ההקלטה שתוביל להחלטה דרמטית לפתוח במשפט חוזר? רומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה ז"ל בקצרין בדצמבר 2006, דורש בימים אלה לפתוח במשפט חוזר בעניינו. בלב הבקשה החדשה יש הקלטה של ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, שמחזקת את טענת ההגנה על פיה היה בזירה אדם נוסף - ושזדורוב הוא אינו הרוצח. הערב אנו חושפים לראשונה את תוכן ההרצאה שנשא ד"ר קוגל בפני סטודנטים, שעשויה לשמש בסיס להחלטה הדרמטית לפתוח משפט חוזר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהרצאת הזום שהעביר ראש המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל בפני סטודנטים באוניברסיטת תל אביב לפני כחצי שנה, הוא התייחס לפרק הזמן שבו גוף האדם ממשיך לדמם לאחר המוות ובאילו מצבים יכול לצאת דם מהגוף. ד"ר קוגל קבע שגופה יכולה לדמם במשך חמש דקות, כיוון שלאחר מכן כבר אין לחץ דם ולא יכול לצאת דם מהגוף.

תאיר ראדה ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
אדם אחר היה בזירה ורצח אותה? תאיר ראדה ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

אחד הסטודנטים שאל את ד"ר קוגל שאלה במהלך ההרצאה - וכיוון לאחת הראיות שמופיעות בתיק הרצח של תאיר ראדה ז"ל - וזה מה שד"ר קוגל השיב לו: 

ד"ר קוגל: "בואו נדבר על חבלות חדות, בסדר? האם אתם רואים כאן את החבלה החדה הזאת? יש כאן סכין שתקועה ואתם רואים שהדם זורם כלפי מטה. בסדר?"

סטודנט: "יש לי שאלה. בהכרח יזיזו את הגופה, היא תדמם?"  

ד"ר קוגל: "אם דימום חיצוני נניח בצוואר או ברגל, אין חלל שבו הדם יצטבר, אז אם אין חלל, גם אם תזיז את הגופה, אלא אם כן תהפוך אותה ממש.. אבל אם תזיז את הגופה לא ייצא דם, כי אין לה דם בתוך הגופה...בתוך הגוף. והדימום הוא כבר היה חיצוני, הכול יצא כבר החוצה. אתה מבין?". 

הסטודנט: "רגע, אבל עכשיו יש את המשפט הזה.. של אה..תאיר..ראדה זיכרונה לברכה. הם טוענים שהיה דימום בתוך התא לאחר המוות". 

ד"ר קוגל: טוב, תראה, אני לא יכול להתעסק רק בתיק הזה בגלל איזשהו הסכם ניגוד עניינים דרקוני שאני חתום עליו. אני נתתי חוות דעת להגנה בתיק הזה בזמנו, עבור רומן זדורוב, אז אני לא יכול להתעסק עם התיק הזה. אסור לי להגיד למרות שחבל, אבל אני רק יכול לומר שמה שתופס לגבי העניין הכללי שאני אמרתי לך, תופס גם לעניין פרטי, בסדר? שאסור לי להתייחס אליו". 

סטודנט: "רגע, היא לא דיממה לאחר המוות?" 

ד"ר קוגל: "אתה אדם אינטליגנטי, אני לא יכול להתייחס". 


ההרצאה של ד"ר קוגל מוכיחה שזדורוב הוא לא הרוצח? 

במהלך המשפט שהתנהל נגד זדורוב, התגלו שלוש עקבות נעל שהיו טבועות בדמה של תאיר ראדה ז"ל. אחת על מושב האסלה, השנייה על מיכל ההדחה - והשלישית על הקיר שמפריד בין התאים בשירותים. אין מחלוקת בין הפרקליטות להגנה שהעקבות האלה לא שייכות לזדורוב. בפרקליטות טענו שהן שייכות למחלץ האלמוני, אבל בפועל, המחלצים הראשונים הגיעו רק כעבור כמה שעות לאחר הרצח.

מתוך הרצאתו של ד"ר קוגל, אפשר להבין שהדם הטרי שנמצא על עקבת הנעל, שייך למישהו אחר שאינו זדורוב אלא לאדם שהיה שם, בזירת הרצח, לפני המחלצים הראשונים. לכן, אומר פרקליטו של רומן זדורוב, עו"ד ירום הלוי, זדורוב לא רצח את תאיר ראדה, אלא מישהו אחר. 

רומן זדורוב בבית המשפט (צילום: פלאש 90)
ייפתח משפט חוזר? רומן זדורוב בבית המשפט | צילום: פלאש 90

"ההרצאה המקוונת של ד"ר קוגל נפלה לי כמו מתנה מהשמיים", אמר עו"ד הלוי, "משום שהיא בעצם סוגרת הרמטית את הסוגיה ומוכיחה שתאיר ז"ל לא יכלה לדמם בכלל אחרי שהתגלתה הגופה, גם אם היית מזיז את הגופה. ולכן, העקבות הזרות הן העקבות של הרוצח ולכן רומן צריך להשתחרר ולהזדכות מיד". 

הכדור נמצא במגרש של בית המשפט העליון: משפט חוזר ייפתח? 

פרקליטו של זדורוב ביקש מבית המשפט לצרף את ההרצאה כראיה מרכזית ולזמן לעדות את ד"ר קוגל. הפרקליטות התנגדה בתוקף בטענה שד"ר קוגל נמצא בניגוד עניינים בתיק, וכמו כן במילא אי אפשר להתייחס להרצאת זום כראיה מדעית שיכולה להצדיק קיום משפט חוזר.

מייצג 3 מהחשודים. עו"ד ירום הלוי (צילום: חדשות 2, חדשות 12)
עו"ד ירום הלוי, ארכיון | צילום: חדשות 2, חדשות 12

"בגלל שהוא (ד"ר קוגל) נתן חוות דעת לטובת ההגנה של רומן לפני כל כך הרבה שנים, לפני 14 שנה, אז הוא יטה את שיקול דעתו המקצועי לטובת ההגנה? זה זלזול בראש המכון. לעניות דעתי, זה לא הגיוני וגם לא מכבד את הפרקליטות", הוסיף עו"ד הלוי. 

כעת, הכדור עובר למגרשו של שופט בית המשפט העליון, חנן מלצר, שאמור לקבל החלטה אם לקיים משפט חוזר, בין היתר על סמך הרצאת הזום הזו, שאת תוכנה חשפנו כאן לראשונה.