לילה של עימותים בבירה: עם סיום תפילת ה"תראוויח" ושבירת צום רמדאן, מהומות פרצו הלילה (בין שישי לשבת) בהר הבית, בשער שכם ובשיח' ג'ראח. אלפי מתפללים יידו אבנים, השליכו חפצים וירו זיקוקים לעבר השוטרים. הכוחות פעלו לפיזור המתפרעים והשתמשו ברימוני הלם ובאמצעים נוספים לפיזור הפגנות. 17 שוטרים נפצעו בעימותים בהר הבית. שוטר נוסף נפצע בינוני מפגיעת אבן בראשו בשיח' ג'ראח. לפי דיווח הסהר האדום, לפחות 205 מתפללים מוסלמים נפצעו במהומות - רובם במצב קל.

סיקור המהומות בהר הבית ב-N12:

המהומות בירושלים: שוטר ירה בנשקו בעקבות ניסיון לינץ'

בעקבות העימותים בהר הבית: רקטה שוגרה מעזה

מהומות הר הבית התחדשו: 15 עצורים על הפרות סדר

בשיא העימותים, נכחו בהר הבית כ-50 אלף מתפללים. מעת לעת התחדש יידויי האבנים וירי הזיקוקים לעבר השוטרים, והם הגיבו בירי רימוני הלם וקליעי ספוג להרחקת המתפרעים. בעקבות ההתפרעויות, המשטרה החליטה לסגור את כל הכניסות למתחם. בשער שכם הושלכו אבנים ובקבוקי זכוכית לעבר שוטרים והם הגיבו בירי רימוני הלם. מהמשטרה נמסר שכמחצית מ-17 השוטרים שנפצעו במהלך העימותים נזקקו להמשך טיפול בבית החולים.

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן קיים בזירה הערכת מצב עם סגל הפיקוד של המחוז בעקבות ההתפרעות בהר הבית והורה על המשך מוכנות מרבית של הכוחות לקראת סיום התפילות. "נגיב ביד קשה על כל הפרת סדר אלימה, התפרעות ופגיעה בכוחותינו, ונפעל לאיתורם של האחראים לכך ומיצוי הדין עימם", נמסר מהמשטרה.

בצד הפלסטיני מיהרו להגיב על המהומות בהר הבית והעניקו גיבוי למתפרעים: מנהיג הג'יאהד האיסלאמי בחו"ל זיאד נחאלה, הגיב על האירועים ואיים כי "על האויב לצפות בתגובה בכל רגע". מנהיג חמאס אסמעאיל הנייה קרא לראש הממשלה נתניהו "אל תשחק באש, זאת מערכה שאתה לא יכול לנצח בה".

מתפרעים במהומות בהר הבית (צילום: רויטרס)
מהומות בהר הבית | צילום: רויטרס
שוטרים בהפרות הסדר במהומות בהר הבית בלילה (צילום: רויטרס)
מהומות בהר הבית | צילום: רויטרס
הפרות סדר בהר הבית בלילה (צילום: אבראהים סנג'לאווי )
מהומות בהר הבית | צילום: אבראהים סנג'לאווי

העימותים בהר הבית פרצו בליל שבת סמוך לשעה 20:30, ומאות בני אדם התעמתו עם המשטרה בעיר העתיקה בירושלים והתפרעו בהר הבית. המתפרעים יידו אבנים, בקבוקים וחפצים אחרים, והשוטרים השיבו בירי רימוני הלם ובאמצעים נוספים לפיזור הפגנות. כעבור כחצי שעה הודיעה המשטרה שהשיגה שליטה על האירוע.

במשטרה מסרו כי "כוחות משטרה ומשמר הגבול רבים פועלים להשבת הסדר בעקבות התפרעות שהחלה ברחבת הר הבית הערב ובמהלכה מאות מתפללים החלו מפירים את הסדר באלימות כלפי כוחות המשטרה תוך יידוי אבנים וחפצים. כתוצאה מכך נפצעו שלושה שוטרים ונזקקו לטיפול רפואי".

"מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן הגיע אף הוא למקום ועומד מקרוב על פעילות כוחות המשטרה באירוע. כוחות המשטרה ומשמר הגבול פועלים במקום בנחישות במטרה להביא להרגעת הרוחות, לאיתורם של מתפרעים ולהשבת הסדר במקום. ברגעים אלו הושגה שליטה במקום".

הר הבית רחוב סלאח א דין
מהומות בהר הבית

עוד נמסר: "לא נאפשר הפרת סדר, אלימות וניסיונות פגיעה בשוטרים תוך ניצול חופש הפולחן והדת והפיכתו לאירוע אלים שבו מאות מתפללים החלו מתפרעים ופוגעים בשוטרים".

המשטרה השיגה שליטה על המהומות, אך מעט אחרי השעה 22:00 הן התחדשו. אלפי מתפללים מוסלמים התפרעו בתחומי ההר, ועשרות שוטרי מג"ב פעלו לפיזורם תוך שימוש ברימוני הלם ובאמצעים לפיזור הפגנות.

לפי דיווח הסהר האדום, לפחות 205 פלסטינים נפצעו בעימותים בהר הבית, בשיח' ג'ראח ובשער שכם. 88 פצועים הועברו לבתי חולים במזרח העיר והשאר קיבלו טיפול רפואי בשטח. 70 פצועים מהמהומות בהר הבית פונו לבית החולים אל-מקאסד בירושלים. שניים מהם נכנסו לחדר ניתוח. פציעות רבות הן בפנים ובעיניים מפגיעת כדורי גומי. הסהר האדום פתח בית חולים שדה לאחר שהמרכזים לרפואה דחופה במזרח העיר התמלאו.

כוחות הביטחון בהיערכות לקראת המהומות בהר הבית (צילום: דוברות המשטרה)
היערכות הכוחות בהר הבית | צילום: דוברות המשטרה

העימותים הלילה נחשבים לקשים ביותר שנרשמו בהר הבית בשנים האחרונות, ומה שמדאיג במיוחד זו העובדה שהם פרצו בהפתעה. לא היה מידע מקדים או התרעה על הכוונות להפר את הסדר בהר הבית. הר הבית נשמר עד כה מחוץ לעימותים בבירה, וההתפתחות הלילה נחשבת לתפנית רעה במתיחות הגדולה ובהסלמה במזרח ירושלים ובגדה.

בשעות הצוהריים התקיימה בהר הבית תפילת יום שישי האחרון של חודש רמדאן, תחת אבטחה כבדה וחשש למהומות. בהר הבית הונפו דגלי חמאס ונשמעו קריאות משולהבות מ-70 אלף המשתתפים בתפילה. מוקדם יותר התברר שנמנע אסון כבד שיכול היה להעיב על היום המתוח ממילא: חוליית המחבלים שפתחה באש לעבר מוצב בשומרון הייתה אמורה ככל הנראה להגיע למרכז הארץ חמושה ומסוכנת, וייתכן שאף לעשות פיגוע משולב.

העימותים בהר הבית: כוחות הביטחון בהיערכות (צילום: דוברות המשטרה)
היערכות הכוחות בהר הבית | צילום: דוברות המשטרה

בעקבות הפיגוע וההסלמה, הוחלט בצה"ל לתגבר את הכוחות בשטחי יהודה ושומרון. בהתאם להערכת המצב בצה"ל, הוחלט על תגבור הכוחות הלוחמים באוגדה על ידי ארבעה גדודים של חטיבות כפיר וגולני.

לשלושת המחבלים, בני 21, אין רקע מקדים של טרור - מה שלא מנע מהם להיות חמושים ברובי קרלו, סכינים ותחמושת. הם עלו על אוטובוס של שב"חים כדי להגיע לשטח ישראל. כחלק ממבצע היערכות, הכוחות עיכבו את יושבי האוטובוס והביאו אותם למוצב סאלם.

התחדשו העימותים במזרח ירושלים

עשרות בני אדם הפגינו בשעות הצוהריים (שישי) בשכונת שיח' ג'ראח שבמזרח ירושלים, במחאה על פינוי אפשרי של כמה תושבים ערבים במקום. המשטרה מסרה כי "ההפגנה הפכה במהרה להפרת סדר אלימה, וכללה יידוי אבנים לעבר הכוחות". עוד נמסר כי שניים מהנוכחים נעצרו בחשד להפרות סדר והתפרעות.

מתפרעים במהומות בהר הבית בירושלים
מהומות בהר הבית
שוטרים בעימותים בהר הבית
מתפרעים ושוטרים בעימותים בהר הבית

ביום חמישי היו במקום הפרות סדר נרחבות, לאחר שח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) העביר לשם את לשכתו הפרלמנטרית. בבוקר יום שישי, בתיאום עם משרד ראש הממשלה והמשטרה, הוא התפנה משם.

וגם בדרום לא שקט: עובדי ויערני קק"ל באזור מערב הנגב דיווחו על שמונה אירועי שרפה עד כה בעוטף עזה, ביום השני ברציפות להפרחה המחודשת של בלוני התבערה. שני אירועי שרפה פרצו ביער בארי, אירוע שרפה אחד ביער הבשור וחמישה אירועי שרפה ביער כיסופים - ככל הנראה מטרור בלונים. צוותי עובדי קק"ל, צוותי כבאות והצלה ורבש"צים פועלים במקום.