במהלך מסיבת עיתונאים שכינסו היום (שלישי) הורים שכולים בו דרשו לפרסם את דוח המבקר על מבצע "צוק איתן" במלואו, התלהטו הרוחות וחלק מההורים תקפו בחריפות את הדרג המדיני. "רק המחשבה שהבן שלי נהרג בגלל יריבות פוליטית זה משגע אותי", אמר אילן שגיא, ששכל את בנו ארז ז"ל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שגיא התייחס לפרסום הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות" של חלק מהתמלולים מדיוני הקבינט במהלך המבצע, שמעידים על התנהלות בעייתית מאוד של הדרג הפוליטי. "בגלל התמלולים שהתפרסמו היום - זה משגע אותי", קרא האב השכול לעברה של נציגת הוועדה לביקורת המדינה בתום מסיבת העיתונאים. "אם היה פה היום אחד מכל חברי הקבינט, אני הייתי שוחט אותו. שוחט אותו. זה לא מעניין אותי המצלמות".

האסון בנחל והעדויות (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
"לפרסם את הדוח במלואו" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"לפרסם את הדוח למען עתיד ילדינו"

במהלך הכינוס עצמו ציינו נציגי ההורים השכולים כי על בקשתם לפרסום הדוח חתמו 50 הורים "ללא זיקה פוליטית", כהגדרתם. "בחלוף שנתיים מאז המבצע, אנו עומדים כאן בכדי לבקש את פרסום הדוח", אמרה אורית חי. "בשנה האחרונה נפגשנו כמה פעמים עם מבקר המדינה. אנו בטוחים שהוא עשה עבודה מקצועית. כעת אנו רואים חובה שמסקנותיו יפורסמו והלקחים יופקו".

"אנחנו קוראים לחברי הוועדה לפרסם את הדוח במלואו פרט לחלקים שסווגו על ידי הצנזורה", הוסיפה האם השכולה. "אחרי הפרסום, נבקש לקחת חלק ביישום. אנו מבקשים את הפרסום למען עתידנו ועתיד ילדינו".

קארין אלהרר, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"דוח קשה מאוד". ח"כ קארין אלהרר | צילום: פלאש 90, חדשות

יו"ר הוועדה: "דוח קשה מאוד"

מוקדם יותר היום החליטה הוועדה לביקורת המדינה בכנסת לדחות לשבוע הבא את ההחלטה בדבר הסרת החיסיון ופרסום דוח מבקר המדינה העוסק בסוגיית המנהרות והתנהלות הקבינט וצה"ל במהלך מבצע צוק איתן. יו"ר הקואליציה דוד ביטן הכחיש במהלך הדיון כי בקואליציה התנגדו לפרסום הדוח. "ראש הממשלה אמר לי לפני מספר חודשים שלא נתנגד לכך", טען ביטן. "זה היה ספין של האופוזיציה".

ביטן התייחס לדברים שאמר אתמול יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שכיהן אף הוא כחבר בקבינט בימי המבצע. לפיד אמר במהלך ישיבת סיעתו כי "אסור ששיקולים פוליטיים יהיו גורם שימנע את פרסום הדוח" וטען ש"לשכת ראש הממשלה חוששת מחשיפתו משום שכעת יוודע שהגרסה שנמסרה לציבור לא הייתה גרסת אמת".

קארין אלהרר, חברת מפלגתו של לפיד העומדת בראש הוועדה לביקורת המדינה, אמרה בפתח הדיון כי לאחר עיון בהערות של מערכת הביטחון, אין היא רואה מניעה לפרסם את הדוח. "הבחינה תהיה עניינית והדבר היחיד שינחה אותנו זה פגיעה בביטחון המדינה", אמרה. "זה דוח קשה מאד שיש בו ביקורת כבדה על הגורמים הרלוונטיים ואני מקווה שאחרי שנשלים את הבדיקה נוכל כולנו לקרוא". היא אף הצטרפה לדבריו של ביטן וטענה כי לא היו לחצים על חברי הוועדה שלא לפרסם את הדוח.