה. "זהו מהלך לגיטימי שנועד להפריד בין תוצרת ההתנחלויות לבין תוצרת כחול לבן. זאת התוצאה של היעדר משא ומתן אמיתי ותחושה שישראל לעולם לא תיפרד מהפלסטינים ורק תמשיך להעמיק את השליטה בשטחים".