מירי רגב (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
רגב, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

זמן קצר לאחר הודעתה של שרת התרבות והספורט מירי רגב על הצעת החוק "נאמנות בתרבות", שנחשפה לראשונה בחדשות 2 בחודש ספטמבר האחרון, מגיע היום (שלישי) גינוי חריף מצד מוסדות התרבות והאמנים בישראל נגד מה שהם מכנים ניסיון נוסף לפגוע בחופש הביטוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בספטמבר 2015 חשף כתב התרבות של חדשות 2 יונתן ריגר את הקריטריונים החדשים של השרה לתקצוב המוסדות. לפיהם, מוסד שיציין את יום הנכבה, יבזה את סמלי המדינה או יביע תמיכה בטרור - לא יזכה למימון ממשרד התרבות. השבוע הגיעה הצעתה באופן רשמי למשרד המשפטים בדרך לאישור.

"זה נשמע מטומטם, זה נשמע אידיוטי, פאשיסטי, פסיכי", אמר המחזאי והבמאי הלל מיטלפונקט לחדשות 2 Online על הצעת החוק של רגב. "היא שרת התת-תרבות. מה, עכשיו אנשים יתחילו לכתוב את היצירות שלהם לפני הניואנסים של מירי רגב והבוחרים שלה במרכז הליכוד?".

"הנה הצעה לחוק יותר טובה", כתב בציניות השחקן ליאור אשכנזי בעמוד הפייסבוק שלו. "מעכשיו לפני כל הצגה, סרט, מופע, כנס ואפילו הפגנה, יושר ההמנון הלאומי ושני דגלים יוצבו בשני קצוות הבמה, שנדע מאיפה באנו ויותר חשוב לאן אנחנו הולכים...".

"בושה לכולנו". אשכנזי (צילום: רויטרס)
"שנדע לאן אנחנו הולכים". אשכנזי, ארכיון | צילום: רויטרס

"מקווה שהחוק לא יעבור"

"היא נובחת עוד נביחה וגם זה ייעלם כמו כל השטויות שלה", אמר אלון גרבוז, המנהל הפורש של סינמטק תל אביב. "אני מקווה שהחוק הזה לא יעבור כי אולי עוד נשארו אנשים עם קצת שכל בממשלה הזו, למרות שאני בספק בעניין הזה".

הסינמטק התל אביבי מקיים מדי שנה את פסטיבל סרטי הנכבה השנוי במחלוקת. השרה רגב אמנם אישרה את תכניו השנה בטענה שאין בהם הסתה, אלא שעל פי הקריטריונים החדשים שלה - מוסד שיציין מלכתחילה את יום הנכבה עלול לא לקבל תמיכה ממשרד התרבות.

הקריטריונים החדשים לתקצוב המוסדות (צילום: חדשות 2)
הקריטריונים החדשים לתקצוב המוסדות | צילום: חדשות 2

ממלא מקומו של גרבוז, עו"ד ג'ורג' מנצור, נשמע תקיף פחות אך נשמע שגם הוא לא שמח להתבשר על הצעת החוק. "הסינמטק חרט על דגלו את חופש הביטוי וסרטים שמוצגים בו הם יצירה אמנותית", הוא אמר. אנחנו לא שייכים לשום גוף פוליטי כזה או אחר. היועץ המשפטי לממשלה יצטרך לתת את הדעת על הצעת החוק, ולוודא שלא פוגעים במוסדות התרבות השונים שעושים את עבודתם נאמנה".

גם בארגון אמ"י (אמני ישראל) מסתייגים מהצעת החוק החדשה של השרה רגב. "האיגוד לא יסכים שחופש הביטוי וחופש היצירה ייפגעו, ולכן ביקשנו להיפגש עם השרה בהקדם על מנת לקבל הבהרות בנושא", נמסר מטעם הארגון.