לאחר שבוע נפיץ במיוחד בין הפלגים החרדיים ובין המשטרה, הבוקר (ראשון) החלו עימותים בירושלים, במודיעין עילית ובאשדוד בין המקומיים לכוחות שהגיעו לאכוף את ההנחיות במוסדות הלימוד הפתוחים. חשוד אחד נעצר בירושלים, 4 שוטרים נפצעו באשדוד. בבני ברק לעומת זאת, מוסד הלימוד המרכזי של חסידות ויז'ניץ לא פתח הבוקר את שעריו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

המשטרה פועלת הבוקר לסגירת ישיבה של חסידות סאטמר שנפתחה בניגוד להנחיות בשכונת מאה שערים בבירה. במקום נמצאו עשרות מתפללים, ובעקבות פעילות האכיפה מאות חרדים התקהלו במקום והחלו להשליך חפצים לעבר הכוחות. המשטרה הגיבה בין היתר באמצעות שימוש במכת"זית וכניסת המתפללים נמנעה. כאמור, חשוד אחד נעצר במקום. מהמשטרה נמסר כי הפעילות נמשכת לצד מוכנות לשימוש באמצעים.  

כוחות משטרה הגיעו הבוקר גם לאשדוד כדי למנוע את הלימודים במוסד הלימוד החרדי גרודנא בעיר. מדוברות המשטרה נמסר כי 4 שוטרים נפצעו בעימות לאחר שעשרות הגיעו למקום, ניסו להיכנס בכוח למתחם וגרמו נזק לגדר המקיפה את המוסד. 

יממה לאחר קריאתו של האדמו"ר מויז'ניץ לפתוח את תלמודי התורה וחזרתו ממנה – הבוקר לא התקיימו לימודים בתלמוד התורה המרכזי של החסידות בבני ברק. שערי המוסד כוסו בבד יוטה, וכיתות הלימוד נותרו ריקות.

אביהם של כמה מתלמידי הישיבה שנכח במקום, שיתף בריאיון ל-N12 את תחושותיו מול המצב: "המדינה אומרת לנו – אנחנו נחליט לכם איך אתם תחיו. ההוראה שלא לקיים את הלימודים היא חוסר הבנה בצורך החיוני של המגזר החרדי ללמוד תורה. ברגע שהרשויות יבינו שחינוך במגזר החרדי זה ציפור נפשנו – לי זה יותר חשוב מספורט, לא רוצה להגיד יותר משהילד יהיה בריא – אבל הכי חשוב לי זה החינוך".

האב התייחס לדבריו של האדמו"ר, שהורה על פתיחת המוסדות: "האדמו"ר ביטא את הכאב שלו מכך שרשויות המדינה אפילו לא מתחילות או מנסות להבין את הצורך של המגזר החרדי. כמו שמבינים שההפגנה היא צורך חיוני של הדמוקרטיה, ובלי זה אי אפשר חס וחלילה לקיים מדינה, ככה מבחינתנו לימוד תורה זה הדבר החיוני ביותר. המנהיגים לא מנסים לחשוב על זה שאפשר אולי לנסות משהו. אם המדינה תכיר בלימוד התורה ותאפשר לפתוח לפי קפסולות – לא נלך נגד ונעשה את כל המאמצים".

"אם אני אקבל הוראה מהאדמו"ר ללכת ללמוד – נלך", אמר האב. "יש לנו בעל הבית שקוראים לו האדמו"ר מויזניץ'. אם יהיה קנס – נספוג מה שצריך לספוג, אנחנו לא עושים פרובוקציות ולא כלום. גם אם יתנו קנסות וגם אם יעצרו תקציבים – יש פה חוסר בהבנה. כמו שרופא הוא צורך חיוני, סופר הוא צורך חיוני – כך גם הלימוד. המדינה מאפשרת הפגנה, שהייה בחוף הים בתל אביב או בפארק הירקון – מרגיש שיש פה משהו אישי. משהו בהתנהגות שלנו, במהות שלנו, מפריע למדינה".

האב סיכם את דבריו ועמד על המתח שבו הוא, כמו גם מרבית הציבור החרדי – עומד בימים אלה: "אני נאמן גם למדינה וגם לחסידות, ואם זה מתנגש, אנחנו באמת בבעיה. בדרך כלל זה לא מתנגש כי האדמו"ר שלנו הוא מהמיינסטרים, שומר על הכללים, קשור למוסדות המדינה, הוא לא מהקיצוניים". האב ביקר את ראש הממשלה, ששוחח עם האדמו"ר, ואמר: "האדמו"ר דיבר עם נתניהו כמה פעמים, אך ברגע שהוא רואה – פה מותר, פה אסור – הוא מבין שהבן אדם עבד עליי'".

הורה אחר עמו שוחחנו אמר: "במסגרת מה שאפשר, אנחנו מנסים שההורים ידאגו לתלמוד התורה של הילדים. זה הצורך החיוני. אין מנוס, חייבים להמשיך לשמור על הילדים בצורה הכי בטוחה שאפשרית הן מבחינה רוחנית והן מבחינה נפשית. האדמו"ר ביקש שהילדים ישמרו על תלמוד התורה שלהם במסגרת כמה שמתאפשר".

במודיעין עילית לעומת זאת, נמצאו כמה מוסדות פתוחים. בתלמוד התורה "מאה שערים" מטעם חסידות ברסלב ברחוב רבי עקיבא בעיר, נראו עשרות תלמידים במקום במהלך הבוקר. המורה שעמד בשער הכניסה טען: "הילדים באו להתפלל בקבוצות של חמישה ותכף חוזרים הביתה".