גם היום, יממה אחרי ההפגנה הגדולה של אלפי בני העדה האתיופית נגד גזענות בקרית מלאכי, התושבים הגזענים בשכונת בר יהודה בעיר מסרבים להיכנע.

"בטח שאני אצטער אם ימכרו לאתיופים. כל הערך של הבית יירד", אומרת אחת מהם למצלמת חדשות 2. "הם מסריחים, הם מבשלים דברים לא טובים. אני מכרתי את הבית ההוא, קניתי את הבית הזה יקר. בגלל אתיופים ברחתי משם. בגלל הריחות שלהם, בגלל כל הדברים שלהם. הם היו פותחים הכל...".

כשאנו מקשים עליה ושואלים אם יש הסכם רשמי לפיו לא מוכרים דירות לאתיופים, היא מאשרת: "לפני שקנינו את הבית, אנחנו אמרנו: לא מוכרים לאתיופים". חתמת על הסכם, שאלנו. "אצל עורך דין חתמנו", היא עונה ללא כל בושה.

תושבת אחרת בעיר אומרת ללא היסוס: "אני לא מוכנה למכור לאתיופים ולא להשכיר לאתיופים", ושואלת שאלה 'רטורית': "בארה"ב אין דבר כזה שלא משכירים לכושים, לשחורים?".

הפגנת האתיופים בקריית מלאכי. האפליה נמשכ (צילום: רויטרס)
אתיופים בהפגנה הגדולה, אתמול | צילום: רויטרס

תושב אחר של העיר, זה שתועד בשבוע שעבר אומר "לא מוכר לאתיופים. אתיופי טוב הוא אתיופי בקבר" וזומן לחקירה במשטרה, עדיין מסרב להתנצל על דבריו. "זרקו עלי אבן", הוא אומר. "בגלל זה אני מפחד".

שרת הקליטה מסתבכת, החקירה נמשכת

גם בכנסת התקיים היום דיון סוער בנושא. שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר הסתבכה באמירה בעייתית מאד, כשאמרה כי האתיופים "צריכים להגיד תודה רבה על מה שהמדינה עשתה בשבילם", ועוררה סערה פוליטית גדולה.

נציגי מטה המאבק למען העולים מאתיופיה מבטיחים שהמחאה תימשך, ובמקביל, המשטרה ממשיכה בחקירה. שלושה מתושבי העיר נחקרו תחת אזהרה והביעו צער על הדברים, ותושב נוסף אמור להיעצר כבר מחר. במשטרה מעריכים כי בימים הקרובים יועברו הממצאים לפרקליטות, שתצטרך להכריע אם מדובר בביטויים סבירים במסגרת חופש הביטוי – או בעבירות פליליות של ממש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק