זירת הפיגוע, אמש
החייל שנרצח: סמל עומרי לוי | צילום: Meir Even Haim/Flash90

סמל עומרי לוי, בן 19 מהיישוב שדי חמד ליד כפר סבא, הוא החייל שנרצח אמש (ראשון) בפיגוע הקשה שאירע בתחנה המרכזית בבאר שבע. הודעה נמסרה למשפחתו. בפיגוע נהרג גם נתין זר מאריתריאה שנורה על ידי כוחות הביטחון משום שחשדו בטעות שהוא מחבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצה"ל נמסר כי לוי הועלה מדרגת רב"ט לדרגת סמל לאחר מותו. הוא הותיר אחריו אם ושני ואחים. מועד הלווייתו טרם נמסר. 

זאב פתאל, יו"ר שדי חמד וחבר קרוב של משפחת החייל שנרצח, סיפר על התחושות הקשות: "המשפחה בהלם. לפני 3 שנים אב המשפחה נפטר מדום לב. עומרי היה ילד מאוד מקובל, כולם הכירו אותו במושב. יש לו שני אחים קטנים. ילד מקסים, חייכן, גבוה, מרבה לצחוק, חבר בתנועת הנוער".

בריאיון לתכנית "הבוקר של קשת" סיפר פתאל: "אחרי הטרגדיה שעברה המשפחה הוא התעקש לשרת ביחידה קרבית כמו אביו. היו לו בעיות גב והוא הפך את כל העולם כדי להתגייס לגולני, הוא סיים בגאווה את הטירונות. הכאב הוא עצום, אנחנו קהילה משפחתית וננסה להתגבר ביחד".

הלינץ'
אריתריאי שנחשד כמחבל הוכה למוות | צילום: עד ראייה

11 בני אדם נפצעו בפיגוע והבוקר עדכנה ד"ר ניצה היימן נוימן, סגנית מנהלת בית החולים סורוקה, על מצבם: "שישה מפצועי הירי עדיין מאושפזים, אחד מהם חייל שהגיע עם פציעת בטן קשה. הוא מורדם ומונשם. הפצועים הנוספים מאושפזים במחלקות הכירורגיה והאורתופדיה עם פגיעות גפיים. ארבעה מתוכם נותחו, ומצבם קל עד קל-בינוני. בית החולים נמצא בכוננות מוגברת".

בשעות הבוקר ניכרת דריכות רבה בתחנה המרכזית, ובעלי עסקים רבים דיווחו כי עובדים לא הגיעו לעבודה מחשש למתקפות נוספות. האבטחה תוגברה, אך עדיין לא הוצבו בזירה מגנומטרים למרות הביקורת הרבה מצד תושבים על היעדר תחושת ביטחון.

פרטי האירוע עדיין נחקרים ומצויים תחת צו איסור פרסום, אולם ממה שידוע עד כה הוא כי ככל הנראה המחבל שנכנס לתחנה המרכזית בב"ש ירה ופצע קשות את לוי. לאחר מכן חטף את המחבל את נשקו של לוי ופתח בירי לעבר העוברים ושבים. הוא נוטרל וחוסל על ידי המאבטחים וכוחות הביטחון שהיו במתחם והגיבו מיד בירי לעברו.

פיגוע הירי בבאר שבע
זירת הפיגוע, אמש | צילום: Meir Even Haim/Flash90

נתין זר מאריתריאה שהיה בתחנה נורה אף הוא על ידי כוחות הביטחון, לאחר שככל הנראה הוא זוהה בשוגג כמחבל. לזירת האירוע זרמו כוחות גדולים מאוד של מגן דוד אדום שהעניקו טיפול ראשוני בשטח לנפגעים, מתוכם לפחות שלושה שוטרים. לאחר מכן פונו כל הפצועים לבית החולים סורוקה בעיר. בית החולים סורוקה פתח מרכז מידע שמספרו 12-55-177.

מחקירה ראשונית עולה כי המחבל הגיע לתחנה המרכזית כשהוא חמוש בסכין ובאקדח עם תחמושת. מיד עם כניסתו למקום פתח באש לעבר לוי, פגע בו ונטל את נשקו האישי. לאחר מכן המשיך המחבל לירות הן מהאקדח והן מהרובה.

כוחות שהוצבו במקום ניהלו חילופי אש עם המחבל, שנמלט לעבר היציאה מהתחנה המרכזית. ביציאה הוא נתקל בכוח נוסף שפגע בו והרג אותו. במהלך חילופי האש בתחנה המרכזית פתחו שוטר מג"ב ושוטר יס"מ באש לעבר נתין זר מאריתריאה, ככל הנראה לאחר שזיהו בטעות כי מדובר במחבל - כך עדכן מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי. הניתן הזר הוכה על ידי עוברים ושבים, ומותו נקבע בבית החולים.

זירת הפיגוע
איך הצליח מחבל חמוש להיכנס לתחנה? | צילום:

תושבים זעמו: "הפיגוע היה יכול להימנע"

בשיחה עם חדשות 2 Online העידו תושבים רבים על רמת אבטחה ירודה בתחנה המרכזית: "האירוע הזה היה יכול להימנע, זה פשוט מחדל", אמר לחדשות 2 Online תושב העיר. "השומרים עומדים בכניסה ולא בודקים כלום, אין שם אבטחה רצינית", הוסיף אביב, תושב העיר. "זו בושה וזה ידוע, כנראה שחיכו לאסון. אני בעצמי התקשרתי בעבר למוקד העירייה בנושא".

חייל תושב באר שבע, שעבר השבוע בתחנה המרכזית, העיד גם הוא על ליקויי אבטחה במקום. "מאוד קל להיכנס לשם, אני בעיניים שלי ראיתי שלא בודקים תיקים", סיפר. "לא חשבתי שאירוע כזה נורא יקרה אבל האבטחה שם הייתה רופפת". עידן, גם הוא תושב העיר, הוסיף: "כולם ידעו שהאבטחה בתחנה המרכזית מצומצמת ולא מספיקה. אין שם גלאים, זה היה עניין של זמן".

בסוף השבוע האחרון פורסמה במקומון "שבע" כתבה על האבטחה בתחנה המרכזית ובבית החולים סורוקה תחת הכותרת "חוסר ביטחון". כתב העיתון יעקב סיטרוק דהן ביצע ביקורת פתע שנכשלה. "הגעתי לשם עם מזוודה, השומר הסתכל עליי, הסתכלתי עליו וזהו", סיפר הכתב בשיחה עם חדשות 2 Online.

"הוא לא ביקש שום דבר, לא בדק אותי, לא ביקש לפתוח את התיק", הוסיף. "נכנסתי פנימה, עמדתי כמה דקות וראיתי אנשים נוספים שנכנסו אחריי עם תיקים ובלי בדיקה. אחר כך יצאתי מאותו שער וראיתי שהוא לא בדק אף אחד. מישהו שהיה שם אמר שזה הנוהל הקבוע, שבודקים רק חלק מהאנשים. זה לא הפתיע אותי, פרסמנו את הכתבה כדי להתריע. פנינו לקבלת תגובות, גם למשטרה, אבל כל אחד הטיל את האחריות על השני".

עורך הדין של חברת האבטחה שמאבטחת את התחנה המרכזית בבאר שבע מסר בתגובה: "החברה שלנו עושה כל מה שהיא נדרשת מהמשטרה כדי לבצע את פעולות האבטחה במקום. כרגע אנחנו לומדים את האירוע, אנחנו עוד לא יודעים בדיוק מה היה שם". עורך הדין סירב למסור האם החברה תגברה את האבטחה בימים האחרונים בשל גל הטרור.