שלושה ימים לאחר שאושפז, איתן בן ה-5 התעורר ופקח היום (רביעי) את עיניו לאחר שהרופאים בבית החולים "רג'ינה מרגריטה" בטורינו גמלו אותו מהרדמה - ולפי הדיווחים באיטליה, דודתו הייתה עימו באותו זמן בחדר בית החולים. "זהו שלב רגיש במיוחד", נמסר מבית החולים שעדכן על השיפור במצבו של הילד, הניצול היחיד באסון הכבד. בקהילה היהודית באיטליה מציינים שהצליחו לגייס בתוך יממה אחת תרומה של יותר מ-70 אלף אירו למען "איתן הקטן".

סיקור N12 על אסון הרכבל באיטליה:

גופותיהם של חמשת בני המשפחה שנספו באסון הוטסו בצוהריים לישראל ונחתו הערב בנתב"ג, לקראת ההלוויות שיתייקמו מחר. טרם הטסת הגופות התקיים ליד שדה התעופה האיטלקי טקס זיכרון להרוגים בהשתתפות שגריר ישראל, בכירים מהקהילה היהודית והמשפחה ליד שדה התעופה.

בטקס דיברו השגריר הישראלי דרור אידר והקונסול במילאנו. "כולנו מקווים שנוכל לקחת חלק באושרו העתידי של איתן" אמר השגריר אידר, שהודה לרשויות, למוסדות ולצוותי הרפואה שפעלו להצלת חייו. "הטרגדיה הזו לימדה אותנו שכולנו משפחה אחת גדולה. אלה הילדים שלנו, הם האחים שלנו", הוסיף.

ארונות הישראלים שנהרגו באסון הרכבל באיטליה
ארונות הישראלים שנהרגו באסון הרכבל באיטליה

במהלך הטקס הרב הראשי של מילאנו, אלפונסו ארביב, אמר קדיש על הנספים והתייחס לאסון: "יש שאלות כואבות שנותרו פתוחות. ברגע זה אין לנו תשובות, אנחנו יכולים רק לשתוק ולהשתתף בכאבכם. אנחנו לא יכולים לדמיין את הטרגדיה שלכם, אבל דעו שאנחנו כאן, אנחנו לצידכם ואנחנו נעשה הכול כדי לעזור לכם".

בהמשך נקרא גם מכתב מטעם ראש מערך הביטחון של הקהילה היהודית במילאנו, שעמית עבד איתו: "עמית היקר, הגעת אליי לפני 5 שנים, סטודנט חדש לרפואה, כבר נשוי ואב למרות גילך הצעיר. לקח כמה דקות להבין שמולי יש ילד שיהפוך לאחד מהעובדים הכי מהימנים שלי. הסכמת לעבוד איתי לאחר שהתייעצת עם אשתך טל, שאיתה שיתפת כל בחירה. עמית, הרצינות שלך בעבודה, האינטליגנציה שלך, החיוך שלך כבשו את כולם. אנו מברכים אותך כאן. זה לא היה צפוי. זה לא מקובל וזה לא מובן".

ראש הקהילות היהודיות של איטליה ואחד מעמיתיו של עמית הבטיח לאיתן: "לא נעזוב אותך לבד". זהו המסר החוזר שכולם הביעו בשדה התעופה לפני שהארונות של בני הזוג עמית בירן וטל פלג בירן, של טום הקטן, של ברברה ואיציק כהן עזבו את המקום.

התקשורת האיטלקית מדווחת ש"בשעות אלה גופות המשפחה הישראלית חוזרות לארץ מולדתן", ותיארו "פרידה אחרונה בטקס שקט עם דמעות וחיבוקים", וברקע דגלי ישראל ואיטליה מתנופפים ברגע של כאב, אך גם של תפילה ותקווה לגורלו של איתן.

ארונות הישראלים שנהרגו באסון הרכבל באיטליה
ארונות הישראלים שנהרגו באסון הרכבל באיטליה

"ראיתי את עמית ביום שישי", סיפר נשיא הקהילה היהודית במילאנו לקרובי הקורבנות. "הוא אמר לי שהוא לוקח את סבו וסבתו לטיול עם המשפחה, והסכמנו להיפגש שוב בשבוע שלאחר מכן. כששמעתי את הידיעה על התאונה, מעולם לא חשבתי שהטרגדיה הזו תשפיע עלינו כל כך מקרוב. קהילת מילאנו וכל קהילות איטליה לצידך. אנו נעשה את כל מה שהמשפחה זקוקה לו".

הוא הוסיף: "עמית, טל, טום, ברברה ויצחק יישארו בליבנו ובזכרנו. אנשים שרק רצו לחיות, להיות ביחד, לאהוב אחד את השני. זאת המורשת שהם משאירים לנו. אנחנו, כקהילה יהודית איטלקית, נעשה הכול כדי לעמוד לצידו של איתן ולעזור לו".

בתוך כך, הרשויות במדינה ממשיכות בחקירת האסון שגבה את חייהם של 14 בני אדם - 5 מהם בני משפחת בירן הישראלית. במקביל לגל המעצרים שפתחה המשטרה המקומית, שבמהלכו עוכבו הלילה לחקירה 3 מעובדי החברה - ובראשם הבעלים לואיג'י נריני - נמשכת החקירה. וככל שהיא מתקדמת מסתמן כי האסון הכבד נגרם בשל רשלנות, שנבעה ככל הנראה בשל בצע כסף של מפעילי האתר. החוקרים התמקדו הלילה בחברת הרכבלים של נריני ("פרוביה דל מוטארונה"). בין העצורים: מנהל החברה, גבריאלה טדיני, ומנהל האתר, אריקו פרוקיו. בשעות הקרובות צפויים צווי מעצר נוספים.

עמית בירן ואשתו טל ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
איתן (מימין למטה) יצא מכלל סכנה. והוריו ואחיו שנספו בתאונה | צילום: באדיבות המשפחה

אמש התחילו להגיע עובדי האתר והחברה לחדר החקירות. בשעות הערב, עורך הדין של החברה כבר אמר כי "המצב מסתבך". החקירות נמשכו עד השעה ארבע לפנות בוקר והחוקרים אספו את כל המידע האפשרי שיכלו להשיג. בין היתר מדובר בסרטונים שונים ובטפסים. החוקרים הצליחו עד כה להשיג תיעוד בן 14 שניות ממצלמת אבטחה שממוקמת בראש ההר אליו אמורים היו להגיע הנוסעים ברכבל. בסרטון נראה המפעיל של האתר עושה את ההכנות לפתיחת דלת הרכבל כדי להוציא ממנו את הנוסעים - אלא שאז הכבל הגורר נקרע, והקרון החל להידרדר לאחור.

כבר בשלב הנוכחי של החקירה, התובעת המקומית אולימפיה בוסי, ידעה לומר שהרכבל פעל למרות שורה של נורות אדומות בוהקות. "מה שאנו מגלים - מטריד ומדהים", אמרה. על פי מה שהחוקרים גילו, המערכת המרכזית של הרכבל כבר הראתה שהייתה תקלה כלשהי באחד משני הקרונות. המפעילים אפילו הזמינו טכנאי כדי לפתור את התקלה, אבל הבעיה לא נפתרה והיה צורך בהתערבות רצינית יותר.

קריסת רכבל באיטליה (צילום: רויטרס)
האתר פעל למרות תקלה טכנית חמורה. זירת האסון | צילום: רויטרס
הנספים באסון הרכבל ברברה ויצחק ז"ל עם הנינים (צילום: באדיבות המשפחה)
התצלום המשפחתי האחרון | צילום: באדיבות המשפחה

התקלה החמורה גרמה לכך שהרכבל עצר אחת לכמה זמן - אך למרות זאת, במקום התיקון הנדרש, החברה המשיכה להפעיל את הקרון, וחשבה שתוכל להתגבר עליה ולהמשיך להפעיל את האתר כרגיל. "המהלכים ננקטו בגלל מניעים כלכליים, כל הרכבל היה אמור להיות סגור", אמרה התובעת בוסי, שגם ציינה שהאתר היה סגור במשך זמן רב בשל מגפת הקורונה והמפעילים לא רצו להפסיד את ההכנסות בעונת התיירות.

התובעת גם אמרה שצוות החקירה בוחן כעת לא רק אשמת הריגה, אלא גם מתמקד בסעיף 437 בחוק, שמאשים אדם בגרימת נזק בכוונה שעשוי לגרום נזק במקומות עבודה - פשע שעשוי לשלוח את האחראים לעשר שנות מאסר. העובדה ש-14 אנשים מתו באסון עשויה להחמיר את העונש עוד יותר.

ברשת TG24 דווח הבוקר כי "הרופאים אומרים שאיתן עדיין לא יצא מכלל סכנה, אבל מצבו יציב והלילה היה טוב. לכן הם ממשיכים ומורידים את רמת ההרדמה שלו". איתן הקטן פקח את עיניו ולצידו כאמור דודתו וכן פסיכיאטר מקומי מיוחד שמונה כדי לבשר לילד את הבשורה הקשה, שאיבד למעשה את כל משפחתו - ויסייע לו להתמודד עימה. גופותיהם של בני המשפחה שנהרגו באסון יוטסו היום לישראל, לאחר שיתקיים טקס לזכרם בנמל התעופה שתערוך הקהילה היהודית. מנהל בית החולים בטורינו ג'ובאני לה וואלה עדכן: "הלילה היה שקט, אנו מלאי תקווה. הרופאים הטובים ביותר שיש לנו להציע מטפלים עכשיו באיתן. אנו איתו בכל דקה".