ברחבי הארץ נערכים לצום יום הכיפורים שייכנס הערב (רביעי) מעט אחרי 18:00 ויימשך כ-25 שעות. התפילות בבתי הכנסת יתקיימו בהתאם למתווה הקורונה שאושר בממשלה. זמני הצום, הלכות היום ותחזית מזג האוויר: המדריך המלא למתפלל הביתי שחיבר הרב אהרון כהן, ראש האגף הנישואין בארגון רבני "צהר".

להורדת חוברת התפילות המבוארת של "צהר" ליום כיפור - לחצו כאן

התחזית: נעים

ביום הכיפורים הזה מזג האוויר הפעם לטובתנו: בשונה מהשנים האחרונות בהן הצום נפל על ימים חמים, אפילו שרביים, הפעם הטמפ׳ במגמת ירידה מורגשת והן יהיו נמוכות מהרגיל לעונה. אפילו קיים סיכוי לגשם מקומי בהרי הצפון והרי המרכז ביום רביעי אחר הצהריים. בחמישי, יום הצום, ייתכנו טפטופים בצפון ולאורך מישור החוף בשעות הבוקר.

הטמפ' החזויות ביום רביעי בערב עם כניסת הצום:
מרכז: ירושלים 24, ראשון לציון 27, יבנה 27, אשדוד 26, ת״א 27, נתניה27.
צפון: חיפה 26, עפולה 26, טבריה 28, מטולה 24, נהריה 25.
דרום: באר שבע 27, דימונה 26, מצפה רמון 25, ים המלח 32, אילת 32.

ביום חמישי בשעות הצהריים:
מרכז: ירושלים 27, ראשון לציון 29, יבנה 28, אשדוד 28, ת״א 29, נתניה 28.
צפון: חיפה 28, עפולה 30, טבריה 32, מטולה 27, נהריה 26.
דרום: באר שבע 30, דימונה 29, מצפה רמון 26, ים המלח 33, אילת 35.

בחמישי בערב עם צאת הצום:
מרכז: ירושלים 24, ראשון לציון 26, יבנה 27, אשדוד 27, ת״א 26, נתניה 26.
צפון: חיפה 25, עפולה 26, טבריה 29, מטולה 23, נהריה 27.
דרום: באר שבע 26, דימונה 26, מצפה רמון 23, ים המלח 30, אילת 31. 

מתווה לתפילות יום כיפור

עד 50 מתפללים - ללא הגבלות מיוחדות למעט חובת עטיית מסיכה במקום סגור ושמירה על מרחק.

מעל 50 מתפללים - על פי כללי התו הירוק:
כניסת מתפללים תתאפשר למחוסנים ומחלימים שברשותם תו ירוק או בדיקה שלילית בתוקף.
ילדים מתחת לגיל 3 לא נדרשים בבדיקה.
הגבאים נדרשים למנות ממונה קורונה שבאחריותו לוודא כי בית הכנסת עומד בהנחיות התו הירוק.
אדם או ילד הדרוש בדיקה בתוקף ואין לו בדיקה שכזו, רשאי להתפלל במרחב הציבורי או במניין של פחות מ-50 מתפללים.

מומלץ לפצל בתי כנסת למניינים קטנים ולהתפלל בחללים פתוחים ככל הניתן.

מהו בעצם יום כיפור?

יום הכיפורים הוא היום הקדוש ביותר לעם ישראל, ומהותו היא לסלוח, לכפר ולהתחיל מחדש. על פי המסורת, ביום זה סלח יום אשר בו סלח הקב"ה לעם ישראל על חטא העגל ולכן ביום זה הוא סולח לנו ומאפשר לנו לפתוח בדרך חדשה, בשנה חדשה.

איך מתכוננים לצום?

עבירות שבין אדם לחברו - חכמים לימדו אותנו כי יום הכיפורים אינו מכפר על עבירות שבין אדם לחברו עד שירצה את חברו, כלומר שאם פגענו במישהו, היזקנו למישהו, יום הכיפורים לא יכפר על כך עד שאנו נתקן זאת בראשונה. נבקש סליחה, נשלם נזקים ונבוא ליום כיפור נקיי כפיים.

בקשת סליחה מקרובים - שגרת חיינו מובילה הרבה פעמים לפגיעה דווקא בקרובים לנו - בהורים, בבן/בת הזוג ובילדינו. לכן נהוג לפני החג לבקש סליחה מכל אותם הקרובים גם אם לא ידוע לנו כי פגענו בהם.

מתי יתרוקנו הכבישים מתחבורה ציבורית? (צילום: Miriam Alster/Flash 90, חדשות)
יום הכיפורים בכבישים. ארכיון | צילום: Miriam Alster/Flash 90, חדשות

כפרות - מנהג קדום לקיים כפרות לפני כניסת החג. לוקחים מעטפה המכילה כסף שיינתן לצדקה, מעבירים מעטפה זו מעל הראש ג' פעמים מתוך כוונה כי מצוות צדקה זו תכפר על מעשינו ואומרים: "זאת חליפתי זאת כפרתי זאת תמורתי, זה הכסף ילך לצדקה ואני אכנס לחיים טובים וארוכים", וכך נכון לעשות לכל בני הבית.

סעודה מפסקת - הסעודה המפסקת הינה הסעודה האחרונה הנאכלת לפני כניסת הצום, מטרתה להכין את גופנו לקראת הצום ונכון להכין את הגוף במהלך כל היום, לשתות במהלך היום הרבה ולאכול דברים המחזקים את הגוף. על פי המסורת, סעודה זו נאכלת בחגיגיות ובשמחה כביטוי לאמונה ולביטחון ברחמי הקב"ה ערב יום הדין.

מהם איסורי היום?

עם כניסת החג אסורים באכילה ובשתייה, ברחיצה, בנעילת נעלי עור, בסיכה ובתשמיש המיטה, כמו כן יום הכיפורים הינו כמו יום שבת וחלים בו כל איסורי השבת.

יום כיפור (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
אילוסטרציה | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

מהן תפילות היום?

כל נדרי -  יום הכיפורים נפתח בתפילת כל נדרי, בבקשה מבית דין של מטה ומבית דין של מעלה להתיר לנו את הנדרים שלקחנו על עצמנו. אנו פותחים את יום הכיפורים בבקשה לבטל ולהתיר את כל ההבטחות המיותרות שלקחנו על עצמנו, את כל המילים שאמרנו לריק ואת כל ההנהגות הכובלות אותנו.

סדר העבודה - אחד מרגעי השיא של יום הכיפורים הינו תפילת סדר העבודה הנאמרת במהלך תפילת מוסף. תפילה זו מתארת את כניסתו של הכהן הגדול לקודש הקודשים. רק יום אחד בשנה היה יכול הכהן הגדול להיכנס לקודש הקודשים וזה ביום הכיפורים. כניסה זו של הכהן הגדול הייתה רגע של כפרה, רגע של דבקות בין עם ישראל לריבונו של עולם.

גם יהודים יורשו להתפלל ברובע המוסלמי (צילום: פלאש 90 יהונתן סינדל)
יום הכיפורים בכותל המערבי. ארכיון | צילום: פלאש 90 יהונתן סינדל

תפילת נעילה - יום הכיפורים מסתיים בתפילת נעילה. תפילה זו נקראת כך כי ברגעים אלו היו ננעלים שערי ההיכל של בית המקדש וכן כי אלו הרגעים האחרונים הנועלים את יום הכיפורים, וכביכול שערי השמיים אשר היו פתוחים לרווחה במהלך היום חוזרים וננעלים. במהלך כל תפילות יום הכיפורים אנו מתפללים להיכתב לחיים טובים ולברכה. ברגעי הנעילה אנו כבר מתפללים לחתימה, כלומר לסיום הדין לחיים טובים ולברכה. תפילת הנעילה מסתיימת בתקיעת שופר ולאחריה מסתיים הצום.

האם ניתן להתפלל בבית?

עיקרה של תפילה היא התפילה הבאה מן הלב, עבודה פנימית ואמיתית ולא טקס חיצוני. חכמים מדגישים ומזכירים כי תפילה זו, תפילת הלב, יכולה להתקיים גם בבית וגם מחוץ לבית הכנסת.

בשנה זו, בה רבים יאלצו להתפלל בביתם ולא בבתי הכנסת, חשוב לזכור כי תפילת הלב היא העיקר וכי ניתן גם לבד בבית להגיע לעוצמת תפילות יום הכיפורים. יש לזכור כי אסור להסתכן או לסכן אחרים עבור תפילה בבית כנסת ולכן קבוצות סיכון אשר נכון להם שלא לצאת למקומות ציבוריים, יתפללו בביתם ויידעו כי תפילתם רצויה בזה האופן, ובוודאי שאין לסכן אחרים על ידי תפילה שלא על פי הנחיות משרד הבריאות.

תפילות יום כיפור משותפות ליד הבית

בהכנת הכתבה השתתף מתן יעקב.