מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הורה היום (שני) לגבש קריטריונים מיוחדים לתפקיד היומנאי בתחנות המשטרה. זאת, בעקבות האירוע שהתרחש בשבוע שעבר שבו הדוגמנית גל גברעם הגיעה לתחנה להגיש תלונה על תקיפה מינית נגד סוכן הדוגמניות שי אביטל, ונשלחה להגיש תלונה מקוונת.

היומנאי הוא למעשה השוטר שיושב בכניסה לכל תחנה משטרה, מקבל את פני הבאים ומנתב אותם בהתאם לצורך שבגינו הגיעו. לטענתו של שבתאי, תחנת המשטרה היא חדר המיון של החברה ולכן היומנאי הוא סוג של "רופא תורן". בהתאם לכך, על היומנאי לגלות רגישות מיוחדת לכל מי שבא להתלונן – קל וחומר לנשים שאזרו אומץ והחליטו להתלונן על עבירת מין.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by GG (@gal_gvaram)

בעקבות המקרה של גברעם, וההד הציבורי החזק שהוא קיבל, המפכ"ל קבע שיש להעביר את השוטרים שמיועדים לתפקיד היומנאי הכשרה מיוחדת בהתנהלות ובהתמודדות עם אוכלוסיות מיוחדות כגון קשישים, עולים חדשים ונשים נפגעות עבירות מין.

במסגרת ההחלטה הקים המפכ"ל צוות מיוחד בראשות סגנו, ניצב דוד ביתן, שיבחן ויקבע מהם הקריטריונים לתפקיד היומנאי. הצוות הזה גם יתווה את מסלול ההכשרה מיוחד לתפקיד. הצוות צפוי להגיש את המלצותיו בתוך זמן קצר.

כבר בשבוע שעבר הורה המפכ"ל שבתאי לאפשר לכל מתלונן להגיש תלונה בתחנה אם בחר כך. זאת לצד האפשרות להגיש תלונה באופן מקוון אם הוא לא מרגיש בנוח לעשות זאת באופן פרונטלי מול חוקר או חוקרת.

גל גברעם הגישה תלונה במשטרה נגד שי אביטל (צילום: N12)
גברעם - הגישה תלונה | צילום: N12

הדוגמנית וכוכבת הרשת זעקה את כאבה על היחס שקיבלה בתחנת המשטרה בתל-אביב בסרטון שהעלתה לרשתות החברתיות בשבוע שעבר. צמרת המשטרה, המפכ"ל שבתאי והשר לבטחון הפנים עמר בר-לב מיהרו להגיב ולהתנצל. לפני כשלושה ימים הגיעה שוב לתחנת המשטרה והפעם הצליחה להתלונן.