השבוע בתום 15 שנות מאסר בכלא המצרי, שוחרר עודה תראבין והובא בחזרה לישראל. תראבין, עדיין מתקשה להתרגל לעובדה שקיבל מחדש את חירותו. "אני לא מאמין עד עכשיו שהשתחררתי, מרגיש שזה חלום", אמר תראבין בריאיון מיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך 15 שנים קולו נדם אי שם במרתפי הכלא המצרי אחרי שהואשם בריגול לטובת ישראל. גם אחרי החיבוק הראשון עם אמו, סירב תראבין להתייחס לעניין הריגול. "הם יודעים אם אני מרגל או לא", טען. "כל ישראל יודעת".

על פי גורמים ישראלים אביו של עודה סייע לא מעט לביטחון ישראל בעבר. עודה, אז בן 18, לא ידע שכשעזב את הכפר שלו ליד אתר דודאים בדרום וחצה את הגבול למצרים שהוא כנראה דורך על עקבות העבר ועל חשבונות ישנים בין אביו לשלטונות המצריים שיובילו אותו לדרך ללא מוצא.

גבול מצרים, כביש 12 (צילום: חדשות 2)
חוזר לחופשי אחרי 15 שנה במצרים (ארכיון) | צילום: חדשות 2

"הלכתי לבקר את אחותי שם ונעצרתי אצלה", שחזר. "בלי בית משפט ובלי כלום, עד עכשיו למשך 15 שנה". הוא אף ציין כי פרט לחבר הכנסת איוב קרא, הוא לא זכה להתערבות מצד חברי הכנסת בישראל. הוא אף מתח ביקורת על שאר חברי הכנסת הערבים ואמר: "הערבים שאומרים שאנחנו עוזרים הרבה לציבור שלנו - הם אומרים את זה כהצגות לתקשורת. פשוט צוחקים על אנשים. אף אחד לא זז מהכיסא שלו ואפילו לא שאל מה מצבי בכלא".

הפגנה בישראל עיכבה את השחרור 

לפני כ-3.5 שנים היה סיכום על שחרורו של תראבין מהכלא המצרי, אך המצרים ביקשו כי הדבר לא יפורסם תקשורתית. אולם זמן קצר לאחר מכן נערכה מחוץ לשגרירות מצרים בישראל הפגנה בהשתתפות מפגינים בודדים שנשאו שלטים הקוראים לשחרורו של תראבין.

המצרים הודיעו כי לא יוכלו להוציא את העסקה אל הפועל מחשש שיצטייר כאילו נכנעו ללחץ דעת הקהל הישראלית - והשחרור נדחה בעוד מספר שנים.

השבוע שוחרר תראבין בחזרה לישראל והובא לישראל. במקביל, שוחררו שני אסירים מצרים שהיו כלואים בישראל וסיימו לרצות את עונשם. תראבין הגיע לישראל מספר ימים אחרי שחרורו הרשמי מהכלא, כאשר בילה מספר ימים תחת פיקוח כוחות הביטחון המקומיים.