מתגברים כוחות בירושלים ובגדה:  לקראת לילת אל-קדר, שמסמל את הימים האחרונים של חודש הרמדאן ויצוין הלילה (שבת) ויום ירושלים, בצה"ל ובמשטרה נערכים עם כוחות מתוגברים בגזרות השונות. בתוך כך, התקיימו לאורך היום הערכות מצב בהובלת ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גנץ ומפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי. ארגון הטרור חמאס החליט לממש את האיום, כשבשעות הצוהריים חודשה הפרחת הבלונים מעזה לכיוון יישובי העוטף והובילה לשרפות.

סיקור המהומות בירושלים ב-N12:

בצל אירועי הימים האחרונים וההיערכות לקראת הלילה, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערכת מצב, בהשתתפות שר הביטחון גנץ, השר לביטחון פנים אוחנה וראשי מערכת הביטחון. נתניהו אמר: "שראל פועלת באחריות כדי להבטיח חוק וסדר בירושלים תוך שמירה על חופש הפולחן במקומות הקדושים". 

מוקדם יותר, גם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב (קובי) שבתאי קיים הערכת מצב מיוחדת, בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר ובסיומה הנחה לתגבר כוחות באופן משמעותי לקראת לילת אל-קדר ושורת האירועים הצפויים בירושלים. המפכ״ל הדגיש כי המשטרה לא תעבור לסדר היום על הפרות סדר, אך מצד שני תאפשר מחאות כפי שמאפשר החוק.

לקראת האירועים הערב ובעקבות הקריאות של ראשי הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית, המשטרה מחמירה את הבדיקות בכניסות לעיר העתיקה ובמעגלים רחבים יותר נבדקים נוסעי אוטובוסים שמגיעים לירושלים מהצפון, תוך הגבלת כניסתם של המוסלמים למקום.

"אנחנו ערוכים בכוחות מתוגברים בדגש על מחוז ירושלים וזאת בתום יממה רווית אירועים, שבהם נפצעו 18 שוטרים שפעלו בשטחי ירושלים. אני מדגיש כאן כי זכות המחאה תישמר, אך הפרות סדר יענו בתקיפות ובאפס סובלנות, אני קורא לכולם לנהוג באחריות ובאיפוק", אמר שבתאי.

בלוני תבערה הופרחו לעבר ישראל
בלוני תבערה הופרחו לעבר ישראל

 

חידוש הפרחת הבלונים מעזה הוביל לשרפות בעוטף

נראה כי ברצועת עזה המצב מתחמם לנוכח המהומות בהר הבית. בשעות האחרונות חידשו בעזה את הפרחת בלוני התבערה לעבר יישובי העוטף. אלו הובילו לשש שרפות שפרצו בכמה מוקדים בשעות האחרונות ובעקבות כך - כוחות הכיבוי הוזעקו למקום.

התנגשויות בין שוטרים ומתפללים במסגד אלאקצא (צילום: AP)
התנגשויות בין שוטרים ומתפללים בהר הבית | צילום: AP

גם שר הביטחון בני גנץ קיים הערכת מצב, בהשתתפות הרמטכ"ל, סגן הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש אגף מבצעים, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ונציגי משטרת ישראל ושב"כ. גנץ הנחה על היערכות מבצעית נדרשת ואישר את תוכנית צה"ל להעלאת הכוננות. "אסור לתת לקיצוניים באף צד לגרום להסלמת המצב. ישראל תמשיך ותפעל לשמירה על חופש הפולחן בהר הבית ותתנהל באחריות הנדרשת, ולצד זאת לא תאפשר לטרור להרים את ראשו או לפגוע בסדר הציבורי", הוא הדגיש.

המהומות בהר הבית: "ילדות מיררו בבכי, בית החולים התמלא עד אפס מקום"

המתיחות בירושלים הגיעה אתמול לשיא חדש: עם שבירת צום הרמדאן פרצו מהומות בהר הבית ובשכונת שיח' ג'ראח. המשטרה עשתה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות כמו כדורי גומי, רימוני הלם ומכת"זיות, 17 שוטרים נפצעו והסהר האדום דיווח על יותר מ-200 פלסטינים שנזקקו לקבלת טיפול רפואי.

ינאל ג'בארין, תושב ירושלים, שהיה אתמול בלב העימותים בהר-הבית ובשכונת שיח' ג'ראח, שחזר את הלילה הסוער בשיחה עם N12: "בשעות הערב הגעתי לשכונת שיח' ג'ראח, כ-200 צעירים מאום אל-פאחם הוזמנו לסעודת צאת הרמדאן. כבר בשעה 16:00 המשטרה החליטה להטיל סגר על השכונה ועם שבירת הצום ותפילת השקיעה החלו המהומות. המשטרה פיזרה את כולם עם פרשים, מכת"זית ורימוני הלם בכל מקום. תושב נצרת נפצע קשה מירי כדור גומי לכיוון הראש שלו".

שוטרים בעימותים בהר הבית
מהומות אמש בהר הבית

בסביבות 22:00 בלילה החלו עימותים גם בתוך מסגד אל-אקצא בהר הבית. "האירועים התנהלו בתוך הרחבה בהר הבית כמעט עד השעה אחת", אומר ג'בארין. "ראיתי רימוני הלם בתוך המסגדים, היה בלאגן אדיר. ספרי קוראן נפלו על הרצפה וילדות מיררו בבכי. בלילה נסעתי לבית החולים אל-מקאסד, שקיבל אליו עשרות פצועים והתמלא עד אפס מקום. מה שקרה אתמול היה פשוט חסר תקדים וככל הנראה מדובר בהתראה מוקדמת למה שעומד להתרחש ביום ירושלים בזמן מצעד הדגלים שיעבור בלב העיר העתיקה".

ביום חמישי האחרון החליט ח"כ איתמר בן גביר מהציונות הדתית להעביר את לשכתו הפרלמנטרית לשכונת שיח' ג'ראח, שבה מתנהל מאבק בנוגע לפינוי 13 משפחות ערביות מהשכונה לטובת משפחות יהודיות. בעקבות זאת פרצה מהומה שכללה זריקת כיסאות פלסטיק וחפצים לכיוון השוטרים ועימותים בין יהודים לערבים בשכונה. ינאל התייחס לכך: "ההחלטה של ח"כ בן גביר להקים לשכה בשיח' ג'ראח הציתה את השטח. יש שיתוף פעולה בין עמותות הימין והמשטרה, שמאפשרת למתנחלים להיכנס לתוך בתיהם של הערבים בשכונה".

אתמול פרסמנו לראשונה ב"אולפן שישי" כי בסביבת רה"מ לא אהבו את הלשכה המאולתרת שהקים הח"כ בלב העימותים בין יהודים לערבים בבירה והפצירו בו: "יש לנו התרעות ממוקדות לגבי שיח ג'ראח. אם לא תצא משם - זה יכול להיגמר בירי של חמאס על ישראל בטווח הזמן המידי" .

כביש 1
כביש 1 - עוצרים אוטובוסים בדרך לירושלים

הלילה צפויים להגיע עשרות אלפי מוסלמים להר הבית על רקע אירועי לילת אל-קדר והמשטרה נערכת לכך שהעימותים יימשכו. "חשבנו שהאירועים בשער שכם הסתיימו עם הסרת המחסומים, אבל בעקבות האלימות המשטרתית שהייתה אתמול בתוך הר הבית חלה עכשיו הסלמה נוספת. אני חושב שאין ספק שיש כאן יד מכוונת שמובילה להסלמה הזאת".