חשיפת חדשות 12 מאמש על כך שעורך הדין אייל בסרגליק גבה מאות אלפי שקלים בעבור ייצוג משפחתו של יורי וולקוב ז"ל, שנרצח במעבר החצייה בחולון, עוררה ביקורת ציבורית רבה על אופי התנהלותו של עורך הדין מול משפחה שאיבדה את היקר לה מכל. אותה ביקורת הובילה אותו להודיע שיחזיר חלק מהכסף, ולדבריו לסיום ההתקשרות בין הצדדים. כדי לעשות סדר, שאלנו עורך דין מומחה בתחום הפלילי כיצד נקבע שכר עורכי הדין בתיקים השונים, ומה הסכומים המקובלים.

"אין דבר כזה. עורכי דין שיסכימו לעשות פרו בונו יקחו בחשבון רווחים אחרים שיצמחו להם כתוצאה מזה. השמיים הם הגבול", אומר עורך הדין אריאל עטרי. "עורך דין משקלל שורה ארוכה של נתונים שידועים רק לו והם חלק מהתיק שבו הוא מתבקש לייצג. אנחנו מדברים על שוק חופשי. ממש כפי שבייצוג בתיק פלילי, או בתיק אזרחי, הבדלי השכר יכולים להיות בכפולות של עשרות רבות - כך גם בכל תחום אחר של המשפט".

"צריך להפריד בין התחום ה'מוסרי' לבין התחום המסחרי", הוא מבהיר. "יש עורכי דין שיעשו את זה פרו בונו, יש עורכי דין שיקחו עבור זה אלפי שקלים, אחרים עשרות אלפים שקלים ויש כאלה שייקחו גם מאות אלפי שקלים. כל אחד לפי איך שהוא מעריך את התיק ואיך שהוא מעריך את עצמו. הסתכלות על ייצוג כזה אינה שונה מייצוג של אדם שנפגע בכל דרך אחרת".

עו"ד אריאל עטרי (צילום: חדשות 2)
עורך דין אריאל עטרי, מומחה בתחום הבפלילי | צילום: חדשות 2

עוד מפרט עטרי מה כולל הליך של ליווי משפחה של נפגעי עבירה. "זה יכול להתחיל בייעוץ להופעה בדיונים במשפט, מתן ייעוץ לגבי התנהלות מול רשויות שונות, פנייה לרשויות, שמירה על קשר עם הפרקליטות, הגשת תביעת נזיקין בחלק מהמקרים ועוד". יש לציין כי במקרה של עורך הדין בסרגליק לא הייתה כמעט תקשורת עם הפרקליטות, ולא הוגשה תביעה אזרחית.

שאלנו את עורך הדין עטרי מה התעריף כשהמיוצג הוא נאשם. "הסכומים הם של עשרות אלפי שקלים, יש עורכי דין שיקחו אפילו מאות אלפים. הסכומים נעים בין עשרות אלפי שקלים למאות רבות של אלפי שקלים. פער של מאות רבות של אחוזים בין עורכי דין שונים. ייצוג בתיק פלילי כולל ייצוג בבית משפט, הכנת עדויות, חקירת עדים בבית משפט, עריכת סיכומים. זו עבודה מסוג אחר.

במשרדי המשפטים והרווחה קיימת תוכנית "סנ"ה – סיוע לנפגעי עבירות המתה", במסגרתה מקבלות המשפחות שיקיריהן נרצחו סיוע ללא עלות. מאז החלה התוכנית לפני כעשור ייצגו עורכי הדין של הסיוע המשפטי ביותר מ-1,200 תיקים של משפחות נפגעי עבירות המתה.