במהלך הימים הקרובים ימשיכו אנשי רשות שמורות הטבע והגנים לנסות ולטפל בנזקים החמורים שגרמה דליפת הדלק הבוקר לנחל צין, כתוצאה מפגיעת טרקטור בצינור הדלק של קצא"א. מנכ"ל הרשות אומר היום כי קשה לדעת מתי יצליחו אנשיו להשתלט על הזיהום: "מדובר בעבודה קשה, שתימשך ימים ואולי שבועות".

עשרות קוב של דלק סילוני זרמו הבוקר לנחל צין, לאחר שבמהלך עבודות לשדרוג קו של חברת קצא"א פגע "באגר" בצינור, וגרם לדליפת דלק חמורה. במשך דקות ארוכות זרם מתוך הצינור הפגוע סילון של דלק, שגרם לזיהום בנחל צין ובמעלה צין.

מיד עם היוודע האירוע הגיעו למקום צוותים מקצועיים של רשות הטבע והגנים, ועשרות פקחים החלו להגיע למקום. רק בשעה 12:00, כארבע שעות וחצי לאחר התקלה, הצליחו צוותי החירום להפסיק את הדליפה, והחלה ההיערכות לניקוי הזיהום במטרה לצמצם ככל האפשר את הנזק שנגרם לטבע באזור.

"נערכים לטיפול בנזק באופן המיטבי"

אזור הדליפה בנחל צין, היום (צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים)
אזור הדליפה בנחל צין, היום | צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים

מיכלית של חברת קצא"א שהובאה למקום החלה בשאיבת שלוליות דלק שנותרו על הקרקע, ובימים הקרובים תחל עבודה סיזיפית של ניקוי השטח והעברת כמויות גדולות של קרקע מזוהמות לטיפול, כל זאת בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה.

"אנו רואים את האירוע בחומרה רבה ביותר, מדובר בפגיעה בערכי טבע בתוך שמורת טבע", אמר לאחר האירוע מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי. "אנחנו נערכים לטיפול בנזק באופן המיטבי, על מנת למזער למינימום את הפגיעה בטבע, אך לפי הערכות ראשוניות מדובר בעבודה קשה, שתימשך ימים ואולי שבועות. אחת מהמטרות שלנו תהיה להביא לכך שעבודות הניקוי עצמן לא תגרומנה לנזק נוסף לשמורה".

"אור אדום המחייב שינוי בגישה"

בתגובה לאירוע החמור בדרום אמר הבוקר ח"כ דב חנין, יו"ר הוועדה המשותפת לסביבה ובריאות: "תאונת הנפט היום היא אור אדום נוסף המחייב שינוי חד בגישה והגנות סביבתיות בתחום הנפט. שר התשתיות המנסה להכשיל את חוק הנפט המודרני שהצעתי, מתעקש להיות היחיד בדוכן הנאשמים בוועדת החקירה הממלכתית שתוקם בעתיד. לציבור ולסביבה זה כמובן לא יעזור. את אסון הנפט הבא ניתן וחיוני למנוע".

הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה בגרינפיס: "לפי מה שאנו למדים כרגע מהשטח, זה נראה אסון אקולוגי חמור. גרינפיס קורא למשרד להגנת הסביבה ולכל הרשויות המעורבות בכך למזער את הנזק ולטפל בו מיידית. עליהם לתת דעתם על המחדל ולמה הוא התרחש. מדובר בשמורת טבע נדירה ואזור בעל ערך היסטורי. המקרה רק מוכיח כי נפט הוא דלק פוסילי שטומן בחובו סכנה ברורה ומיידית לכולנו: לטבע, בעלי החיים ומי התהום. זאת עוד לפני שהתחלנו לדבר על הנזק הנגרם כתוצאה משריפת הדלקים הפוסיליים (כמו נפט ופחם) לזיהום האוויר ולשינויי האקלים. זהו דגל שחור וגדול המופנה כלפי ממשלת ישראל. עלינו להיגמל מההתמכרות לנפט ולקדם בנמרצות חלופות אנרגיה נקיות וירוקות".

תגובת קצצ"א לאירוע הדליפה

מדוברות חברת קצא"א נמסר: "בזמן שיפור פעולות קו בדרום כ-3 ק"מ דרומית משדה בוקר, ציוד כבד (באגר) של קבלן חיצוני עזב את אזור השיפוץ בקו, ובהוראת פקח רשות הטבע והגנים, חפר מספר מאות מטרים מאיזור השיפוץ ופגע בקו צינור לא פעיל שהכיל דלק סילוני".

"החברה על פי הנהלים, הפעילה את נהלי החירום סגרה מגופים ובודדה את קטע הצינור, והנזילה נעצרה. כעת חברת קצא"א שואבת את הדלק ותתחיל בהליכי תיקון ותחזוקה של השטח ותחזיר המצב לקדמותו וזאת בתאום מלא עם גורמי המשרד להגנת הסביבה והגורמים הרלוונטיים השונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק