מדינה באבל: בעקבות האסון במירון, שגבה את חייהם של 45 בני אדם בלילה שבין חמישי לשישי בהילולת הרשב"י, חל היום (ראשון) יום אבל לאומי ברחבי הארץ. הופעות ואירועי ספורט בוטלו, דגלי ישראל הורדו לחצי התורן בכל המבנים הציבוריים, בבסיסי צה"ל ובנציגויות ישראל בחו"ל. במערכת החינוך פתחו את יום הלימודים בשיח על האסון הכבד.

כתבות על האסון במירון ב-N12: 

מהו יום אבל לאומי ומתי צוין יום כזה בעבר בישראל?

"פשוט מטורף": תיעודים מרגעי האסון במירון

שחזור האסון בהר מירון: כובעים, נעליים ומעקה שקרס

כחלק מהאבל הלאומי, ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ הסכימו על דחיית ישיבת הממשלה שתוכננה להתקיים היום וייקבע מועד חדש לקיומה. בהמשך להורדת הדגל לחצי התורן במשכן הכנסת, חברי הכנסת שמעוניינים יכולים להדליק נר נשמה. מחר צפוי להתקיים במליאת הכנסת דיון אבל מיוחד לנוכח האסון.

דגלי המדינה הורדו לחצי התורן בכנסת (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
דגלי המדינה הורדו לחצי התורן בכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בעקבות האסון, הודיעו בצה"ל כי לא יקיימו היום אירועי הווי ובידור, וכן לא עורכים טקסי סיום והחלפת מפקדים, בנוסף להורדת דגל המדינה לחצי התורן בכלל היחידות בין השעות 20:00-08:00. "בעת הנפת הדגל, הורדתו וקיפולו תהיה על מגרש המסדרים כיתת חיילים בפיקוד קצין. במהלך יום האבל לא יערכו פעילויות הווי ובידור", כך נמסר מדובר צה"ל.

יום אבל לאומי אסון במירון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
יום אבל לאומי אסון במירון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

על רקע האסון הטרגי, גם במערכת החינוך מקדישים את היום לשיח בנושא ובבתי הספר פתחו את יום הלימודים בהתייחסות לאסון - זאת תוך התאמה למידת הקרבה של התלמידים לאירוע, לשלב ההתפתחותי שלהם ובהתאם לאוכלוסייה.

תיכון קלעי בגבעתיים מציין את יום האבל הלאומי (צילום: דוברות גבעתיים)
תיכון קלעי בגבעתיים מציין את יום האבל הלאומי | צילום: דוברות גבעתיים
ישיבת אמי״ת ברחובות (צילום: ישיבת אמי״ת)
זוכרים את הרוגי האסון בישיבת אמי״ת ברחובות | צילום: ישיבת אמי״ת

ישראל כואבת את האסון

אבל בכותל המערבי

יום אבל לאומי אסון במירון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

 הדלקת נרות לזכר 45 ההרוגים בבית החולים אסותא

הדלקת נרות לזכר 45 ההרוגים באסון באסותא  (צילום: דוברות ביה״ח אסותא)
הדלקת נרות לזכר 45 ההרוגים באסון באסותא | צילום: דוברות ביה״ח אסותא

זוכרים ברחבת עיריית כפר סבא

נרות זיכרון ברחבת בניין העירייה בכפר סבא (צילום: עיריית כפר סבא)
נרות זיכרון ברחבת בניין העירייה בכפר סבא | צילום: עיריית כפר סבא

בניין עיריית חיפה יואר בכחול-לבן

בניין עיריית חיפה יואר הערב בצבעי כחול-לבן (צילום: דוברות עיריית חיפה )
בניין עיריית חיפה יואר הערב בצבעי כחול-לבן | צילום: דוברות עיריית חיפה

נתניהו הגיע למירון ביום שישי וחטף צעקות מכמה מהנוכחים במקום ואמר לאחר ביקורו: "ביום ראשון נקיים יום אבל לאומי בעקבות האסון, מהכבדים ביותר שפקדו את מדינת ישראל. כולנו נתייחס עם היגון של המשפחות ונתפלל לשלום הפצועים. נערוך בדיקה יסודית, רצינית ומעמיקה כדי להבטיח שאסון כזה לא ישנה".

שר הביטחון גנץ מסר: "ההירתמות של כלל הארגונים מוכיחה שמדינת ישראל יודעת להתאחד ברגעי משבר. לאור האסון הכבד, נקיים יום אבל לאומי, נכבד את המתים ואת המשפחות, ולאחר מכן נדון בהפקות הלקחים הנדרשות". שר התרבות והספורט, חילי טרופר, קרא לגורמי התרבות והספורט להימנע מהופעות ומשחקים ביום האבל: "עלינו לכבד את זיכרון הנספים באסון הר מירון ולהפסיק את פעילויות התרבות והספורט".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התקשר ביום שישי לראש הממשלה והביע את תנחומיו על האסון. נתניהו מסר על כך: "אני מודה לו בשמכם אזרחי ישראל. אני מודה גם לנשיא פוטין, לראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, למנהיגי אירופה, מנהיגים בעולם הערבי - מבחריין, האמירויות ומנהיגים רבים אחרים שמשתתפים בצערם של כל אזרחי ישראל".

האסון במירון (צילום: Oded Balilty, AP)
45 קורבנות נהרגו באסון | צילום: Oded Balilty, AP

מסעות לוויות בכל ברחבי הארץ

מאז צאת השבת, התחדשה באבו כביר מלאכת זיהוי הנספים באסון. המכון לרפואה משפטית הודיע הבוקר כי הושלם זיהוי כלל 45 קורבנות האסון במירון. אמש נערכו לוויות נוספות בכל רחבי הארץ. עד כניסת השבת הובאו 13 מהנספים באסון למנוחות. חלק מהנספים באסון היו בודדים בארץ, ומשפחותיהם מתגוררות בחו"ל ולא הספיקו להגיע למועד הלוויה, בעקבות זאת, מאות הגיעו לחלוק להם כבוד אחרון בבתי העלמין. ברחבת הכותל המערבי התאספו מאות אנשים למעגלי שירה ותפילה, לזכר הנספים.

יום האבל הלאומי שהוכרז הוא הראשון מאז יום האבל הלאומי על שום מותו של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, בשנת 2016. הפעם האחרונה שבה הוכרז יום אבל לאומי בעקבות אסון היה בשנת 1997, לאחר אסון המסוקים - שבו נהרגו 73 חיילי צה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות