שלושה ימים לאחר האסון במירון והשאלה מי אחראי על הטרגדיה שאירעה שם עדיין מרחפת, בכירים לשעבר במשטרה קוראים הבוקר (ראשון) לראש הממשלה נתניהו להקים ועדת חקירה ממלכתית. "אירוע הר מירון אינו נחלתה של משטרת ישראל בלבד", כתבו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות על האסון במירון ב-N12:

האסון במירון: האם תוקם ועדת חקירה ממלכתית?

אחד המשתתפים מהאסון במירון עדיין נעדר

הטרגדיה במירון: כך מצוין יום האבל הלאומי 

"כמי שניהלו ופיקדו על הילולת הר מירון ואירועים דומים בעבר וכמי שנחשפו לתוצאותיו הטראגיות של האירוע שהתקיים השנה, אנו פונים אלייך בבקשה להוביל את הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית אשר תברר את העובדות, תסיק מסקנות ותמליץ המלצות לקראת הערכות לאירוע הבא", כתבו הניצבים ורבי הניצבים בדימוס.

האסון בהר מירון (צילום: פלאש 90)
בכירים לשעבר: חלוקת תחומי האחריות נעשית בעיוורון מוחלט | צילום: פלאש 90

המכתב נשלח בהעתקים נוספים גם לשר המשפטים בני גנץ, היועמ"ש אביחי מנדלבליט, נשיאת העליון אסתר חיות ומפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי. עוד כתבו המפקדים בדימוס: "משטרת ישראל ואנשיה התמודדו בעבר עם ועדות חקירה שמונו לברר כשלים לכאורה, ולמרות הקשיים תמיד יצאה משטרת ישראל מחוזקת".

"אירוע הר מירון אינו נחלתה של משטרת ישראל בלבד", הוסיפו. "מעורבים בו גורמי ביטחון נוספים, משרדי ממשלה ורשויות שונות, גם בתהליכי עבודת מטה וגם בתהליך קבלת ההחלטות, כאשר חלוקת תחומי האחריות בין הגופים לתכנון, לניהול ולביצוע פועלים בעיוורון מוחלט".

מפכ"ל המשטרה שבתאי הפיץ הבוקר איגרת לשוטרים ובה מסר כי המשטרה פועלת לחקירת האירוע, וגיבה את השוטרים שפעלו בשטח. "אנו חותרים לחקר האמת, ולהפקת לקחים מושכלת ומאוזנת של כלל הגורמים המעורבים באירוע מורכב זה", כתב המפכ"ל. "כך נהגה תמיד משטרת ישראל. כך נוהג ארגון שערכיו הם נר לרגליו, ארגון שלא מתפשר על סטייה מערכים ומנורמות מקצועיות".

עוד הוסיף שבתאי: "אנו ארגון חזק ויציב, שהוכיח לאורך השנים, כי הוא יודע לצלוח משברים מסוגים שונים. מחובתנו להמשיך לתפקד ברף גבוה, אל מול כלל המשימות והאתגרים אשר לפתחינו, לטובת בטחון הציבור ואיכות חייו. השוטרים והשוטרות שפעלו במירון, פעלו שעות ארוכות, לצד צוותי הרפואה, החרום וההצלה, בעין דומעת, בתושייה ובנחישות להצלת חיים. אני פונה לכל אחת ואחד מכם השוטרים והמפקדים, ומחזק ידיכם כמי שעמלים לילות כימים, לביצוע כלל המשימות מתוך שליחות, הקרבה וסיכון עצמי". 

בתוך כך, גם נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי הבטיח לחקור את פעילות המערך באירוע. "מחוז צפון של הכבאות ביצע הכנות ופעל למניעת אירועי אש בהר מירון, תוך גילוי יוזמה, חידושים והשקעת כוחות רבים", כתב. "לוחמי האש פעלו לחילוץ, פינוי וטיפול בנפגעי האסון יחד עם משטרת ישראל, מד"א, איחוד הצלה וכוחות נוספים. הכבאות, כיאה למערך מבצעי מקצועי, תתחקר ותלמד את הפעילות בהר מירון ותשאף לשיפור מתמיד".

אליק רון, מפקד מחוז צפון לשעבר ששימש בתפקיד באירועי אוקטובר 2000 וספג ביקורת בעקבות כך מוועדת אור התייחס לקבלת האחריות של מפקד מחוז צפון, ניצב שמעון לביא, לאסון במירון: "האחריות יצור מוזר, חסרת פנים וגוף. קשה לזהותה ברורות - הן מופעה שקוף. גם הלשון שבמאזניים לא תנוד מכובד משקלה, ואלם תדבר - שפה שנועדה ליחידי סגולה. רק מפקד אחד אמיץ זיהה אותה במעלה ההר, והוא אימץ אותה מיד, אפשר היה נמהר. אך אל לנו לדון אותו לכף חובה או זכות, עד תקבע וועדת חקירה ממלכתית מי אחראי לטעות. אליק". 

את הדברים כתב למועדון המפכ"לים לשעבר והניצבים בדימוס, יש בדבריו רוח גבית ותמיכה ברורה במפקד מחוז הצפון שמעון לביא.