הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי התכנסה הבוקר (שלישי) לדון ביחס המשטרה לנפגעות עבירות מין. אל הדיון הוזמנו השר לביטחון הפנים ומפכ"ל המשטרה וגם גל גברעם, שלאחרונה התלוננה על יחס המשטרה בעת שהגיעה להתלונן על הטרדה מינית נגד סוכן הדוגמניות שי אביטל. "לא ציפיתי שיעמדו דום עבורי - אבל במקום זה קיבלתי סטירה מצלצלת", סיפרה כוכבת הרשת בוועדה "השוטר ששאל למה באתי פשוט לא תודרך מספיק, הוא לא אשם. הכשל פה הוא הרבה יותר גדול" .

הדיון בוועדה בכנסת בראשות ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת מתכנס תחת הכותרת "למה באת רק עכשיו?". גברעם הודתה על ההזמנה: "אני מאוד מתרגשת ולא רגילה לזה. אני לא פוליטיקאית, אני מייצגת את עצמי ואת האזרחים. חברי כנסת - הציבור בוחר אותם. ובמקום מסוים הקהל שלי בוחר בי גם, הם בוחרים לעקוב אחרי וזה כוח גדול שהם נותנים לי".

גל גברעם בכנסת (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
גל גברעם בכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

כוכבת הרשת סיפרה שהסערה שעוררה לא הייתה מתוכננת: "לא התכוונתי. יצאתי מתחנת משטרה נסערת ועשיתי מה שהדור שלי רגיל אליו - פתחתי את הטלפון ופשוט דיברתי. עם כוח גדול באה אחריות גדולה. אני רוצה לומר שעם כמה שהיה כשל בהתחלה - המשטרה כן ערוכה לסיפור שי אביטל עכשיו". ח"כ סלימאן בירכה על התוצאה אך ביקשה לשמוע על התגלגלות הסיפור על מנת להפיק לקחים.

גברעם סיפרה שבחרה להגיע לתחנת המשטרה בכוונה מאוחר בלילה, מפני שלא רצתה שיזהו אותה. "אמרתי שאני רוצה להגיש תלונה על הטרדה מינית ואז השוטר שואל אותי - 'למה באת רק עכשיו?'. אין קשר בין רמת המסוכנות לשאלה הזו. גם בחקירה שואלים את השאלה הזו רק בצורה הרבה יותר נעימה וזה בדיוק ההבדל. אמרתי לשוטר שאז פחדתי ושעכשיו אני לא פוחדת".

גל גברעם הגישה תלונה במשטרה נגד שי אביטל (צילום: N12)
גל גברעם הגישה תלונה במשטרה נגד שי אביטל. "בנות - בואו, צאו להעיד" | צילום: N12

בשלב זה, סיפרה גברעם, היומנאי אמר שתיאלץ לחכות שעתיים-שלוש לחוקרת, או שתלך הביתה ותגיש תלונה מקוונת. "הלכתי לאותה תחנת משטרה כי פרסמו שהיא ערוכה לקבל אותנו, נפגעות תקיפה מינית בפרשה הזו. הגענו למקום שאמור לשמור עלינו. הייתי בטוחה שהכל יהיה ערוך ומוכן. אם היו פשוט אומרים לי שהיא עסוקה ושאני אגיע מחר - הייתי באה. זה לא משנה כמה עוקבים יש לי ואיפה הצטלמתי לא ציפיתי שיעמדו דום עבורי. אבל במקום זה קיבלתי סטירה מצלצלת".

"בתלונה מקוונת אי אפשר להכניס פרטים של תקיפה מינית", הסבירה גברעם. "זה מהמם לגניבת אופניים או משהו כזה - אבל לא לתקיפה מינית. השוטר ששאל למה באתי פשוט לא תודרך מספיק, הוא לא אשם. הכשל פה הוא הרבה יותר גדול והסטירה המצלצלת שמישהי מקבלת כשהיא נכנסת לתחנת משטרה, זה מטלטל אותך".

עאידה תומא סלימאן חותמת על מסמך ההתחייבות
חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן

ח"כ עאידה תומא סלימאן אמרה לגברעם: "את לא צריכה להצטדק על מה שקרה. אני מאוד מודה לך". "אני הבנתי עכשיו באמת עד כמה כוח יש לי ואני רוצה להיות הפה של כל נער ונערה. אני פספוסה בת 20 עם אינסטגרם שהצליחה להעמיד כל כך הרבה על הרגליים מבלי שהתכוונתי", השיבה. 

העיתונאי גיא לרר השתתף גם הוא בדיון וסיפר על ליווי חלק מהמתלוננות בפרשת שי אביטל. "התפר בין 16 מתלוננות שיש היום, ומחר תהיה עוד אחת והיו עוד בהמשך, לבין אף תלונה - היה קטן", אמר. "הנשים שנפגעו משי אביטל לא רצו לבוא - גם עכשיו, הלכנו ביחד לתחנות שלא היו ערוכות לקלוט ונשים יצאו משם בדמעות ולא הגישו תלונה".

גם ש', שהתלוננה במשטרה על פגיעה מינית מצד אביה, סיפרה בוועדה על התנהלות המשטרה במקרה שלה: "אני מהעולם החרדי ולא מבינה את שפת המשטרה. באתי רק בשביל שאבא שלי ילך לכלא. הייתה לי חרדה שהמשפחה תנטוש אותי. החקירה נמשכה 4 שעות וניסיתי לבקש הפסקה והחוקרת התעלמה. כמה פעמים חוקרים נכנסו פנימה תוך כדי וחיטטו בניירת".

ש' ביקשה מהחוקרים לעדכן אותה בהתקדמות החקירה, והופתעה לגלות שנעצר. "הייתי כל כך לחוצה. פניתי למשטרה והחוקרת צעקה עליי מה אני בכלל מעיזה לכעוס".

גברעם הגיעה בשבוע שעבר להתלונן על הטרדה מינית נגד הסוכן שי אביטל, אך נשלחה על ידי היומנאי לביתה להגיש תלונה מקוונת. לאחר מכן העלתה סרטון שבו מתחה ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה. בעקבות הסרטון התנצל בפני גברעם שר הפנים עמר בר-לב והמשטרה הבטיחה לתחקר את האירוע, וגברעם הגיעה בשנית להגיש תלונה.

בעקבות המקרה של גברעם וההד הציבורי החזק שהוא קיבל, המפכ"ל קבע שיש להעביר את השוטרים שמיועדים לתפקיד היומנאי הכשרה מיוחדת בהתנהלות ובהתמודדות עם אוכלוסיות מיוחדות כגון קשישים, עולים חדשים ונשים נפגעות עבירות מין.