מכה כלכלית לעיריית אשקלון (צילום: פלאש 90 ראהים קהאטיב)
"מבקש לחזק את תחושת הביטחון של ההורים", | צילום: פלאש 90 ראהים קהאטיב

אחרי שאמש ספג ראש העיר אשקלון ביקורת רבה על החלטתו להפסיק עבודת פועלים ערבים בעירו, הבוקר (חמישי) עונה איתמר שמעוני למבקרים ואומר כי הצעד נעשה בתגובה לתחושת חוסר הביטחון של התושבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני קשוב לרחשי הציבור, ובמיוחד להורי ילדי הגנים שבהם מועסקים עובדים ערבים בבניית ממ"דים", הסביר שמעוני. "במהלך הימים האחרונים קיבלתי עשרות פניות מהורים שלא ראו בעין יפה את העובדה שפועלים ערבים שוהים במחיצת ילדיהם בגנים ללא אבטחה, וחלקם אף איימו להוציא את הילדים מהגן".

ראש העיר אשקלון הוסיף כי הוא מקווה שהנסיבות יאפשרו להחזיר את המצב לקדמותו בהקדם: "בימים קשים אלו אני מבקש לחזק את תחושת הביטחון של ההורים, הילדים והצוותים החינוכיים בתקווה שבזמן הקרוב כולנו נוכל לחזור לשגרה".

אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
"ההורים איימו להוציא את ילדיהם מהגנים", | צילום: חדשות 2

ביקורת במערכת הפוליטית: "גזענות מהסוג הנחות ביותר"

זמן קצר לאחר הפרסום אודות ההחלטה של ראש העיר שמעוני, מתחו חברי כנסת מכל קצווי הקשת הפוליטית ביקורת חריפה על המהלך החריג. יושבת ראש ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה כי ההחלטה היא טעות וכי "צריך לבחון כל מועמד לתפקיד על פי השיקולים הרלוונטיים ולקבל את עמדת הגופים הרלוונטיים, כולל של השב"כ. אין מקום להחלטה גורפת רק בגלל שאדם הוא ערבי".

ח״כ אחמד טיבי פנה ליועץ המשפטי לממשלה בעקבות החלטתו של ראש העיר אשקלון להפסיק העסקת עובדים ערבים בעיר. "מדובר בהחלטה גזענית ואנטישמית", אמר טיבי. "הביטחון משמש עילה ותירוץ לגזענות צרופה והפרה בוטה של החוק. להפרדה הזו יש שם והוא אפרטהייד. מה שהתחיל בהפרדה באוטובוסים בשטחים עבר במהרה להפרדה בין יהודים וערבים בתוך ישראל. זו החלטה מסוכנת".

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) הצטרף לביקורת ותקף בחריפות את ההחלטה כשאמר כי מדובר ב"גזענות מהסוג הנחות ביותר". פריג' קרא לשר הפנים וליו"ר מרכז השלטון המקומי לגנות בפומבי את שמעוני ולדרוש ממנו לחזור בו מהחלטתו. "שמעוני מבקש להפוך את אשקלון ל'עיר נקייה מערבים' ולזהם אותה בגזענות אנטישמית", אמר.