למחרת חשיפת תופעת הדרת הנשים מחדר הכושר של הטכניון בחדשות 2 וביטולה בעקבות הפרסום, מתגלה מחלוקת בציבור החרדי בשאלת ההפרדה המגדרית. בתכנית "שש" עם עודד בן-עמי התארחו שניים מבני המגזר: ד"ר צביה גרינפילד, ראש מכון "מפנה" לזהות ודמוקרטיה יהודית, והיועץ האסטרטגי מנחם גשייד. את ההתפתחויות של התקופה האחרונה בנושא הם ראו בעיניים שונות.

גשייד הטיח האשמות בהנהלת הטכניון ובציבור החילוני - דווקא בשל ביטול ההפרדה המגדרית. "הטכניון חזר בו וגילה ריפיון", הוא אמר - והסביר: "אם 80 סטודנטים מבקשים פעם בשבוע בין 23:30-00:30 לתת להם את זה (לאפשר הפרדה) זה לא הוגן ולא נכון. מדובר באופן חד-משמעי בכפייה חילונית".

גשייד הפנה את האצבע המאשימה להיווצרות המצב כולו דווקא לעבר גורמים מחוץ לציבור החרדי. "התורה אינה מדירה נשים אלא מהדירה נשים", הוא הבהיר בפתח דבריו. "ההקצנה מגיעה מהציבור החילוני. אם הייתה הצעת חוק מש"ס או מיהדות התורה שתקבע כי ב-30% מקווי האוטובוס בישראל תהיה חלוקה שבה גברים יישבו מקדימה ונשים מאחורה, הייתי מבין".

אלא שלדברי גשייד, במצב הנוכחי - "מדובר במקומות מאוד ספציפים שבהם 100% מהאוכלוסיה והנוסעים הם חרדים שהחליטו בינם לבין עצמם שהגברים יישבו מקדימה. אני לא רואה בזה חיסרון".

לעומת היועץ האסטרטגי, ראתה ד"ר גרינפילד את המציאות מזווית שונה לגמרי. "נשים היום לא מדברות אפילו בכינוסים משפחתיים, שלא לדבר על אוטובוסים ועל הליכה ברחוב", היא מחתה. "יש כאן הדרה סיסטמטית, החלשה והשתקה של נשים".

היא פנתה לגשייד ואמרה: "אנחנו לא נתיר לכם להחליט בשבילנו, הנשים. אני קוראת למרד של נשים, ולכך שהן לא יסכימו לדבר הזה. אני חושבת שלא צריך להיענות לכל דרישה של גבר חרדי לזוז מן המקום או לשתוק, וגם לא בהכרח לעשות מה שהם חושבים".

בסיכום דבריה, השוותה ד"ר גרינפילד את מעשיהם של האחראים לתופעת הדרת הנשים לאלו שנקטו המתנחלים שהתפרעו בבסיס צה"ל בשומרון והכו קצין בכיר. "מדובר כאן בגילוי שמקביל להתפרעות ולטרור שנוצרים מול העיניים שלנו. אלו ביטויים של כוחנות מצד קבוצות אנשים שמחליטים להשפיע בכוח על החברה הישראלית, שלרובה אין עניין בדברים האלה", היא האשימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק