משפט הרצח שזעזע את המדינה נפתח מחדש: המשנה לנשיאת בית המשפט העליון היוצא חנן מלצר קיבל היום (שלישי) את בקשתו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה ז"ל בשירותי בית הספר "נופי גולן" בקצרין ב-2006, והורה על עריכת משפט חוזר בתיק. המשמעות: כעת יחל כל ההליך המשפטי מחדש בבית המשפט המחוזי בנצרת. אולגה זדורוב, אשתו של רומן, הגיבה על ההחלטה: "אני שמחה על ההחלטה. אני לא מצליחה לעבור עליה מרוב הטלפונים". עו"ד ירום הלוי, סנגורו של זדורוב, אמר: "יום חשוב לרומן, לבני משפחתו ולכל הציבור בישראל".

לקריאת ההחלטה המלאה - לחץ כאן

החלטת השופט מלצר התבססה בעיקר על חוות דעת של מומחים, שעסקו במשך הזמן שבו דם עשוי לנזול מגופה לאחר המוות. חוות דעת אלו הוגשו ביחס לעקבת נעל שהתגלתה על מכסה האסלה בתא שבו, לפי הנטען, בוצע הרצח – עקבה שנקבע לגביה כי היא לא שייכת לזדורוב ושעליה נזל דם המנוחה.

מחוות הדעת החדשות של חלק מהמומחים שהתייחסו לסוגיה זו עלה כי לא תיתכן נזילת דם מגופה כחמש שעות לאחר הרצח (פער הזמנים בין מועד הרצח לבין מועד גילוי הגופה). המשמעות האפשרית של קביעה זו היא כי העקבה הוטבעה בזמן ביצוע הרצח, או בסמוך לו – וגילוי זה איננו עולה בקנה אחד עם טענת הפרקליטות, שלפיה העקבה הנוספת הוטבעה על ידי "מחלץ אלמוני" שהגיע לזירה לאחר גילוי הגופה - כחמש שעות לאחר הרצח.

נתון נוסף השפיע על החלטתו של השופט מלצר להורות על משפט חוזר: הפרקליטות הודתה שבמסגרת ההתכתבויות שנערכו בינה לבין פרקליטו של זדורוב, שקדמו לבקשה למשפט חוזר, נפלה טעות מסוימת באחת מחוות הדעת שהוגשו כראיות מטעם המרכז הלאומי לרפואה משפטית במהלך המשפט.

בעקבות תיקון הטעות התברר כי בתא השירותים השלישי (הסמוך לתא השני שבו בוצע הרצח) התגלה כתם דם של המנוחה על מתקן נייר הטואלט, בניגוד למה שנאמר מלכתחילה בחוות הדעת כי אותו כתם דם נמצא בתא השני. לכן, אם יתברר כי נזילת הדם על העקבה נעשתה מיד בסמוך לרצח, הרי שנתון זה (של כתם הדם שנמצא בתא השלישי) עשוי לחזק את התיזה לפיה הרוצח נמלט מן התא השני (בו בוצע הרצח), לאחר שזה נסגר מבפנים – אל התא השלישי והחוצה, ומסלול זה עומד בניגוד למסלול ההימלטות שזדורוב הדגים בשחזור שערך.

לצד זאת, השופט מלצר גם התייחס לטענות כלפי א"ק שהאשימו אותה במעורבות ברצח וקבע כי לא נמצאו אמירות מפי א"ק שקושרות אותה ישירות לביצוע הרצח, ומעטות הראיות שיש לייחס להן משקל בקשר למעורבותה ברצח. "מעטות הן הטענות שהעלה המבקש כבסיס לאישומיו כנגד א"ק, שיש לייחס להן משקל ראייתי מספק כנדרש", כתב השופט מלצר, "ודאי כזה שבכוחו בשלב זה 'להפוך את קערת (הרשעתו של המבקש) על פיה', קל-וחומר כזה שיש בו כדי להוכיח את אשמתה של א"ק ברצח".

אולגה זדורוב (צילום: Yonatan Sindel Flash90)
אולגה זדורוב: "שמחה על ההחלטה" | צילום: Yonatan Sindel Flash90

לאור כל זאת, השופט חנן מלצר קבע כי יש בהשגות ובראיות הנ"ל פוטנציאל ממשי לשינוי תוצאות המשפט, לטובת זדורוב, והורה על על עריכת משפט חוזר. המשמעות היא שכעת יחל כל ההליך המשפטי מחדש בבית המשפט המחוזי בנצרת. ההחלטה לקיים משפט חוזר בתיק היא חריגה למדי ומעלה קשיים רבים. במשפט פלילי יש חשיבות לזיכרון של העדים - ובחלוף כמעט 15 שנה הדבר יקשה דרמטית על ההליך.

הפרקליטות: "זדורוב לא בהכרח זכאי - מכבדים את ההחלטה"

הפרקליטות המדינה בתגובה להחלטת בית המשפט: "השופט מלצר הדגיש בהחלטתו כי התוצאה בדבר עריכת משפט חוזר אין משמעה בהכרח כי זדורוב זכאי או כי עלה בידו להוכיח קיומו של ספק סביר באשמתו, וכי שאלות אלו אמורות להיבחן במשפט החוזר עצמו. החלטה זו ממחישה את עיקרון עצמאות מערכת המשפט בישראל, ואת האיזונים בין הגופים השונים המרכיבים אותה. מכל מקום, לאחר שהתביעה תלמד את ההחלטה לעומקה, הרי שתיבחן לאורה גם עמדתנו העדכנית באשר להמשך ניהול ההליכים מחדש בעניינו של רומן זדורוב, במסגרת של משפט חוזר".

עוד הוסיפו בפרקליטות: "אנו מכבדים כמובן את החלטת ביהמ"ש. הדברים ייבחנו כאמור באופן מדוקדק, ובידי הדרגים הבכירים ביותר בפרקליטות, כפי שנעשה עד כה. יצוין, כי השופט מלצר עצמו ציין בהחלטתו כי רשויות התביעה הקדישו לבחינת הבקשה למשפט חוזר תשומת לב ראויה ומשאבים רבים, והדברים נבחנו בכובד ראש. כך תמשיך התביעה לפעול גם בהמשך הטיפול בפרשה זו".

אולה קרבצ'נקו (א"ק) מסרה ל-N12 בתגובה להחלטה כי היא מרגישה הקלה אבל גם רוצה ללמוד את ההחלטה. לדבריה, היא מאוד שמחה שהשופט מלצר קבע שהראיות נגדה חסרות בסיס, וכעת היא תדרוש לסגור באופן רשמי את התיק נגדה ולהגיש כתב אישום נגד א"ח.

אילנה ראדה: "שימצאו את הרוצחים או הרוצחות של תאיר"

אילנה ראדה, אימה של תאיר ז"ל, הגיבה על ההחלטה: "זו לא הודעה דרמטית כל כך מבחינתי, כי בכל זאת המופסדת האמיתית זו המשפחה שלי ותאיר שנרצחה. אבל זה הישג על כל המלחמה של 15 שנה שנלחמנו למען צדק ואמת שיעשו פה, כי המשפט התנהל בצורה לא הוגנת אפילו ברמה הפלילית. אני תקווה שפסק הדין הזה יפתח חלון וצוהר לאמת שנמצאת בתיק".

צפו בריאיון המלא (צילום: החדשות)
אילנה ראדה: "לא הודעה דרמטית מבחינתי" | צילום: החדשות

עוד הוסיפה אילנה: "אני מתייחסת לדבר הכי חשוב אליו התייחס השופט מלצר - טביעת הנעל ממנה זלג דם. זו ראיה פורנזית, וגם על שאר טביעות הנעליים והידיים שהיו בזירה. חן קוגל יעיד הפעם ואף אחד לא יעצור אותו. ידעתי על מה אני נלחמת, למרות שהאידיאל הוא פתיחת תיק החקירה מחדש. המאבק שלי הוא לא לשחרר או לזכות את זדורוב אלא למצוא את הראיות הממשיות הפורנזיות שימצאו את הרוצחים או הרוצחות של תאיר. אם יקבע שזדורוב כן אשם, אז עשינו את דברנו גם בקטע הזה. אבל להמציא דברים? והמציאו דברים. האכזבה שלי היא שזה יחזור לבית המשפט בנצרת שהוא מקום אחד המושחתים שיש. תודה לתאיר ושמואל שנתנו לי כוח. למרות ששמואל חשב אחרת ממני, הוא היה יחד איתי בחיפוש אחרי האמת".

ההחלטה של המשנה לנשיאה היוצא מלצר היא חלק מסוג של "ניקוי שולחן" לקראת פרישתו הסופית מהתפקיד. מלצר סיים את כהונתו לפני כחודש ונותרו לו עוד כחודשיים לפרסם פסקי דין אחרונים. בין התיקים הדרמטיים הנוספים שמחכים אצלו על השולחן - בג"ץ חוק הלאום ובג"ץ ההפרדה המגדרית באקדמיה. למלצר יש אומנם אפשרות להעביר את התיקים לשופט אחר, אך הסבירות לכך היא נמוכה.

סוגיית המחלץ האלמוני "מטרידה"

זדורוב הגיש את הבקשה למשפט חוזר בטענה שיש בידיו ראיות חדשות המפריכות את הרשעתו. אחת הראיות שצורפה, כפי שנחשף במהדורה המרכזית, היא קטע מהרצאה של מנהל המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל. במהלך ההרצאה, אמר ד"ר קוגל כי הגופה במקרה כגון זה של תאיר ראדה לא אמורה להמשיך לדמם למשך זמן רב. לטענת עורך דינו של זדורוב, הדבר מצביע על כך שהיה אדם נוסף בזירה, שכן עקבות הנעל הטבועות בדם לא היו שייכות לזדורוב.

תאיר ראדה (צילום: אלבום פרטי)
תאיר ראדה ז"ל | צילום: אלבום פרטי

בפרקליטות הסבירו את העקבות באמצעות תיאוריית "המחלץ האלמוני", אלא שהמחלצים הראשונים הגיעו לזירה לאחר זמן רב. כמו כן, מעולם לא נמצא אותו מחלץ. במהלך הדיון בבקשה למשפט חוזר אמר השופט מלצר כי סוגיית המחלץ האלמוני היא "מטרידה".

עניין נוסף שעלה במהלך הדיונים הוא כל מה שנוגע לאולה קרבצ'נקו (א.ק.), ששמה נקשר בפרשה. בן זוגה לשעבר של אולה, א.ח, הפנה לעברה אצבע מאשימה וטען כי היא הודתה בפניו שרצחה את תאיר ז"ל. אולה, מנגד, אמרה שא.ח נהג כלפיה באלימות והחליט להעליל עליה עלילת שווא לאחר שהיא עזבה אותו. הפרקליטות סברה שאין שחר לטענות בנוגע לאולה ושגם הן לא מצדיקות משפט חוזר.