העימותים הסוערים באזור שער שכם נמשכו גם הלילה (בין ראשון לשני), לאחר שעשרות מתפרעים יידו אבנים ובקבוקים לעבר כוחות המשטרה ומשמר הגבול ברחוב סולטאן סולימאן. גם בשיח' ג'ראח ובהר הצופים לא היה שקט - 5 נפצעו קל, ביניהם 3 שוטרים, ומכונית הוצתה. דגל אש"ף נתלה בבית המשפט המחוזי בירושלים ומתפרעים הרסו עמדה ששייכת למשטרה במזרח העיר. בהערכת מצב שהתקיימה בצמרת המשטרה החליט המפכ"ל שהר הבית לא ייפתח היום לעליית יהודים. ריקוד הדגלים יעבור בשלב זה בשער שכם כמתוכנן.

מחאה בחיפה (צילום: דוברות המשטרה)
מחאה בחיפה | צילום: דוברות המשטרה

עימותים אלימים פרצו גם בחיפה, ו-15 אנשים נעצרו במהלך הפגנת הזדהות עם תושבי שיח' ג'ראח שהתקיימה בשדרות בן גוריון בעיר. המפגינים בחיפה התפרעו וחסמו כבישים, ולא נשמעו לדרישות השוטרים להתפנות. הם אף יידו אבנים ובקבוקי מים לעבר הכוחות, שהגיבו באמצעות ציוד לפיזור הפגנות ורימוני הלם. 9 מפגינים נפצעו קל ופונו לבית החולים רמב"ם כשהם סובלים מחבלות. 6 מבין הפצועים פונו לבית החולים על ידי המשטרה לאחר שנעצרו.

היועץ האמריקאי לביטחון לאומי ג'ייק סוליבן אמר בשיחה עם ראש המל"ל מאיר בן שבת כי הוא "מודאג מאוד מהעימותים האלימים בירושלים". סוליבן הוסיף כי ירי הרקטות אל עבר ישראל אינו מתקבל על הדעת, ועודד את ישראל לנקוט באמצעים ההולמים כדי להביא לרגיעה באזור.

תיעוד מהמתיחות בירושלים (צילום: N12)
השוטרים ערוכים למהומות | צילום: N12

בניסיון להבין את הגורמים למתיחות הרבה בירושלים, וכפי שראינו אתמול גם באזורים אחרים בארץ, יצאנו שלשום לשער שכם ולעיר העתיקה. הקריאות שנשמעו מרחבת המסגדים באל-אקצא העניקו תחושה של מלחמת דת. אלפי ערבים קראו להגן על המסגד, והפצירו בחמאס לירות טילים על תל אביב במה שנשמע כמו קריאת קרב דתית, תופי מלחמה של ממש. 

הסיבות למתיחות אומנם רבות וחלקן ממש לא חדשות, אך שתיים מהן חשובות במיוחד. הראשונה היא ניסיון פינוי המשפחות הפלסטיניות מבתיהן בשכונת בשיח' ג'ראח, והתחושה של רבים שישראל עושה הכול כדי שיעזבו את העיר. אחד מהם סיפר על "אנשי עסקים", שמציעים כסף וכרטיסי טיסה, "רק תפנה את הבית".

תיעוד מהמתיחות בירושלים (צילום: N12)
תיעוד מהמתיחות בירושלים | צילום: N12
תיעוד מהמתיחות בירושלים (צילום: N12)
המתפללים בהר הבית | צילום: N12

סיבה נוספת היא ביטול הבחירות ברשות הפלסטינית. כשהיא משוחררת מכבלי הבחירות, חמאס מנסה להבעיר את ירושלים ומשקיעה בכך מאמצים רבים. אבו מאזן, שמאבד נקודות ברחוב הפלסטיני, ניסה לתת למפגינים רוח גבית, אך עבורם זה מעט מדי ומאוחר מדי: "הוא משתף פעולה! מקבל כסף מתחת לשולחן".

העוינות של הצעירים הערבים ניכרת לעין. "תהיה מלחמת דתות", אמר תושב מזרח ירושלים. "אתה יהודי ואני מוסלמי? אנחנו נמשיך לריב, לא יהיה שלום בינינו". אחרים הבהירו שהם מוכנים לכל דבר.

תיעוד מהמתיחות בירושלים (צילום: N12)
שער שכם לפני העימותים | צילום: N12

זמן קצר לאחר מכן החלו להישמע שריקות, ומיד אחריהן הצעירים החלו להתפרע וליידות אבנים ובקבוקים לעבר השוטרים. זה נשמע כמו מלחמה, ולפלסטינים ברור מי התחיל אותה: "אנחנו באים כדי להתפלל לאללה, אתם אלה שרוצים בעיות". אחרים היו פחות מנומסים: "זו ירושלים - אם מתנחל יבוא לכאן אנחנו נכסח אותו. אנחנו, הצעירים של ירושלים, מכריזים על מלחמה".

תיעוד מהמתיחות בירושלים (צילום: N12)
עימותים בשער שכם | צילום: N12

בהתאם להכרזות הלוחמניות, בהחלט ניכר שהפלסטינים הצעירים כבר לא מפחדים מהשוטרים ומהפרשים. "למה שאני אפחד ממנו? מי הוא בכלל?", אמר אחד מהם. "בעזרת אללה אף מתנחל לא יעבור פה. הלוואי והאדמה תיפער ותיקח את כולם, אבל אם לא - צעירי ירושלים יחכו להם".

בשעות הקטנות של הלילה הסתיים עוד ערב של עימותים. למרבה המזל, הוא נגמר בצורה פחות דרמטית מהצפוי. מה שמשמר את העימות הזה עדיין בשליטה, בין היתר, היא העובדה שנכון לעכשיו אין הרוגים בעימותים האלה.

העיניים נשואות ליום ירושלים

אמש החלו חגיגות יום ירושלים, שיגיעו לשיאן היום ב"צעדת הדגלים" המסורתית, שאמורה לעבור בדיוק במוקדי המתיחות - שער שכם והרובע המוסלמי. יחד עם זאת, במשטרה מודעים היטב לנפיצות של האירוע וייתכן שיחליטו לשנות את מסלול הצעדה - כדי להימנע מעימותים נוספים.

3,000 שוטרים יאבטחו את החגיגות וישמרו על הסדר ברחבי העיר. בידי המשטרה מידע מודיעיני שלפיו שוהים באזור הר הבית והעיר העתיקה ערבים מהשטחים ומצפון הארץ, שבאו במיוחד כדי להתסיס ולהתעמת עם כוחות הביטחון.

אולם, למרות ההיערכות הגדולה יש מי שמקווה שההחלטה לדחות את החלטת בג"ץ בעניין פינוי המשפחות משיח' ג'ראח תביא לרגיעה בשטח. היום צפויים חברי מפלגת הציונות הדתית לסייר במקום, במה שעלול לעורר מחדש את העימותים.