הפרת סדר אלימה וקשה בלב בני ברק, המשטרה פשטה על ישיבה בעיר: שוטרים ופקחים ששהו אמש (חמישי) בתוך רכב בלב בני ברק - רכב ללא כל סממני זיהוי משטרתיים - הותקפו באלימות על ידי קבוצת חרדים שמשתייכת לחסידות ויז'ניץ-מרכז, זאת ככל הנראה לאחר שזיהו שמדובר בשוטרים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

המתפרעים השליכו אבנים לעבר הרכב, ניפצו שמשות וניקבו את הצמיגים. לאחר מכן, הם ניסו לפתוח את דלתות הרכב ולפגוע ביושביו, והשוטרים נאלצו להזעיק כוחות תגבור למקום. בעקבות האירוע החריג, הגיעו למקום עשרות שוטרים כדי לפשוט על ישיבה בחסידות ויז'ניץ-מרכז, והשליכו רימוני הלם. במהלך פעילות המשטרה נעצרו 6 חשודים בגין הפרות סדר.

מאוחר יותר פורסמו תיעודים ובהם נראית האלימות שהפגינו השוטרים כלפי המתפרעים. באחד הסרטונים נראה שוטר מכה את אחד האנשים במקום באמצעות אלה, ואדם אחר במקום נגרר על ידי הכוחות במקום. הכוח הרב שהפעיל הכוח המשטרתי במהלך הלילה ברחבי העיר גרר ביקורת קשה בקרב תושבי בני ברק: "להגיע לפורעים האלימים ולבוא איתם חשבון זה חשוב, אבל מי שזורק עשרות רימוני הלם ומכה נמרצות תושבים באלות ובבעיטות - זה כבר איבוד שליטה. התחושה ברחוב החרדי שבמשטרה החליטו לנקום בציבור שלם".

ההתרחשויות בבני ברק גררו שורת תגובות חריפות מכל קצות הקשת הפוליטית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה את האירוע האלים: "אני מגנה בכל תוקף את האלימות כלפי כוחות משטרת ישראל שפעלו בבני ברק ומחזק את ידי גורמי האכיפה שדואגים לשמור על תקנות משרד הבריאות שמצילות חיים. אנו נפעל ביד קשה נגד מפרי החוק, בראש ובראשונה נגד מי שהרים את ידו נגד השוטרות והשוטרים שלנו. אני קורא לכל אזרחי ישראל, בלי יוצא מן הכלל - שימרו על ההנחיות!".

 

 

גם השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, גינה בחריפות את האירועים: "האלימות הפרועה שראינו הערב בבני ברק היא פשע נבזי וחילול השם בידי נבלים ברשות התורה. היא לא תעבור בשקט. התגובה בוא תבוא, ומהר. אני מגבה ומחזק את השוטרות השוטרים הנושאים על גבם את המשימה הקשה וכפוית הטובה של המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, אכיפת החוק והסדר, והמלחמה בטרור ובפשיעה". 

 

 

שר הפנים, אריה דרעי, אמר הערב כי "האלימות הקשה הערב בבני ברק, של מספר פורעים נגד שוטרים שהגיעו במסגרת תפקידם לאכוף את הסגר - חמורה ומקוממת. צריך לעצור את הפורעים ולפעול נגדם בכל חומרת הדין. חייבים לשמור על ההנחיות ולהציל חיים. זה בנפשנו!". 

 

 
חברת קבינט הקורונה, שרת התפוצות עומר ינקלביץ', התייחסה לעבודת השוטרים באכיפת ההנחיות: "תמונות האלימות הקשות כנגד שוטרים הערב בבני ברק מזעזעות. השוטרים הללו עושים עבודת קודש באכיפת הנחיות מצילות חיים, ומגיעה להם הוקרה על פעילותם. חובה למצות את מלוא חומרת הדין עם הפושעים שהרימו יד על שוטרים".

"זו לא התפרעות, אלא טרור מסוג חדש. מדינה בתוך מדינה" 

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כינה את ההתפרעות החמורה שבה הותקפו השוטרים כחציית קו אדום: "הלינץ' הערב בבני ברק הוא חציית כל הקווים האדומים. לא מדובר בסתם התפרעות - אלא מדובר בטרור מן הסוג החדש והטיפול חייב להיות בהתאם. יש לסגור את העיר לנכנסים ויוצאים - עד שכל פראי האדם שהיו שותפים לו יתפסו וייענשו בחומרה. לא נקבל מצב של מדינה בתוך מדינה".

גם חבר הכנסת משה ארבל מש"ס הגיב לתקיפת השוטרים בבני ברק: "אני מביע זעזוע ושאט נפש מאספסוף מופרע הלבוש כחרדיים שפגעו פיזית בשוטרי משטרת ישראל. אין לברבריות מהסוג הזה מקום במחנינו ובחברה חפצת חיים. אני מצפה מרשויות האכיפה למצות את הדין עם פורעים אלו. הם אינם חרדים״.

חרדים תוקפים שוטרים בבני ברק‎ (צילום: דוברות המשטרה)
שמשת הרכב המנופצת | צילום: דוברות המשטרה

סגן שר התחבורה אורי מקלב, התייחס לפשיטת המשטרה על הישיבה בבני ברק לאחר העימותים, ואף כינה את השוטרים פורעי חוק. "אלימות כנגד אלימות? זריקת רימוני הלם ללא הבחנה, ענישה ואלימות מול עוברי אורח, בהלת תינוקות וילדים קטנים, מעצרי שווא, כל זה מעמיד את השוטרים והמשטרה כולה במקום בו נמצאים הפורעים", אמר מקלב.

אמש, שוחח מקלב עם שר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ודרש לעצור את פעולות המשטרה במקום: "אסור לאפשר לשוטרים לצאת למסע נקמה", אמר. למשטרה יש תפקיד מוגדר בחוק ועליה לפעול אך ורק על פי מה שהחוק מאפשר לה. כשלא פועלים כך הם עצמם נהפכים לפורעי חוק".

חרדים תוקפים שוטרים בבני ברק‎ (צילום: דוברות המשטרה)
שמשות הרכב נופצו במקלות ואבנים | צילום: דוברות המשטרה

בעיריית בני ברק הגיבו בתקיפות לאירועים: "העירייה מגנה בכל תוקף את התקרית האלימה הערב כנגד שוטרי משטרת ישראל. אנו במצב של פיקוח נפש וחובת כולנו לעשות הכל כדי למנוע את המשך התחלואה והסכנה הקיומית בעקבותיה. זהו מקרה חמור של קבוצת נערים החייבת לתת את הדין על כך". עוד הוסיפו: "לא ניתן לאירוע החריג הזה להכתים יחסים של כבוד ושיתוף פעולה עם המשטרה וכוחות הביטחון בחודשים האחרונים" . 

שוטרים רבים בכניסה על מתחם חסידות ויזניץ בבני ברק (צילום: מחאת החרדים הקיצוניים)
שוטרים בכניסה למתחם החסידות בבני ברק | צילום: מחאת החרדים הקיצוניים

עימותים דומים התרחשו בימים האחרונים בבני ברק, במודיעין עלית ובבית שמש. רק אתמול בבני ברק נפתחה ישיבה בניגוד לתקנות הקורונה. לאחר שהמשטרה הגיעה לבצע אכיפה במקום, חלק מתלמידי הישיבה מחו על פעולות האכיפה - והתפתח עימות בינם לבין כוחות שיטור ולוחמי מג"ב שפעלו במקום. בתיעוד שפרסמנו ב-N12, השוטרים ניסו לעצור את אחד המתפרעים בעת שההמון מסביב קורא "נאצים, אל תסגרו את הישיבות". שני שוטרים נפצעו באורח קל.

במקביל לאירוע בבני ברק, בעיר אלעד נפתחה אתמול ישיבה תיכונית ועשרות תלמידים נצפו במקום. בעקבות הדיווח במשטרה, שוטרים הגיעו למקום כדי לאכוף את ההנחיות - וגם שם התפתחה הפגנה אלימה, כשהמוחים זרקו ביצים ומזון על השוטרים. כפי שדיווחנו, גם שלשום תועדו הפרות של הנחיות הסגר במגזר החרדי. מתחם של תלמודי תורה בבני ברק נפתח למרות ההנחיות, ובירושלים נעצרו 15 מתפרעים במהומות שפרצו בשל אכיפת הסגר.