המאבק על האפוטרופוסות על איתן בירן שניצל מאסון הרכבל: יותר מחודשיים לאחר הטרגדיה שגבתה את חייהם של חמישה בני משפחה אחת - גלי פלג, דודתו של איתן, הודיעה הבוקר (רביעי) כי היא ובעלה רון פתחו בהליך משפטי לאמץ אותו. גלי היא אחותה של האם טל בירן ז"ל והיא מנהלת את מאבקה נגד איה, אחותו של האב עמית ז"ל, המתגוררת באיטליה ושאיתן נמצא בחזקתה כרגע.

במסיבת עיתונאים שערכה היום יחד עם בעלה ועורך דינה רונן דליהו, אמרה: "אנחנו בתקופה האחרונה עצרנו את החיים שלנו בשביל מטרה אחת - איתן. הוא נחטף על ידי משפחה שכלל לא הכירה אותו. לא הייתה קרובה אליו בשום צורה".

גלי פלג דודתו של איתן, אסון הרכבל (צילום: N12)
"נחטף על ידי משפחה שהוא כלל לא מכיר" | צילום: N12

עוד הוסיפה לתאר בבכי: "המשפחה הזו לא הייתה לוקחת אותו לפארקים או סתם לאכול. דברים שאנחנו עשינו כדי שירגיש שיש משפחה לצידו. הילד הזה עבר טראומה בלתי נתפסת ואנחנו כאן במטרה להראות לאיתן שאנחנו פה ולא ניתן לאנשים להעלים אותנו. לנצח נהיה פה. עוד כמה שנים הוא יבדוק איפה הוא גדל ומי היו ההורים שלו וחשוב לי שהוא יראה שאנחנו תמיד פה. הוא איבד כבר משפחה אחת הוא לא צריך לאבד עוד אחת".

"הילד הזה כרגע נמצא במחשבה שאנחנו לא רוצים להיות איתו, שהוא עשה משהו לא בסדר", אמרה והוסיפה פנייה ישירה לאיתן: "איתן אהוב ליבנו לא ויתרנו עליך ולא נוותר עליך. אתה לא היית הנס רק של ההורים שלך אלא גם שלנו. מבחינתו שאיה תיקח את כל הכסף אנחנו לא מעוניינים בכסף הזה".

עמית בירן ואשתו טל ז"ל
עמית וטל בירן ז"ל יחד עם ילדיהם

בעלה רון הוסיף ואמר כי איתן נמצא עכשיו במדינה שההורים שלו לא ייחלו ולא רצו שהוא יגור בה. "הם גידלו אותו על ערכים יהודיים וציוניים", אמר. "הילד חווה טרגדיה והוא חווה טרגדיה שנייה. הוא כלוא. הוא לא נפגש עם חברים ולא יוצא לבלות".

בתשובה לשאלת N12 על טענות אפשריות של דודתו מהצד השני, רמז רון לסוגיות כלכליות שעלולות להשפיע: "אני לא ידעתי על קיומה של איה עד לפני כמה שנים בכלל. אנחנו לא יודעים מה הסיבה. כשנסענו לבקר את טל מעולם לא ראיתי אותם. הילד צפוי להיות זכאי להמון כספים ואולי שם התשובה - מגיעה אישה משום מקום ומנצלת את המערכת".

לפני כחודש, הסביר רון ל-N12 כי מדובר בלא פחות ממחטף: "כשאיתן היה מאושפז, איה ניגשה לאביו של טל ואמרה לו שיש צורך למנות אפוטרופוס באופן מיידי. הם סיכמו ביניהם שלאור העובדה שהיא רופאה דוברת איטלקית, היא תיקח על עצמה את הנטל של האפוטרופסות באופן זמני".