עשרות אימהות ערביות שאיבדו את בניהם הפגינו מוקדם יותר הערב (שבת) סמוך לביתו של השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, בכוכב יאיר. במהלך ההפגנה, שמחתה על העלייה במקרי הרצח בחברה הערבית, נורתה למוות אישה נוספת - ומניין ההרוגים מתחילת השנה מתקרב ל-100.

הערב לאחר השעה 20:00 בוצע ירי בשכונה א' שבלקיה שבנגב. כוחות מד"א שהוזעקו למקום החלו לבצע החייאה באישה בת 42, היא פונתה למרפאה מקומית, שם נקבע מותה. המשטרה הודיעה על פתיחה בחקירת מותה של האישה, ההרוגה ה-93 בחברה הערבית מתחילת השנה. כעת נבדק אם מדובר בפליטת כדור או בירי מכוון לעברה.

הפורום לקידום הנגב, ארגון הגג של התארגנויות החברה האזרחית בנגב, מסר לאור ההתפתחויות האחרונות בגזרת הדרום: "מציאות שבה אדם נרצח בבאר שבע ואישה בלקיה שעות בודדות לאחר שהמשטרה מודיעה על הקמת תחנות חדשות היא מיקרו-קוסמוס למה שקורה בנגב כבר שנים. הגיע הזמן ליד ברזל נגד הטרור שמשתולל ברחבי הנגב בכלל ובאר שבע בפרט. אסור לישראל להמשיך ולאבד את הנגב. מישהו חייב להתעורר בטרם יהיה מאוחר מדי".

הוועד להצלת הנגב מסר הערב: "אנו עדים לסוף שבוע אלים ורצחני בבירת הנגב ובארץ כולה. הערב נרצחה באכזריות אישה כבת 42, תושבת לקיה. זוהי הקורבן ה-93 של החברה הערבית. תוצאות האלימות בחברה הערבית משליכות על כלל האוכלוסיה וגורמות לנזקים קשים בקרב הציבור. רק אתמול בערב נרצח עבריין מהמגזר הבדואי, המוכר למשטרה. הרצח בוצע בלב העיר באר שבע ובסביבה הומה אדם. כתוצאה מכך נפצע אדם נוסף, חף מפשע. הפשיעה גוברת ואינה נשארת בגבולות האוכלוסיה הערבית".

הוועד להצלת הנגב קורא לשר הבט"פ עמר בר לב, ולשר הממונה על החברה הבדואית ומשרד הרווחה מאיר כהן להפסיק להכיל את אירועי האלימות והקורבנות, ולפעול בנחישות להשבת הביטחון ואיכות החיים של אזרחי החברה הערבית בכל הארץ.

עו"ד רומי קנבל, שמלווה קורבנות עבירה, אמרה לחדשות 12: "הזלזול וההתעלמות מהאלימות ומקרי הרצח כלפי נשים בכלל וכלפי נשים במגזר הערבי ביתר שאת הם בלתי נסבלים, יש צורך להכיר בתופעת האלימות הזו כמכת מדינה ולטפל בה ביד קשה, לא ניתן להשלים עם כך שבשנת 2021 דמן של נשים - הפקר הוא".

בין המפגינים שהגיעו הערב מחוץ לביתו של השר לביטחון פנים: ח"כ איימן עודה, שהגיע למקום והצטרף למוחים. "בשל מה שקורה הגיע הזמן להפגין ולצאת נגד זה", אמרה אחת המשתתפות במחאה ל-N12. "די, לא ניתן לפושעים וגם למשטרה לשלוט בחיינו". נראה כי המשטרה פועלת כדי למנוע את ההתקהלות ועל כן, המפגינים מדווחים כי הם נתקלים בקשיים כדי להגיע למיקום המקורי של ההפגנה, סמוך לביתו של השר בר-לב וחלקם מפגינים בצומת כוכב יאיר.

עשרות מפגינים מול ביתו של עומר בר לב
עשרות מפגינים מול ביתו של עומר בר לב

וואטפא ג'באלי מטייבה, שבנה סעד נרצח לפני שנתיים בזמן שעבד בסופר המשפחתי, פעילה בארגון "אימהות למען החיים" והגיעה יחד עם אימהות ערביות שאיבדו את בניהם למחאה. "אנחנו כאן בשבוע הרביעי, כדי לבקש מהשר שהמשטרה תפענח את הרצח של הילדים שלנו", היא אמרה בריאיון ל"פגוש את העיתונות". המשטרה יודעת מה העבודה שלה לא מעניין אותנו מה היא תעשה - מעניין אותנו ביטחון, שלא נשמע עוד רצח ועוד רצח. אני הרגשתי את זה על בשרי, לא רוצה לראות עוד אימהות כאלה".

וטפה ג'בליה, מפגינה מול ביתו של עומר בר לב (צילום: החדשות )
וואטפא ג'באלי: "הרגשה שלא יודעים מאיפה יבוא הכדור, טראומה כל היום" | צילום: החדשות

"לפני כמה ימים היה לנו טבח בחתונה, איזה שינוי? היו שוטרים, אבל כל עוד הנשק בידיים של הילדים - מה זה יעזור?", הוסיפה ג'באלי בתסכול. "תמיד ההרגשה שלא יודעים מאיפה יבוא הכדור, בעיקר כששומעים יריות. אני שמעתי את הכדור שנכנס ללב של הבן שלי. זו טראומה כל היום וכל הלילה".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר בהפגנת האימהות: "מספר הנרצחים הערבים השנה שבר שיאים. לממשלה יש תוכנית שאמורה להביא תוצאות רק בעוד עשור, כלומר תוכנית שתאפשר את הרצח של עוד 1,200 אזרחים ערבים. אנחנו נאבק על החיים שלנו ולא נקבל עוד עשור של שכול. נאבק יחד עד שהחיים של כל האזרחים, ערבים ויהודים יהיו שווים".

הנרצח מנצרת, נעים סורי (צילום: חדשות 12)
נחשב בעבר לאחד האסירים המסוכנים בישראל‎. נעים סורי | צילום: חדשות 12
מתחילת השנה נרשמו 92 קורבנות בחברה הערבית, 14 נרצחו רק בחודש האחרון ו-6 מהם השבוע. אמש נורה למוות בנצרת נעים סורי, בן 56, שאותר בעיר מחוסר הכרה עם פציעות חודרות בגופו. צוותי מד"א מד"א שהוזעקו לזירת האירוע קבעו את מותו. בעבר נחשב סורי לאחד האסירים המסוכנים בישראל, והוא שוחרר מהכלא לפני ‎כמה חודשים. הוא הורשע באין ספור עבירות אלימות קשות. בין היתר, בהריגת אסיר במהלך שהותו בבית הסוהר.

תושבים בנצרת הביעו זעם על המצב וסיפרו ל-N12: "איפה המשטרה? העירייה? איפה הביטחון האישי? מי אחראי על זה? מי יחזיר את הביטחון לרחובות? למה אין נוכחות משטרתית? למה שהאזרחים והאורחים בעיר ירגישו מאוימים?".

כשעה לאחר הירי בעיר הבשורה, במשטרה התקבל דיווח על פצוע ירי במצב קשה שפונה מכפר קאסם לבית החולים בילינסון. נסיבות האירוע נחקרות. לאחר שעה נוספת אירעה קטטה באום אל-פחם, שבה נפצעו שני צעירים, בהם ילד בן 6 שפונה לבית החולים במצב קשה מירי וגבר כבן 25 במצב בינוני.

בריאיון לתוכנית "אל-אוסבוע" ששודרה היום, מתח השר עיסאווי פריג' ביקורת על הממשלה בה הוא חבר - וטען כי עדיין לא ניתן מענה למצוקת הפשיעה בחברה הערבית: "האזרח הערבי עדיין לא קיבל כלום מהממשלה הזאת. אני די מאוכזב מההתנהלות. לגבי הפשיעה בחברה הערבית - הטיפול לא צריך להיעשות דרך המשטרה, אלא באמצעות החלטות ממשלה. במשך שנים הממשלה לא פעלה כמו שצריך בחברה הערבית".

שלשום נורה למוות חוסאם עותמאן, תושב חיפה בן 30  בדרך אלנבי בעיר. בתיעוד המקרה שפרסמנו, נראה רכבו של עותמאן עוצר בצומת, ככל הנראה ברמזור אדום - ואז נראה רכב שחור שעוצר בסמוך. דלת הרכב השחור נפתחת - וממנה יוצא אדם שאוחז בכלי נשק, מכוון לעברו של חוסאם ויורה בו למוות.