סערה במערכת הפוליטית בעקבות דבריה של השרה לקליטת עלייה ח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו), שאמרה כי על העולים מאתיופיה "להגיד תודה על מה שקיבלו".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה כי דבריה של שרת הקליטה הם מתנשאים ופטרוניים. "עולי אתיופיה הם אזרחים גאים שווי זכויות, ומה שנותנת להם המדינה ניתן להם בזכות ולא בחסד, והם אינם צריכים לומר תודה לאיש", הדגישה יחימוביץ'.

ח"כ שלמה מולה (קדימה) אמר בתגובה כי "הדרת עולי אתיופיה הפכה להיות עניין שבשיגרה בתחומי הדת, תעסוקה, חינוך ודיור. אם הממשלה לא תתעורר עכשיו ותאפשר חיים משותפים ושוויונים, יגלו מאוחר כי הצעירים שהפגינו אתמול בקרית מלאכי איבדו את כל סבלנותם, יצאו מאדישותם והם כיום חדורי מוטיבציה להלחם על כבודם וזכויותיהם".

"די לדיבור הפטרוני והמתנשא"

"המדינה עלולה ללמוד בדרך הקשה כי עולי אתיופיה אינם עוד שק החבטות של החברה הישראלית. אני חושב ששרת הקליטה הייתה צריכה להתפטר אחרי הדברים המעליבים שהיא אמרה. היא צריכה להגן על העולים ממעשים גזעניים שמפלים אותם, ולא לדרוש מהעולים לומר תודה על מה שקיבלו. היא ראויה לכל גינוי", הבהיר מולה.

הפגנת האתיופים בקריית מלאכי. האפליה נמשכ (צילום: רויטרס)
הפגנת עולי אתיופיה. קריית מלאכי, אתמול | צילום: רויטרס

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני תקפה גם היא את ההתבטאות: "די לדיבור הפטרוני והמתנשא של הממשלה הזו על אזרחיה. זכותו של כל אזרח ישראל, תהא עדתו, צבע עורו או מינו אשר תהא, לחיות בכבוד ולקבל זכויותיו שוות ולא כטובה מהמדינה אלא כזכות מוקנית. אמירות בלתי ממלכתיות שכאלה מעוותות את הזכות המוקנית הזו שמעוגנת בחוק ובערכים של המדינה הזו. שרי הממשלה מתנהגים כאילו צריך להזכיר להם את זה והם גורמים לאזרחים להתבייש בה. כך מדינת ישראל צריכה להראות וכך נוודא שתנהג".

שרת הקליטה בתגובה: "שלא ינסו לצייר אותי כמתנשאת"

לנדבר, מצידה, טוענת כי מדובר ב"הסתה על רקע פוליטי", וכי היא עושה רבות עבור יוצאי אתיופיה. הודעה רשמית שפרסמה לנדבר היא האשימה: "חבל שסוגיות חשובות ביותר כמו מאבק בגזענות וקליטת יהודי אתיופיה דורדרו לרמה של הסתה על רקע פוליטי. הניסיון הנואש לצייר אותי, עולה בעצמי, כמי שמתנשאת על עולי אתיופיה, שפל ומקומם".

לנדבר מדגישה "בשלוש השנים האחרונות, בשירותי כשרת לקליטת העלייה פעלתי רבות עבור יוצאי אתיופיה וכלל העולים לישראל, וכך אמשיך. ראוי שחברי כנסת, כולל יו"ר האופוזיציה אשר בתפקידה כשרת הקליטה לא עשתה מאומה למען קליטת העולים ואף גרעה ממפעל זה, ילמדו את הדרך לוועדת הקליטה, יתחילו להשתתף במפעל קליטת העולים, ויתרמו לו לא במלל אלא במעשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק