בין איטליה לישראל: פחות מחודשיים חלפו מאז אסון הרכבל באיטליה, שגבה את חייהם של חמישה בני משפחה – משפחת בירן-פלג. מכל המשפחה, ולמעשה מכל יושבי הקרון, רק איתן בן ה-5 שרד את התאונה הקטלנית. כעת, בשעה שהוא יוצא מבית החולים ומחלים בהדרגה מפציעתו הקשה, מתקיים מאבק אפוטרופסות בין אחותו של עמית ז"ל אביו של איתן לבין אחותה של טל ז"ל אימו של איתן.

איתן, שכאמור נשאר הנצר היחיד למשפחתו שנספתה, מצוי כעת בחזקתה של דודתו איה, אחותו של אביו, שמתגוררת באיטליה. עם זאת, גם כאן בארץ יש לו משפחה שמנהלת בימים אלה מאבק איתנים שמטרתו להחזיר אותו לישראל – לידי אחותה של אימו.

עמית בירן ואשתו טל ז"ל
משפחת בירן, ארכיון

"טל לא הפסיקה לדבר על זה שהיא רוצה לחזור לפה לארץ", סיפרה גלי פלג, אחותה של טל ז"ל שנספתה באסון הרכבל. "היא דיברה על זה לא רק איתי, עם כולם – דובר על זה שהיא תחזור השנה". גלי הדגישה שהיא לא מוכנה לוותר על חזרתו של איתן לישראל: "אנחנו הולכים להילחם עליו. הצוואה של אחותי אומנם הייתה בעל פה, אבל זה היה להיות פה בישראל". 

לטענת משפחתה של אימו של איתן, מדובר בלא פחות ממחטף. "כשאיתן היה מאושפז, איה ניגשה לאביו של טל ואמרה לו שיש צורך למנות אפוטרופוס באופן מיידי", הסביר רון פרי, גיסה של טל ז"ל. "הם סיכמו ביניהם שלאור העבודה שהיא רופאה דוברת איטלקית, היא תיקח על עצמה את הנטל של האפוטרופסות באופן זמני".

לטענתם, שמוליק ניסה לבקש מבני המשפחה של עמית ז"ל לשנות את הסכם האפוטרופסות, אך הם סירבו. "היינו בעצם בעמדה נורא חלשה ופגיעה", טענה גלי, דודתו של איתן. "פשוט שכחו שיש את משפחת פלג, המשפחה של טל שאיבדה יותר אנשים וקרובים. פשוט התעלמו מאיתנו לגמרי". 

אסון הרכבל באיטליה - כך זה קרה (צילום: getty images)
זירת אסון הרכבל באיטליה | צילום: getty images

בני המשפחה שכרו עורכי דין באיטליה והחלו גם בפניות למשרד החוץ. לטענתם, איתן ישראלי ויהודי, ולכן מקומו בארץ. "אחותי אמרה לי שאם חס וחלילה משהו יקרה לה היא מבקשת שאני זאת שתדאג לאיתן", אמרה גלי. "אני אמורה לגדל אותו כאילו הוא הבן שלי".

עוד היא הוסיפה בתסכול: "אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו עם ילד שהולך לבית ספר קתולי. אנחנו רוצים ילד שיחגוג את החגים היהודיים ולא רק את חג המולד". על השאלה "מה אתם מתכוונים לעשות עכשיו?", השיבה: "אנחנו נעשה הכול, ואני אומרת הכול, בשביל שהוא יהיה שלנו".