העימות בכנסת (צילום: פלאש 90, הדס פרטוש)
הדיון הסוער בכנסת | צילום: פלאש 90, הדס פרטוש

אחרי הדיון הסוער אתמול (רביעי) בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, שהפך לזירת עימות בין משפחות שכולות לפוליטיקאים, אבירם שאול, אחיו של אורון שאול שגופתו מוחזקת בידי חמאס, מותח ביקורת קשה על חברי הכנסת. "איך הגענו למצב שנבחרי ציבור מגיעים לעימות מולנו? זה פשוט מביש, עצוב ולא הגיוני", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

שאול התייחס לדיון שהתקיים אתמול בכנסת בנוגע לדוח המבקר בסוגיית לקחי צוק איתן, בו השתתף גם ראש הממשלה. "אני צריך להודות לאלוהים שלא יכולתי להגיע למליאה בכנסת ולראות בעיניים שלי את הביזיון שהתרחש שם כי אז באמת שהייתי מאבד את השפיות ואת המעט אמונה שנשארה לי", כתב.

"כשהתגייסתי לצבא תמיד דאגו להזכיר לי שלוחם לוקח סיכון שהוא לא יחזור הביתה על הרגליים, אולי בארון אולי פצוע, אבל אף פעם לא אמרו לנו שלא נחזור כלל", ציין. "בקצב הזה מתגייסים יחשבו אלף פעם אם להתגייס בתור לוחמים".

אחר כך המשיך אחיו של אורון בביקורתו נגד הח"כים: "איפה אתם נבחרי ציבור שמעזים להתעמת מול משפחות השכול ולא מעזים להזכיר במשך שלוש שנים את נושא השבויים והנעדרים, לא את אורון ולא את הדר, אפילו בדו"ח המבקר לא טרחו להזכיר את נושא השבויים. יש לי הסבר פשוט - זה פשוט לא בראש מעיינם ולא כל כך אכפת להם, כי מה שבאמת חשוב להם זה החלטות פוליטיות שישאירו אותם לשבת על הכיסא למשך זמן ולקבל משכורות מפוצצות זה הרבה יותר חשוב להם. זה עצוב אבל זו האמת".

"הפכתם אותנו לאויבי העם, תתביישו"

במהלך הדיון אתמול הטיחה ביקורת לאה גולדין, אמו של הדר ז"ל שנהרג במבצע וגופתו מוחזקת בידי חמאס, בראש הממשלה על התנהלותו בימי המבצע ועל אי השבת גופת בנה. "תתביישו לכם!", קראה לעבר חברי הכנסת שלקחו חלק בדיון.

גולדין פנתה לראש הממשלה ואמרה: "הפכת אותנו לאויב העם, הפכת את בעיית השבת הבנים לבעייה של המשפחות". דברים אלו עוררו את זעמו של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שהגיב לאמירותיה "הטענות שלך מוגזמות". -"אל תענה לי, חצוף!", השיבה לו גולדין. אחר כך שבה ופנתה לראש הממשלה: "במשך שלוש שנים אנחנו שומעים אמירות כמו 'עושים כמיטב יכולתנו' ו'אני גם אח שכול', אבל את אחיך החזירו. דבר איתי על הבנים שלך, דבר איתי על הנכד שלי שהלך לסיירת גבעתי בעקבות אורון שאול. אחרי שנתיים וחצי, הממשלה קיבלה החלטות מקלות לפלסטינים. זה לא עניין של איום אסטרטגי, אתם יודעים בדיוק מה לעשות ומטביעים את הכול בוועדות".

אמו של הדר ז"ל חתמה את דבריה בדמעות תוך פנייה לחברי הכנסת שנכחו באולם הדיונים: "היכן חברי הכנסת שהתפרצו כאן כל הזמן? מתי בפעם האחרונה העליתם שאילתה בכנסת בנוגע לשני החיילים שמוחזקים בעזה? אין לכם ילדים שצריכים להתגייס? תתביישו לכם, ולא אכפת לי אם אתם שמאלנים או ימנים, כולם הרי מגייסים את ילדיהם לצבא העם".

ח"כ מיקי זוהר הבהיר אחרי הדיון כי "אמו של הדר גולדין טענה כי ראש הממשלה הפך אותם לאויב העם. תגובתי הייתה שזה פשוט לא נכון. אני מכבד אותה ומתנצל אם נפגעה מכך".

סערה אחרת התרחשה במהלך הדיון לאחר שאב שכול התפרץ לעבר חברי כנסת מהליכוד, דוד ביטן ומיקי זוהר, שהעירו על סוגיית ההדלפות מהקבינט. "שבו בשקט, איפה הייתם במלחמה?", הטיח לעברם האב, אילן שגיא, ששכל את בנו ארז ז"ל. שגיא התפרץ בעבר על נציגה של הוועדה לביקורת המדינה בנושא ההדלפות.

שגיא במהלך הדיון בכנסת (צילום: הלל מאיר/TPS)
שגיא בדיון בכנסת | צילום: הלל מאיר/TPS

בהמשך תקף שוב שגיא את ביטן, לאחר שסיפר כי חבר הכנסת דחה את מחאתו על מחדלי צוק איתן. "לפני ארבעה חודשים, ליד משרדי ראש הממשלה, בקיץ חם, עמדתי עם שלט שאומר - 'אדוני ראש המשמלה, תחקור את מחדלי צוק איתן'", סיפר האב. "הגיע החכם הגדול הזה (ביטן), שמדבר הכי הרבה, ואומר לי 'לך לא יעזור כלום. אתה אמרת את זה!". ביטן השיב בחריפות לאב השכול: "אתה שקרן! מעולם לא דיברתי איתך. תפסיק לנצל את זה כדי לשקר פה".