מצליחים לזהות? (צילום: חדשות 2)
נאבקת על "חופש המימון". רגב | צילום: חדשות 2

כפי שנחשף לראשונה בחדשות 2 בחודש ספטמבר האחרון, שרת התרבות והספורט מירי רגב הגישה השבוע למשרד המשפטים את התיקון שבכוונתה להכניס לחוק התקציב העוסק במתן תמיכה למוסדות תרבות. לאחר שהקפיאה את תקציב תיאטרון אל מידאן ואיימה להפסיק את התמיכה בתיאטרון אלמינא, תציג מחר (רביעי) רגב את התיקון לוועדת החינוך והתרבות של הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בספטמבר 2015 חשף כתב התרבות של חדשות 2 יונתן ריגר את הקריטריונים החדשים של השרה לתקצוב המוסדות. לפיהם, מוסד שיציין את יום הנכבה, יבזה את סמלי המדינה או יביע תמיכה בטרור - לא יזכה למימון ממשרד התרבות.

נכון להיום, משרד התרבות מחלק תקציבים למוסדות תרבות על פי קריטריונים שאינם עוסקים במהות היצירה ואינם מתייחסים לתוכנה. הקריטריונים לפיהם משרד התרבות מעניק כיום תמיכה למוסדות הוא המיקום הגיאוגרפי של המוסד, מספר הכלים בתזמורת, מספר ההרצות בתיאטרון וכדומה.

בנוסף לקריטריונים אלו, השרה רגב מתכוונת לבצע תיקון בחוק התקציב שיכונה על ידה "נאמנות בתרבות" - ועל פיו מתן תמיכה במוסד תרבות כזה או אחר יותנה על בסיס נאמנותו של המוסד לחוקי מדינת ישראל.

הקריטריונים החדשים לתקצוב המוסדות (צילום: חדשות 2)
הקריטריונים החדשים לתקצוב המוסדות | צילום: חדשות 2

"לא אהיה כספומט - יש לי אחריות לכסף הציבורי"

מדי שנה, תוכל ועדת התמיכות של משרד התרבות והספורט להחליט שהיא אינה מעבירה תמיכה ותקציבים למוסד שיעשה אחד מחמשת הדברים הבאים: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות כיום אבל; או מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

"באחריותו של משרד התרבות לפקח על מוסדות התרבות, לרבות התוכן שמוצג בהם, ולוודא שהם לא עוברים על חוקי המדינה", אמרה רגב. "מוסדות התרבות הם לא מעל החוק, עליהם לפעול על פי חוקי מדינת ישראל ועלינו לוודא זאת - לא לעצום עין".

"לא אהיה כספומט - יש לי אחריות לכסף הציבורי והחוק הזה יעניק לי את הסמכות לממש את האחריות שלי ולשלול תמיכה ממוסד מפר חוק", היא הוסיפה. "חופש הביטוי הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה ואני אלחם עבורו, אך באותה מידה אלחם עבור חופש המימון ובשום פנים ואופן לא אאפשר עבירה על חוקי המדינה במסווה של חופש ביטוי".