טרגדיה במירון: לפחות 44 בני אדם נמחצו למוות הלילה (בין חמישי לשישי), סמוך לשעה 1:00, כתוצאה מדוחק רב במהלך ההילולה השנתית בהר מירון. יותר מ-150 בני אדם נפגעו באסון. מחקירה ראשונית עולה כי החוגגים החליקו ממדרגות במתחם ההדלקה של "תולדות אהרון" ונפלו אחד על השני. כלל הפצועים פונו לבתי החולים בצפון ובירושלים. מפקד מחוז צפון במשטרה: "שוטרים הצילו חיי אדם גם במחיר חייהם".

 כתבות על אסון מירון ב-N12:

האסון בהר מירון: מספר ההרוגים עלה ל-45

הטרגדיה במירון: שמות ההרוגים באסון

תיעוד חדש מתוך האסון בהר מירון

בעקבות האסון במירון מפכ"ל המשטרה מבקר בשטח (צילום: דוברות המשטרה)
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בזירת האסון במירון | צילום: דוברות המשטרה

היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי המשטרה לא תגבה עדויות מהשוטרים בשטח ולא תחקור את עצמה כפי שתחילה ביקשו: "הוחלט כי מח"ש תתחיל מידית בבדיקה על מנת לברר האם עולים חשדות לפלילים מצד שוטרים במסגרת אירוע האסון במירון. בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה הנחה כי משטרת ישראל לא תגבה בשלב זה עדויות משוטרים המעורבים באירוע, במסגרת חקירת המשטרה שכבר נפתחה. אנשי מח"ש כבר פועלים במסגרת הבדיקה, ונמצאים בזירת האירוע. היועץ המשפטי לממשלה ומ"מ פרקליט המדינה יקיימו הערכות מצב נוספות ויקבלו את ההחלטות המתאימות על-פי התקדמות הבדיקה של מח"ש".

קווי החירום:

בית החולים נהריה: 27 פצועים במצב קל | קו החירום: 1255141

בית החולים פדה פוריה: 2 פצועים במצב בינוני, 24 במצב קל | קו החירום: 04-6652211

בית החולים רמב"ם: 4 פצועים במצב קשה, 1 בינוני, 2 קל | קו החירום: 1255144

המרכז הרפואי זיו: 18 פצועים במצב קשה, 23 במצב קל | קו החירום: 1255161

בית החולים הדסה עין כרם: פצוע אחד במצב קשה

המרכז הרפואי לגליל: 3 פצועים קל-בינוני

בית החולים העמק: פצוע אחד קל

ער"ן לתמיכה נפשית: 1201 ובאתר האינטרנט

ההרוגים בהר מירון (צילום: ישי ירושלמי, בחדרי חרדים)
אסון בהר מירון | צילום: ישי ירושלמי, בחדרי חרדים

המשטרה הפסיקה את האירוע ועשרות אלפים מנסים גם בשעות הבוקר להתפנות מההר. התחבורה לאזור הופסקה וכבישים רבים נחסמו. עשרות אוטובוסים שהיו בדרכם נתקלו בעומסים כבדים והופנו לאחור. מערכות הסלולר באזור קרסו, ובני משפחה מודאגים לא מצליחים ליצור קשר עם קרוביהם באירוע. דובר זק"א אמר הבוקר במשדר כי משפחות ההרוגים טרם קיבלו את ההודעה על מותם בשל מלאכת הזיהוי.

מפקד מחוז צפון במשטרה ניצב שמעון לביא: "לילה קשה, לילה טראגי. אני רק אניח את הדברים כאן על השולחן - אני שמעון לביא, מפקד מחוז הצפוני, ואני נושא באחריות הכוללת לטוב ולרע ואני מוכן לכל בדיקה. בשולי הדברים אני אציין שהמחוז הצפוני יחד עם אגף התנועה נערך לכלל התרחישים שקשורים לבטיחות שמנו בראש סדרי העדיפויות את נושא הבטיחות ושלום הציבור - ללא פשרות".

"אני יכול לומר שכרגע אנחנו בשלב איסוף הראיות, יש פה מאמץ מורכב של איסוף ראיות כדי להגיע לאמת. כמו שצריך. מעבר לזה, כמו שאתם בטח מבינים, יש לנו פה מאמצים נוספים - מאמצים עיקריים", המשיך מפקד המחוז. "האירוע התקבל בשעה 1:00 ויש פה הזדמנות גם להודות לשוטרים שנטלו חלק באירוע. מה שאני הבחנתי, מה שאני קיבלתי - שוטרים הצילו חיי אדם, גם במחיר חייהם, תוך שהם מחלצים מאירוע רב נפגעים. אירוע לא פשוט שהמאמץ הראשון שלנו הוא להציל חיים ויחד עם פיקוד העורף ועם מד"א נערכנו לפינוי מורכב  ומשמעותי, גם רכוב וגם מוסק, לבתי החולים".

הטרגדיה בהר מירון (צילום: ירון בלושטיין, TPS)
אסון בהילולה בהר מירון | צילום: ירון בלושטיין, TPS
פינוי הרוגים ופצועים מהר מירון (צילום: פלאש/90 )
פינוי פצועים והרוגים מזירת האסון במירון | צילום: פלאש/90

ההילולה המסורתית של ל"ג בעומר התקיימה החל מאמש במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי שבהר מירון, בהשתתפות עשרות אלפי חוגגים. לאחר החגיגות בשנה שעברה, אז צוינה ההילולה באופן מצומצם במיוחד וסמלי, השנה מתקיים האירוע כמעט ללא הגבלות.

משירותי הכבאות נמסר בעת הפינוי כי "כתוצאה מדחיקה של אנשים באזור ההדלקה במירון ישנם לכודים במקום הזקוקים לכוחות רפואה במקום. כוחות רבים של לוחמי האש אשר נמצאים באזור ההדלקה החלו בחילוץ הנפגעים והעברתם לידי גורמי רפואה במקום. במקום ישנה כמות גדולה של אזרחים אשר מקשה על פינוי הנפגעים".

הילולת רבי שמעון בר יוחאי (צילום: פלאש/90 )
הילולת הר מירון | צילום: פלאש/90

זירת האסון במירון עם כוחות ההצלה והמשטרה (צילום: ירון בלושטיין, TPS)
זירת האסון במירון | צילום: ירון בלושטיין, TPS

אסון הר מירון (צילום: איחוד הצלה)
צילום: איחוד הצלה

מהמשטרה נמסר בתחילת האירוע כי "אירוע רב הנפגעים במירון נמצא בשליטה של כוחות הביטחון וההצלה והמאמץ המרכזי כעת של משטרת ישראל הוא פינוי ההר באופן מסודר ובטוח. בזירה נמצא מפכ"ל המשטרה שעומד מקרוב על מאמצי פינוי ההר ומקבל עדכונים על שאירע. הציבור מתבקש להגיע לתחנות ההסעה ולהתפנות מהמקום. יש להימנע מהליכה רגלית לאורך הכבישים".

עוד הוסיפו במשטרה כי "על הציבור לעקוב אחר דיווחי והנחיות המשטרה באמצעי התקשורת לגבי הסדרי התנועה, שכן צירים מרכזיים נחסמו לתנועת כלי רכב על מנת לאפשר תנועה מהירה של רכבי החירום וההצלה לצורך פינוי הפצועים וטיפול בנפגעים. במקום פועל חפ"ק אחוד הכולל את הפיקוד הבכיר של גופי החירום וההצלה שמבצעים הערכות מצב תכופות בכדי לעמוד על מאמצי הפינוי. על הנהגים להישמע להוראות המשטרה, לגלות סבלנות, התחשבות ואיפוק, כולנו שותפים וערבים למשימות הצלת חיים".

כתבות נוספות על האסון במירון:

אסון בהילולה: המונים צבאו על פתחי החירום - אך לא הצליחו לצאת

הפצועים משחזרים: "אנשים נפלו ואז התחילו הצרחות" 

כובעים, נעליים ומעקה שקרס: כך נראה המתחם שבו אירעה הטרגדיה

צוותי הרפואה בהילולת ל"ג בעומר בזירת האסון (צילום: ירון בלושטיין, TPS)
הצוותים הרפואיים בזירת האסון במירון | צילום: ירון בלושטיין, TPS
כוחות ההצלה באסון מירון
כוחות ההצלה והביטחון מגיעים לזירת האסון במירון

במשטרה הוסיפו: "אנו מודעים לניסיונות של בני משפחה וקרובים לנסות ולהשיג סלולרית את יקיריהם שנמצאים באזור מירון ומבהירים שבכל אזור ההר ישנה בעיית קליטה סלולרית שלא מאפשרת הוצאה וקבלה של שיחות. המשטרה עוסקת כעת בפינוי הקהל מההר על גבי אוטובוסים וכלי תחבורה נוספים. מוקד 110, מוקד המידע של משטרת ישראל עומד לרשותכם ובו תמצאו פרטים לגבי פינוי ההר, בתי החולים אליהם הגיעו הפצועים, טלפונים חיוניים ונעדרים".

טרגדיה במהלך הילולת ל"ג בעומר (צילום: ירון בלושטיין, TPS)
הטרגדיה במירון | צילום: ירון בלושטיין, TPS
אמבולנסים בזירת האירוע (צילום: ירון בלושטיין, TPS)
אמבולנסים בזירת האסון במירון | צילום: ירון בלושטיין, TPS

הנשיא ראובן ריבלין אמר כי "בחרדה גדולה אני עוקב אחר הדיווחים ממירון ומתפלל לרפואת הפצועים. אל נא רפא נא להם". יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הגיב גם הוא לאסון הכבד ואמר כי "אני עוקב בדאגה, כאב וחרדה אחר האסון הנורא שארע בעת ההילולה במירון. ישראל כולה מתפללת כעת לרפואת הנפגעים. זהו לילה קשה ועצוב". יו"ר ימינה נפתלי בנט: "אסון כבד מנשוא בקבר רשב"י. עם ישראל מאוחד כולו בתפילה למען הנפגעים".

גופות באסון במירון
גופות בזירת האסון בהר מירון


איתי מיחידת החילוץ מבואות חרמון סיפר: "מראות לא פשוטים. המקום נראה כמו זירת הרס, נראה שזזו שם מעקות. לא יודע להגיד אם הייתה קריסה או לא, הדוחק עשה שם עבודה לא טובה. נותר לנו רק לעזור לפנות את הפצועים ולחפש לכודים. כל שנה אנחנו בכוננות לדבר הזה, אין ספק שכמו באירועים שראינו בחו"ל - זה אירוע חמור וצריך לדאוג שלא יקרה שוב בעתיד".

מוקדם יותר בשעות הערב, במהלך האירוע, התמוטט גבר כבן 80, שאיבד את הכרתו על רקע רפואי ופונה בניידת טיפול נמרץ של מד"א לבי"ח זיו בצפת במצב קריטי, תוך ביצוע פעולות החייאה. בנוסף, גבר כבן 40 שסבל מהתקף אלרגיה חריף (אנאפילקסיס) פונה לביה"ח במצב קשה.