מחאת האמנים מגיעה לכנסת: ועדת החינוך והתרבות דנה הבוקר במכתב האמנים שנשלח בשבוע שעבר, בו הצהירו כי אין בכוונתם להופיע בעמנואל. את הדיון המיוחד בכנסת אנו מעבירים בשידור חי בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

את הדיון פתחה שרת התרבות והספורט לימור לבנת, במתקפה על יוזמי העצומה. "אתם כורתים את הענף עליו אתם יושבים", אמרה בטון חריף. "חרם? חרמות? אסור להחרים בשום פנים ואופן. אתם לא מחרימים את אריאל, אלא את היושבים בה. אתם לא מופיעים בפני שטח, אלא בפני בני אדם. אתם רוצים להפגין? אתם יכולים לעשות זאת, זה הדבר הכי טבעי ולגיטימי. אפשר לבוא לאריאל, להפגין אחרת, אבל לא להחרים".

לבנת המשיכה: "אנחנו, הציבור כולו, שמתקומם נגד אמנים מחו"ל שמחרימים את ישראל - אז פה מחרימים? אני באמת נסערת, אבל מסתבר שלא רק אני, אלא רוב הציבור נסער. הקבוצה הזו חצתה את כל הקווים האדומים".

מצטרפים חדשים לעצומה 

השבוע, לאחר שכמה אמנים חזרו בהם מהעצומה, הצטרפו אליה עשרות יוצרים ויוצרות והביעו הזדהות עם אנשי התיאטרון שהודיעו כי הם מסרבים להופיע באריאל. בין המצטרפים היו שר החינוך לשעבר יוסי שריד, דוד גרוסמן והשחקנית אורלי זילברשץ בנאי.

"אנו החתומים מטה - יוצרות ויוצרים - מביעים תמיכה והזדהות עם אנשי התיאטרון המסרבים להופיע באריאל", נכתב בעצומה. "חירות היצירה וחופש הדעה הם אבני היסוד של חברה חופשית ודמוקרטית. זה לא מכבר מלאו 43 שנים לכיבוש הישראלי. מתן לגיטימציה למפעל ההתנחלותי וההשלמה עימו פוגעים אנושות בסיכוייה של ישראל להגיע להסכם שלום עם שכניה הפלסטינים".

נתן זך, שהיה בין המצטרפים הראשונים למאבק התייחס להחלטתם של ארבעה אמנים לפרוש ממנו ואמר כי "החלשים נבהלו ראשונים, אבל אני לא מאשים אותם, כי פרנסה זה דבר חשוב. אבל אם הפרנסה הייתה דבר חשוב גם בגרמניה וגם ברוסיה אז גם האנשים המצפוניים היו נשארים שם ואומרים 'הייל היטלר'".

חרם האמנים על אריאל - סיקור מיוחד:

הרשת סוערת: החרימו את האמנים

פבלו רוזנברג: אריאל היא קונצנזוס

רה"מ תוקף את האמנים המחרימים

4 שחקנים חזרו בהם מהחרם על אריאל