דיון בוועדת הכנסת
דיון בוועדת הכנסת | צילום:

חודש וחצי לאחר הגשת דוח המבקר על כשלי מבצע צוק איתן, לפיהם לא התקיימו דיונים משמעותיים בקבינט המדיני-ביטחוני על איום המנהרות, הגיע הבוקר (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו לדיון על הדוח בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת. בדיון השתתפו גם נציגים מהמשפחות השכולות. לאה גולדין, אמו של הדר ז"ל שנהרג במבצע וגופתו מוחזקת בידי חמאס, הטיחה ביקורת קשה בראש הממשלה על התנהלותו בימי המבצע ועל אי השבת גופת בנה. "תתביישו לכם!", קראה לעבר חברי הכנסת שלקחו חלק בדיון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"מבצע צוק איתן לא נגמר", טענה גולדין בפני ראש הממשלה. "מאחר שלחמאס הייתה כוונה לחטוף אזרחים ועוד שני חיילים, השאלה אם תצליחו להחזיר את הבנים - היא זו שתקבע אם מבצע צוק איתן הצליח והסתיים. אם שני חיילים מצטיינים שבויים אצל חמאס וחטיפה הייתה מטרת המבצע - אז המלחמה לא נגמרה. ולעניין העובדה שבני הפך מלוחם גיבור לחוב של גופה - תתביישו לכם. אתם הולכים לבית הגופות? עולים לקבר גופת יקירכם באזכרה בעוד שבוע?".

"בכל העולם ובמיוחד אצלנו היהודים, ההתייחסות לכבוד האדם, היא שהופכת אותנו לבני אדם", הוסיפה. "הדר גולדין ואורון שאול הם קייס סטאדי של הניצחון הפסיכולוגי של החמאס. אני דורשת שוועדת הביקורת תדרוש העברה מפורטת של כל הסחורות שהועברו לעזה מאז מבצע צוק איתן. כולל זכויות וכספים. אני דורשת לדעת אלו אמצעים ננקטו כדי שלא יגיעו לחמאס ובכמה השתמשו כדי שחמאס יחדש את מערך הלחימה הבא? יש לכם בכלל מושג או שלא אכפת לכם? אני דורשת שהעניין ייחקר עד תום".

גולדין פנתה לראש הממשלה ואמרה: "הפכת אותנו לאויב העם, הפכת את בעיית השבת הבנים לבעייה של המשפחות". דברים אלו עוררו את זעמו של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שהגיב לאמירותיה "הטענות שלך מוגזמות". -"אל תענה לי, חצוף!", השיבה לו גולדין. אחר כך שבה ופנתה לראש הממשלה: "במשך שלוש שנים אנחנו שומעים אמירות כמו 'עושים כמיטב יכולתנו' ו'אני גם אח שכול', אבל את אחיך החזירו. דבר איתי על הבנים שלך, דבר איתי על הנכד שלי שהלך לסיירת גבעתי בעקבות אורון שאול. אחרי שנתיים וחצי, הממשלה קיבלה החלטות מקלות לפלסטינים. זה לא עניין של איום אסטרטגי, אתם בדיוק יודעים מה לעשות ומטביעים את הכול בוועדות".

אמו של הדר ז"ל חתמה את דבריה בדמעות תוך פנייה לחברי הכנסת שנכחו באולם הדיונים: "היכן חברי הכנסת שהתפרצו כאן כל הזמן? מתי בפעם האחרונה העליתם שאילתה בכנסת בנוגע לשני החיילים שמוחזקים בעזה? אין לכם ילדים שצריכים להתגייס? תתביישו לכם, ולא אכפת לי אם אתם שמאלנים או ימנים, כולם הרי מגייסים את ילדיהם לצבא העם".

ח"כ מיקי זוהר הבהיר אחרי הדיון כי "אמו של הדר גולדין טענה כי ראש הממשלה הפך אותם לאויב העם. תגובתי הייתה שזה פשוט לא נכון. אני מכבד אותה ומתנצל אם נפגעה מכך".

סערה אחרת התרחשה במהלך הדיון לאחר שאב שכול התפרץ לעבר חברי כנסת מהליכוד, דוד ביטן ומיקי זוהר, שהעירו על סוגיית ההדלפות מהקבינט. "שבו בשקט, איפה הייתם במלחמה?", הטיח לעברם האב, אילן שגיא, ששכל את בנו ארז ז"ל. שגיא התפרץ בעבר על נציגה של הוועדה לביקורת המדינה בנושא ההדלפות.

בהמשך תקף שוב שגיא את ביטן, לאחר שסיפר כי חבר הכנסת דחה את מחאתו על מחדלי צוק איתן. "לפני ארבעה חודשים, ליד משרדי ראש הממשלה, בקיץ חם, עמדתי עם שלט שאומר - 'אדוני ראש המשמלה, תחקור את מחדלי צוק איתן'", סיפר האב. "הגיע החכם הגדול הזה (ביטן), שמדבר הכי הרבה, ואומר לי 'לך לא יעזור כלום. אתה אמרת את זה!". ביטן השיב בחריפות לאב השכול: "אתה שקרן! מעולם לא דיברתי איתך. תפסיק לנצל את זה כדי לשקר פה". 

במהלך הדיון הטיחה ביקורת בראש הממשלה גם מיכל קסטן-קידר, אלמנת צה"ל ששכלה את בעלה סגן-אלוף דולב קידר ז"ל במבצע צוק איתן. "האיום הכי קשה על מדינת ישראל הוא העומד בראשה", אמרה. "יגידו לכם שזו הייתה מלחמת אין ברירה. זה שקר. תמיד יש ברירה ודרכים אחרות. אבל הפתרון הכי קל הוא לעצום עיניים ולקוות שהבעיה תיעלם לבד. למנוע את המלחמה הבאה זו לא סיסמה של השמאל. זה התפקיד שלכם. לא רק של הממשלה, אלא שלכם - חברי הכנסת. של כולכם".

בהמשך דבריה פנתה קסטן-קידר לנתניהו ואמרה לו: "הפסק להאשים את כולם במחדלים שלך. תמיד זה העולם, זה אירן, זה חמאס. חמאס לא עומד בראש מדינת ישראל. וכן, אני יודעת שאני צריכה להאשים את חמאס במוות של בעלי".

"נביא המלצות בפני הקבינט"

נתניהו התייחס בדיון לליקויים שהוצגו בדוח מבקר המדינה. "הוריתי לראש המל"ל לתקן את הליקויים בדוח", ציין נתניהו. "נביא המלצות בפני הקבינט. לפי ועדת עמידרור שהוקמה לאחר הדוח, לא הומלץ לשנות את הבסיס החוקי של הקבינט. הצורך בשיקול דעת - כמה אינפורמציה צריך לקבל, כמה משאבים, כמה זמן - אלה שאלות בניהול מלחמה. יש שיקולי דעת שונים ואין דרך מכנית להחליף את מידת העדכון וסוג הכניסה לפרטים של גוף מנהל".

בהמשך דיבר נתניהו על איום המנהרות. "מאמצי החדירה בים ובמצנחי רחיפה סוכלו", ציין ראש הממשלה. "בתוך כך, חמאס רצה להחדיר ליישובים מאות מחבלים דרך מנהרות. האיום הזה לא סוכל בצורה מלאה. בארבעה מקרים הם הצליחו וזה גבה מחיר של 11 מחיילינו. בפעילות חמאס במנהרות לא נפגעו אזרחים. דחינו על הסף את כל הדרישות של חמאס".

"השתדלנו להימנע ממלחמה בכל דרך", הוסיף ראש הממשלה. "אנו עומדים מול אויב אכזר ולהימנע מהסלמה הוא לא דבר של מה בכך. אי היציבות גברה מאד אחרי חטיפת הנערים. יש דבר אחד יותר קשה מהימנעות מהסלמה - לצאת ממנה אחרי שהתרחשה. אנחנו פועלים להחזיר את גופותיהם של שאול וגולדין והישראלים הנוספים ששם".

מה גרם לנתניהו להתערב במשבר? (צילום: הלל מאיר/TPS)
נתניהו בדיון, הבוקר | צילום: הלל מאיר/TPS

נתניהו אף התייחס לביקורת בדוח לפיה הפגיעה במנהרות מהאוויר רק שיבשה את המאמצים לסכל את האיום. "מהרגע שלא יכולנו לעצור את המערכה רצינו לפגוע בהם אווירית", השיב נתניהו. "הפתיחה במלחמה אווירית היא החלטת קבינט".

"אני הנחיתי את הקבינט להיכנס לקו הקדמי נגד המנהרות ולצאת מיד לאחר שהסתיים. זה לקח יותר זמן מהצפוי. לאחר מכן התכנית הייתה להתכתש עד שחמאס יגיד די. כל אלה היו החלטות קבינט, שהסמיך אותי ואת שר הביטחון לקבל החלטות".

משפחות שכולות בדיון
נציגי המשפחות השכולות בדיון | צילום:

נתניהו חשף כי הדרג הצבאי של חמאס דרש הפסקת אש בתום המערכה. "הדרג הצבאי שלהם התחנן לדרג המדיני - אנחנו לא יכולים יותר עם המג'נונים האלה'".

המבקר יוסף שפירא פתח את הדיון ואמר כי "דוח ביקורת צוק איתן עוסק בליבת העשייה של מערכת הביטחון והדרג המדיני. מצאתי לנכון שמשרדי יבחן את הנושאים הללו. חשיבות מיוחדת נתתי לנושא קבלת ההחלטות בקבינט ומסקנה עיקרית היא שצריך להסדיר את סמכויות הקבינט. "אני ממליץ לכל המבוקרים ללמוד את מסקנות הדוח כדי להערך למערכה הבאה שאולי תגיע ללא התראה".

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא (צילום: פלאש 90, חדשות)
מבקר המדינה שפירא | צילום: פלאש 90, חדשות

דוח מבקר המדינה החמור על מבצע "צוק איתן" שהתפרסם בחודש פברואר האחרון חושף כיצד צה"ל לא נערך כראוי לאיום המנהרות. המבקר דחה את גרסת נתניהו וקבע כי בעוד ראש הממשלה ושר הביטחון דאז יעלון ידעו מהאיום וגם ראשי צה"ל, המידע לא הועבר לקבינט ולא טופל כאיום משמעותי. עוד חשף הדוח כי קיימות עוד מנהרות התקפיות פעילות שמגיעות לשטח ישראל - ולא כל המנהרות שסומנו כמטרה ב"צוק איתן" הושמדו.

לקראת הדיון, אמרה יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) כי "צוק איתן היה אחד המבצעים הקשים שידעה המדינה עד כה. התפקיד שלי כיו"ר הוועדה הוא לוודא שמיישמים את הלקחים ומתקנים את מה שדרוש לתקן, בייחוד כשמדובר בנושא ביטחון לאומי וחיי אדם. אסור שהכשלים שהדוח מדבר עליהם יחזרו על עצמם ולשם כך בדיוק תתכנס הוועדה לדיון שלישי ואחרון במעמד ראש הממשלה".