בעלי העסקים שצפויים להיפגע מהחלטת האיחוד האירופי לסמן מוצרים שיוצרו בהתנחלויות זועמים. מבחינתם, מדובר בפגיעה לא רק בהם, אלא בעובדים רבים, בהם פלסטינים וכן אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. התשובה שלהם לחרם ברורה - למכור הרבה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יקב "טורא" שביישוב רחלים בשומרון מייצר 56 אלף בקבוקים בשנה, כש-40% מהם מיועדים לייצוא. לטענת בעלת היקב, ורד בן סעדון, תנועת החרם השיגה את התוצאה ההפוכה ממה שרצתה. "במשך חמישה חודשים היינו ללא יין על המדפים תודות לאנשים שלא אהבו את האלימות של תנועת החרם", סיפרה על תוצאות ההחרמות בעבר.

ידיעות נוספות בנושא:

המסמך המלא: עונש למוצר שלא יסומן

הסימון והתגמול: כך תיאבק ישראל

ישראלים בעד סימון מוצרים מההתנחלויות: "החרם יקדם שלום באזור"

סופית: מוצרים מעבר לקו הירוק יסומנו באירופה, הכיתוב על תווית המוצר: "התנחלות"

בעלת היקב, ורד בן סעדון
העסקים דווקא עלו. בן סעדון | צילום:

ביקב "בזלת הגולן" במושב קדמת צבי ברמת הגולן החליטו לייצא את יין השרדונה כשעל הפקק מוטבע דגל ישראל כחול לבן. "אנו גאים בדגל הלאום שלנו ומקווים שיקבים נוספים ילכו בעקבותינו ויטביעו את דגל ישראל על בקבוקי היין המיועדים לייצוא לאירופה", אמר יואב לוי, מבעלי היקב. "אנחנו מקווים שלמרות הנחיות האיחוד האירופי, ידחו המדינות את ההחלטה לקבל את החרם ויתמכו בישראל".

מייצאים בקבוקים עם דגל ישראל
מייצאים בקבוקים עם דגל ישראל | צילום:

שלמה קשת, בעליו של מפעל "סבונטו" ביישוב כוכב השחר בבנימין, דואג כעת למצבם של העובדים במפעל שלו ובמקומות אחרים. "ברגע שמחרימים תוצרת ללא אבחנה, פוגעים באנשים שעובדים, במקרה שלנו באנשים עם צרכים מיוחדים", הוא אומר. "במקומות אחרים זה יכול להיות עובדים ערבים שעובדים כתף אל כתף עם עובדים יהודים שמתפרנסים מזה. לכן אין מקום לחרמות. בואו נשים לזה סוף".

שלמה קשת, מייסד המפעל
"פוגעים בעובדים". קשת | צילום:

"סימון מוצרים מיהודה ושומרון הוא אפליה שנובעת מבורות וצביעות", אמרה חגית שכטר, בעלת "מתנות לבית בעיצוב שמח" בקיבוץ הדתי ראש צורים שבגוש עציון. "אני מאמינה בזכותם של שכנינו ושלנו לחיים נורמליים ולהבאת פרנסה הביתה".

"מאמינה בזכות לחיים נורמליים". שכטר
"מאמינה בזכות לחיים נורמליים". שכטר | צילום:

"האיחוד האירופי רוצה להחרים אותנו ואני רוצה לומר להם שהחרם הזה לא יוביל אותנו לשום מקום", טוען דוד דניאל, בעל מכוורת ביישוב היהודי בחברון. "הניסיון לפגוע בנו לא יצליח. הלקוחות שלנו מאוד מרוצים ושמחים מהמוצרים, והיינו שמחים לשווק אותם לכל העולם".

"החרם לא יוביל לשום מקום". דניאל
"החרם לא יוביל לשום מקום". דניאל | צילום:

"אנחנו מאמינים שצריך להחזיר מלחמה ולקרוא לכל אוהדי ישראל ברחבי העולם, יהודים ולא יהודים, לקנות מוצרים ישראלים", אומר יעקב ברג מיקב פסגות במטה בנימין. "הדרך הכי טובה להילחם בחרם האירופי זה להוכיח במספרים, ששנה מהיום אנחנו נמכור פי 2-3. כי אם אנחנו נבכה ונגיד שזה לא הגון, גזעני, זה לא יכניע אתם, כי המטרה שלהם לפגוע בעם ישראל".

ההישג הישראלי נגד ה-BDS (צילום: חדשות)
הפקק והדגל של יקב בזלת | צילום: חדשות

עו"ד נתי רום, מייסד ארגון לב העולם שפועל למען הסברה לטובת ישראל ורותם שותפים לבלימת קמפיין החרם וה-BDS, מסר בתגובה: "ההחלטות שהתקבלו היום מהוות איום חמור על עשרות בעלי עסקים הפועלים בכל רחבי הארץ. תושבים רבים שעמלו קשה לפרנסתם מוצאים היום את עצמם מוחרמים כאילו היו פושעי מלחמה. אני קורא לכל תושבי מדינת ישראל ואזרחי העולם כולו שלא לקחת חלק בפשע זה, היום אנו קונים מוצרים מיהודה ושומרון, מגוש עציון, מחברון, בקעת הירדן, הגליל והגליל".