מהומות בערד, מוצאי שבת האחרון
מהומות בערד, מוצאי שבת האחרון | צילום:

לאחר הסערה והמהומות שפרצו בערד במוצאי שבת האחרון, חסידי גור ומובילי המאבק החילונים נמצאים לכאורה במצב של "שקט תעשייתי" - אך קיים חשש שהמתיחות שפרצה בין הצדדים תתחדש. הפעילים החילונים מצהירים כי עוד לא נאמרה המילה האחרונה בפרשה: "סוף השבוע הקרוב צפוי להיות סוער".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשנתיים האחרונות מתנהל מאבק מתמשך בין חילונים לחרדים בעיר: החילונים טוענים כי חסידי גור מנסים להשתלט על שכונות שלמות בעיר ולשנות את אופייה, ובסוף השבוע האחרון הרוחות התלהטו ו-4 פעילים נעצרו לאחר שצמיגים בוערים הושלכו.

מחרתיים (רביעי) צפויה להתכנס ישיבת תושבים בערד, שם יציגו מובילי המאבק לשמירת צביון העיר של ערד את פועלם ותוכניותיהם. לאחר שבסוף השבוע האחרון השלט שנשא את תמונתו של האדמו"ר מגור עם הכיתוב "ערד לא למכירה" הצית את המהומות, כ-100 שלטים דומים צפויים להופיע בקרוב ברחובות העיר.

"רק רוצים שקט וחיים מכובדים"

האם השלטים החדשים יובילו לעימות כוחני נוסף? "אני לא יודעת מה זה יעשה, אבל הם לא יפחידו אף אחד באלימות", טענה מירב לייבה, דוברת המאבק על צביונה של העיר. לייבה תקפה את התנהגותם של החרדים תושבי העיר בפרשה: "כמו ילד קטן שמשתטח על הרצפה ובוכה".

לדבריה, הפעילים השואפים להיאבק על אופיה של העיר לא פועלים ממניעים מפלגתיים: "אנחנו תנועה א-פוליטית למען שימור הצביון החופשי בעיר". מפגש התושבים המתוכנן נועד להרחיב את שורות המאבק ולגייס פעילים נוספים בעיר: "מטרת המפגש היא לחשוף את כל סיפור המאבק, להכניס את התושבים לנבכי ההתרחשויות", סיפרה לייבה.

השלט שגרר מחאה נרחבת
השלט שגרר מחאה נרחבת | צילום:

"אנחנו רוצים שקט, חיים מכובדים - שנים חיינו יחד בכבוד והערכה", הסבירה דוברת המאבק. "רוצים חיים בלי הדרת נשים, בלי השתלטות על מוסדות, בלי שיחליפו לנו את הסרטון בקופת חולים כללית ובלי יריקות על נערות", סיכמה בכאב.

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), שערך בחודשים האחרונים סבב פגישות עם נציגי המשטרה ובהם מפקד המחוז, תושבי ערד וראש העיר, קרא השבוע להרגעת הרוחות: "אני מגבה את ראש העיר ניסן בן חמו. הבריונות והכפייה לא ינצחו והמשטרה צריכה לטפל באלימות ביד נחושה. אין מקום למלחמות יהודים".

גם ח"כ יהודה גליק מהליכוד קרא להרגעת הרוחות ול"הפעלת שכל ישר". אתמול סייר בעיר, נפגש עם ראש העיר, עם חסידי גור, מפקד המרחב במשטרה וגם עם האישה שכמעט נפגעה מאחד הצמיגים הבוערים. "מכולם שמעתי מסר חד משמעי - רצון להרגעת הרוחות, אמונה שאפשר לחיות חיים משותפים בעיר הזאת מתוך כבוד הדדי וגינוי כל אלימות פיזית ומילולית".

גליק הוסיף: "יש תקוה ויש רצון להידברות ולפתור את כל המחלוקות בשיח ובקשב. מי ייתן ואותם מעטים קיצונים ה'מתפרנסים' מחימום האווירה וממלחמות היהודים יישארו מאוכזבים".