אזור הדליפה בנחל צין, היום (צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים)
נזק לטבע באזור נחל צין | צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים

נזק חמור לטבע: במהלך עבודות שיפוץ של קו הדלק קצא"א בבקעת צין, נפגע הבוקר צינור הנפט. מרשות הטבע והגנים נמסר כי נגרמה דליפת דלק חמורה וגדולה מאוד אל תוך השמורה, במעלה צין ובערוץ נחל צין.

מנכ"ל רשות הטבע והגנים אלי אמיתי הנחה את כל הצוותים המקצועיים ברשות להגיע למקום באופן מיידי וכעת מתקיימת הערכת מצב לאומדן הנזק ולטיפול בו. עוד נמסר מהרשות, כי אזור מעלה צין נסגר לתנועת מטיילים ועשרות פקחים ואנשי רשות הטבע והגנים מגיעים למקום.

ארגוני איכות סביבה והמועצה זועמים

אלי אמיתי מסר, כי "אנו רואים את האירוע בחומרה רבה ביותר, מדובר בפגיעה בערכי טבע בתוך שמורת טבע. אנחנו נערכים לטיפול בנזק באופן המיטבי, על מנת למזער למינימום את הפגיעה בטבע".

בתגובה לפגיעה בקו הנפט בסמוך לשמורת צין, אומר הבוקר שמוליק ריפמן, ראש מועצת רמת הנגב: "התרעתי באחרונה מספר פעמים בפני הגורמים הרלוונטיים על הסכנות הטמונות בקווי הנפט העוברים בשטח השיפוט של המועצה האזורית רמת הנגב. כבר לפני חודש נרשמו מקרי גניבה של דלק באזור, והיום אנו נאלצים להתמודד עם האסון האקולוגי לשמורת צין".

הנפט מזהם את השמורה (צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים)
הנפט מזהם את השמורה | צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים

"אני קורא לקצא"א להפסיק מיידית את העבודות, לבדוק את ההתנהלות ולהכין תקציב לטיפול מיידי בנזק ולארגון מחדש של הקווים העוברים באזור, על מנת שאסונות כאלה לא יישנו. המועצה האזורית רמת הנגב תפעל לסייע לגורמים הרלוונטיים בכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת לצמצם את הנזק ולהחזיר את פנינת הטבע לקדמותה", דבריו.

בתגובה לאירוע החמור בדרום אמר הבוקר ח"כ דב חנין, יו"ר הוועדה המשותפת לסביבה ובריאות: "תאונת הנפט היום היא אור אדום נוסף המחייב שינוי חד בגישה והגנות סביבתיות בתחום הנפט. שר התשתיות המנסה להכשיל את חוק הנפט המודרני שהצעתי, מתעקש להיות היחיד בדוכן הנאשמים בוועדת החקירה הממלכתית שתוקם בעתיד. לציבור ולסביבה זה כמובן לא יעזור. את אסון הנפט הבא ניתן וחיוני למנוע".

הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה בגרינפיס: "לפי מה  שאנו למדים כרגע מהשטח, זה נראה אסון אקולוגי חמור. גרינפיס קורא למשרד להגנת הסביבה ולכל הרשויות המעורבות בכך למזער את הנזק ולטפל בו מיידית. עליהם לתת דעתם על המחדל ולמה הוא התרחש. מדובר בשמורת טבע נדירה ואזור בעל ערך היסטורי. המקרה רק מוכיח כי נפט הוא דלק פוסילי שטומן בחובו סכנה ברורה ומיידית לכולנו: לטבע, בעלי החיים ומי התהום. זאת עוד לפני שהתחלנו לדבר על הנזק הנגרם כתוצאה משריפת הדלקים הפוסיליים (כמו נפט ופחם) לזיהום האוויר ולשינויי האקלים. זהו דגל שחור וגדול המופנה כלפי ממשלת ישראל. עלינו להיגמל מההתמכרות לנפט ולקדם בנמרצות חלופות אנרגיה נקיות וירוקות".

תגובת קצצ"א לאירוע הדליפה

מדוברות חברת קצצ"א נמסר: "בזמן שיפור פעולות קו בדרום כ-3 ק"מ דרומית משדה בוקר, ציוד כבד (באגר) של קבלן חיצוני עזב את אזור השיפוץ בקו, ובהוראת פקח רשות הטבע והגנים, חפר מספר מאות מטרים מאיזור השיפוץ ופגע בקו צינור לא פעיל שהכיל דלק סילוני".

"החברה על פי הנהלים, הפעילה את נהלי החירום סגרה מגופים ובודדה את קטע הצינור, והנזילה נעצרה. כעת חברת קצא"א שואבת את הדלק ותתחיל בהליכי תיקון ותחזוקה של השטח ותחזיר המצב לקדמותו וזאת בתאום מלא עם גורמי המשרד להגנת הסביבה והגורמים הרלוונטיים השונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק