ישראל נכנסת לשבוע שלישי של סגר, בתקווה שיהיה האחרון, אך מבחינת חלק מהציבור החרדי - הסגר הסתיים. לאחר שלפחות 15% ממוסדות החינוך היו פתוחים למרות האיסור, הולכים ומתגברים הסדקים - וילדים רבים צפויים ללכת ל'חיידרים' ולתלמודי התורה, גם כאשר הגנים ובתי הספר החילוניים סגורים. התיכוניסטים נכנסים למעגל החיסונים, בתקווה שהמהלך הזה יסייע בדיכוי המגפה. לקראת הדיונים על פתיחה מחודשת של מערכת החינוך, במגזר החרדי עוד ועוד גופי חינוך צפויים לפעול בניגוד להנחיות‎.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משטרת מחוז תל אביב עדיין ממשיכה לחפש אחר מספר לא מבוטל של חשודים שהיו מעורבים בניסיון הלינץ' שבוצע בשוטרים ביום חמישי בבני ברק. כוחות נכנסו אמש(מוצ"ש) לבניין ברחוב אהרונוביץ' בעיר בניסיון לעצור את אחד מתוקפי הבלשים אך הוא לא נמצא בביתו: החיפושים נמשכים ועד כה לא דווח על הפרות סדר.

חרדים תוקפים שוטרים בבני ברק‎ (צילום: דוברות המשטרה)
רכב המשטרה שהותקף בבני ברק | צילום: דוברות המשטרה

קצין בכיר שצפה בתיעוד ממצלמת הגוף של השוטרים סיפר ל-N12 שהשוטרים היו בסכנת חיים ממשית ומהתיעוד עולים קולות ומראות קשים. אותו קצין סיפר גם שעדי ראייה שנכחו באותו זירת אירוע שולחים למשטרה סרטונים נוספים שהם צילמו, גם מקדם את החוקרים לעבר החשודים.

חרדים תוקפים שוטרים בבני ברק
תקיפת השוטרים בבני ברק

נגד המשטרה הופנתה ביקורת חריפה בעקבות בעקבות תיעוד האלימות הקשה שהפעילו השוטרים כלפי תושבי בני ברק, ויש כאלה שכינו את האירוע כ"תג מחיר" של המשטרה או פעילות נקמה. אותו קצין בכיר אמר לנו כי זאת לא הייתה נקמה או ענישה קולקטיבית אלא זו הייתה תגובה של המשטרה לחציית קו אדום. "לתקוף שוטרים מבחינתנו זו חציית קו אדום", הוא הדגיש. "נעשה הכול על מנת להגיע לאותם חשודים, ימצו איתם את הדין וההרתעה תחזור".

ממונה הקורונה במגזר החרדי, אלוף במיל' רוני נומה, אמר בשבוע שעבר בתדרוך לתקשורת כי הוא מעריך ש-15% ממוסדות הלימוד במגזר עדיין פועלים למרות הסגר. נומה העריך כי אם הממשלה תאשר את הארכת הסגר, גם פתיחת מוסדות החינוך במגזרי החרדי תתרחב.

האדמו"ר מויז'ניץ:"לפתוח את תלמודי התורה"

בתוך כך, האדמו"ר מויז'ניץ ואחד מבכירי הרבנים של אגודת ישראל, הרב ישראל הגר, הורה לחסידיו לפתוח מיד את כל תלמודי התורה. האדמו"ר קרא לחסידיו שלא להתעמת עם המשטרה והדגיש כי הוא הכתובת למי שמוחה על כך: "אם יש בעיה שיבואו אליי‎‎".

"הלימודים זה חיוני, כל המוסדות יהיו פתוחים", אמר האדמו"ר. "אין להתחיל עם המשטרה, רק להסביר להם בכבוד שזה חיוני עבורנו. אני מבקש שלא יחסירו אף מילה מדברי בעיתון מחר. למי שיש בעיה יש כתובת אחת: הרב הגר רחוב תורת חיים 4".

אחרי שכבר הוסכם שהדברים יפורסמו ב"המודיע", (האדמו"ר צוטט - "מבקש שלא יחסירו אף מילה מדבריי בעיתון מחר") גורם במערכת מעדכן שלבקשת ויז'ניץ דברי האדמו"ר לא יפורסמו ביומונים החרדים.

מספר שעות לאחר מכן, מבית האדמו"ר יצאה הבהרה: "דברי האדמו"ר שליט"א בסעודה שלישית באו לבטא כאב רב על אשר מצאו לנכון להמשיך בפעילות מקומות רבים שהוגדרו כחיוניים משום מה, ולעומת זאת הורו לסגור מוסדות החינוך ללימוד תורה לתינוקות של בית רבן שהעולם מתקיים בהבל פיהם. נחזור ונדגיש את דברי תורתנו הקדושה ‘ונשמרתם מאד לנפשותיכם’ ואין בכך כל שינוי".

האדמו"ר מויז'ניץ ישראל הגר (צילום: אהרון קרון, פלאש/90 )
האדמו"ר מויז'ניץ: "לפתוח את תלמודי התורה" | צילום: אהרון קרון, פלאש/90

על פי נתוני משרד הבריאות, בני ברק מוגדרת כעיר אדומה עם ציון של 9.8 (מתוך 10). 5,319 חולים פעילים יש בעיר נכון לעדכון האחרון. שיעור המאומתים מתוך בדיקות הקורונה שנעשו לתושבי העיר עומד על 21%.

שר הביטחון בני גנץ הגיב בחריפות להודעתו של האדמו"ר מויז'ניץ בריאיון לחדשות סוף השבוע: "לא נסכים לכך שמערכות חינוך עצמאיות תפעלנה בניגוד להנחיות - יש פה מדינה אחת, חוק אחד". לדבריו, "המאבק בקורונה הוא מאבק משותף וקריטי לכל אזרחי ישראל וכולם צריכים לנהוג באחריות".

עוד הוסיף: "אנחנו מחכים כבר שבועיים ויותר לכך שהחוק לשוויון בקנסות והגדלת הקנסות והגברת האכיפה יעלה לסדר היום. צריך לתת כלים למשטרה ולמערכת המשפט להתמודד עם האירוע. זה לא מספיק ששולחים אנשים לתוך בני ברק".

גנץ הוסיף והדגיש כי אסור שיהיה דין אחד לבני ברק ודין אחר לראשון לציון והרצליה: "אני חושב שזה חמור מאוד ועל זה אני נאבק".

שר הבריאות יולי אדלשטיין צייץ בטוויטר: "אנחנו פועלים קשה גם להוריד את מצב התחלואה והתמותה בישראל. אני מגנה כל הפרה. לצערי לצד ההקפדה של רוב הציבור, אצל כולם יש חריגות. האכיפה צריכה להתקיים ללא הקלות וללא עצימת עין לאיש".

נתב"ג: הפעילות תצומצם

לקראת הדיונים על פתיחת מוסדות החינוך, החל משבת בערב תלמידי כיתות י"א - י"ב, בגילאי 16 עד 18 יכולים להתחסן נגד הנגיף. קופות החולים מכבי, כללית ולאומית הודיעו כבר ביום שישי על הרחבת מבצע החיסונים הלאומי גם לקבוצת תלמידי התיכון, זאת לאחר דיון נרחב שהתנהל בנוגע לתעדופם ביחס לקבוצות גיל אחרות.

נתב"ג, שדה תעופה, נמל תעופה, טיסות, טיסה (צילום: AP)
נתב"ג: הפעילות תצטמצם | צילום: AP

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה לצמצם את הפעילות בנתב"ג והטיסות בתוך 24 שעות. נתניהו גם דרש לאשר טיסות רק לצרכים חיוניים, ולא לאפשר גם למי שרכש כרטיסים לפני תחילת הסגר להמריא מישראל. מחר תתכנס הממשלה לאשר את סגירת השמיים ל-14 יום למעט מקרים חריגים.

עוד נודע ל-N12, כי בכירים במשרד הבריאות ימליצו לסגור לחלוטין את הקו לדובאי, גם לטיסות עסקיות וכן לתיירות. שרת התחבורה מירי רגב הביעה תמיכה בעמדה זו בדיונים הפנימיים, בעיקר בשל המוטציות שהתגלו שם.

השתתף בהכנת הידיעה: אור רביד.