הם היו שותפים לאותו גורל אכזר, היום הם מאושרים בחיק משפחותיהם: מפגש מרגש במיוחד התרחש היום (שבת) בפזורה הבדואית בנגב, לאחר שאורח מיוחד הגיע לבקר את עודה תראבין - האזרח הישראלי ששוחרר השבוע מהכלא המצרי אחרי שריצה עונש מאסר של 15 שנה באשמת ריגול לטובת ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

עזאם עזאם, שישב אף הוא בכלא המצרי במשך 8 שנים בגין אותן האשמות ושוחרר ב-2004, הגיע לפגוש את תראבין בכפרו - ולברך אותו על שובו. "אני שמח שפגשתי אותו, זה היה מפגש שמח שהתערבבו בו גם רגשות של זעם, כעס וזכרונות כואבים מהתקופה בכלא", סיפר עזאם בשיחה עם חדשות 2 Online.

"שנינו עברנו את אותו עינוי, הוא אפילו ישב באותו תא בכלא שבו אני ישבתי. הייתי שמח לפגוש אותו היום ולראות שהוא חופשי, בחיק המשפחה שלו, מחובק ואהוב", הוסיף עזאם.
כבר ביום השחרור של תראבין, טלפן אליו עזאם - ואמר לו כי יגיע לבקר אותו בהזדמנות הראשונה. תראבין שמח על כך והזמין בשמחה את עזאם לבוא ולבקרו.

"כשהגעתי, הזמנתי את עודה להגיע אליי הביתה בגליל. הוא שיתף אותי במה שעבר עליו בכלא המצרי ואפילו הזכיר שם של סוהר שגם אני מכיר ששמר עלי וגם עליו שם. הוא אפילו מסר לי דרישת שלום ממנו", הוסיף עזאם.

"אני לא מאמין שהשתחררתי, אני מרגיש שזה חלום"

תראבין עדיין מתקשה להתרגל לעובדה שקיבל מחדש את חירותו. בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" אמר: "אני לא מאמין עד עכשיו שהשתחררתי, אני מרגיש שזה חלום". במשך 15 שנים קולו נדם אי שם במרתפי הכלא המצרי אחרי שהואשם בריגול לטובת ישראל. גם אחרי החיבוק הראשון עם אמו, סירב תראבין להתייחס לעניין הריגול. "הם יודעים אם אני מרגל או לא", טען. "כל ישראל יודעת".

פגישת נתניהו ותראבין (צילום: חיים צח / לע"מ)
תראבין בפגישתו עם רה"מ נתניהו, שלשום | צילום: חיים צח / לע"מ

על פי גורמים ישראלים אביו של עודה סייע לא מעט לביטחון ישראל בעבר. עודה, אז בן 18, לא ידע שכשעזב את הכפר שלו ליד אתר דודאים בדרום וחצה את הגבול למצרים שהוא כנראה דורך על עקבות העבר ועל חשבונות ישנים בין אביו לשלטונות המצריים שיובילו אותו לדרך ללא מוצא.

"הלכתי לבקר את אחותי שם ונעצרתי אצלה", שחזר. "בלי בית משפט ובלי כלום, עד עכשיו למשך 15 שנה". הוא אף ציין כי פרט לחבר הכנסת איוב קרא, הוא לא זכה להתערבות מצד חברי הכנסת בישראל. הוא אף מתח ביקורת על שאר חברי הכנסת הערבים ואמר: "הערבים שאומרים שאנחנו עוזרים הרבה לציבור שלנו - הם אומרים את זה כהצגות לתקשורת. פשוט צוחקים על אנשים. אף אחד לא זז מהכיסא שלו ואפילו לא שאל מה מצבי בכלא".

הפגנה בישראל עיכבה את שחרורו

לפני כ-3.5 שנים היה סיכום על שחרורו של תראבין מהכלא המצרי, אך המצרים ביקשו כי הדבר לא יפורסם תקשורתית. אולם זמן קצר לאחר מכן נערכה מחוץ לשגרירות מצרים בישראל הפגנה בהשתתפות מפגינים בודדים שנשאו שלטים הקוראים לשחרורו של תראבין.

תראבין (ארכיון)
יכול היה להשתחרר לפני 3.5 שנים | צילום:

המצרים הודיעו כי לא יוכלו להוציא את העסקה אל הפועל מחשש שיצטייר כאילו נכנעו ללחץ דעת הקהל הישראלית - והשחרור נדחה בעוד מספר שנים.

השבוע שוחרר תראבין בחזרה לישראל והובא לישראל. במקביל, שוחררו שני אסירים מצרים שהיו כלואים בישראל וסיימו לרצות את עונשם. תראבין הגיע לישראל מספר ימים אחרי שחרורו הרשמי מהכלא, כאשר בילה מספר ימים תחת פיקוח כוחות הביטחון המקומיים.