טרור סביבתי בחסות אירן: השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, חשפה הערב (רביעי) כי ישראל זיהתה את הספינה שממנה דלפו כמויות גדולות של זפת שזיהמה את חופי ישראל לפני כשבועיים. לדבריה, מדובר בספינה מלוב שהפליגה לאזור ישראל מאירן - ושפעולת הזיהום נעשתה בזדון.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה טרור סביבתי", האשימה השרה במסיבת עיתונאים שערכה בנושא. "אונייה פיראטית עם מכלית לובית היא שיצרה את הזיהום. היא עשתה את כל הדרך מהמפרץ הפרסי עם מכשירים כבויים. האונייה נמצאת ממש בשעה זו באירן". השרה אישרה שהחומר שדלף מהאונייה וגרם לזיהום נרחב כמעט לכל אורך חופי ישראל הוא נפט גולמי.  

לדבריה של השרה, "אירן מפעילה טרור על ידי פגיעה בסביבה. כשאירן פוגעת בסביבה היא לא פוגעת רק בישראל. נדאג להגיע באופן אישי לאותם גורמים ונתעל את זה בתביעות שנתבע את הגורמים הרלוונטיים שאפשרו את המפגע הסביבתי הזה יבואו וישלמו על כך". 

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנה על הסביבה הימית, אמר כי במעקב אחרי האונייה המזהמת התגלה שזו הפעם הראשונה אחרי 8 שנים שהיא נכנסה לאגן הים התיכון: "ימים ספורים לפני שהפליגה אלינו עם דגל פנמה, היא החליפה דגל. לפני זה היה דגל מלטה. אונייה כזאת, שהיא בדרך כלל אוניית קו, עושה מסע בלתי חוקי ומחליפה דגל כדי להסוות את צעדיה. החברה היא בבעלות לובית והמסקנות הן מסקנות נסיבתיות חזקות מאוד". במשרד ציינו כי הראיות אומנם נסיבתיות, אך החשדות חזקים.  

‏המכלית הלובית זוהתה כאשמה לאחר שבמשרד להגנת הסביבה ניקו מכל חשד מכלית יוונית. ממידע שהגיע לידי N12 עולה כי הגעת הצוות הישראלי ליוון התאפשרה אחרי פגישה דחופה שהתקיימה ביום שישי בין השרה גמליאל לשגריר יוון, פנאיוטיס סאריס. הרשויות ביוון הבטיחו שיתוף פעולה מלא ומהיר עם החקירה. 


כתבות נוספות על אסון הזפת בים:

"שמנו את ידנו על האונייה העבריינית", צייצה השרה בטוויטר מוקדם יותר היום, "זרוענו הארוכה תגיע לכל מי שיפגע בטבע, בים ובחופים שלנו". במשרד להגנת הסביבה העריכו כי באירוע דלפו לים בין עשרות למאות טונות של זפת, שזיהמו כ-160 קילומטרים של חופים. רשות הטבע והגנים דיווחה על עשרות בעלי חיים שנפגעו מהזפת ונסחפו לחופים. גורמי המקצוע העריכו שייקח לפחות כמה שבועות כדי לנקות את כל החופים. 

במסגרת הערכת המצב שהתקיימה אתמול, אמרה השרה גמליאל: "אנחנו עדים בימים האחרונים לאירוע סביבתי חמור. כמויות רבות של זפת נשטפו בים ונסחפות אל החופים. מדובר בנזק לסביבה ולמערכת האקולוגית. מי שאחראי לאירוע הוא לא פחות מפושע וצריך לשלם את המחיר. בנוסף, נצטרך לטפל בבעלי החיים שניזוקו כתוצאה מהזיהום ולשקם אותם".

אירוע הזיהום בחופים, שאירע ביום שבת, 20 בפברואר, נחשב לאחד מאסונות הטבע החמורים ביותר שאירעו בישראל - וגרם לנזק אקולוגי רחב היקף. מאז שזוהה אירוע הזיהום הנרחב, היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה הייתה בקשר עם גופים בין-לאומיים, לשם איתור המקור לכך. במסגרת זו, התקבל מידע מסוכנות הבטיחות הימית האירופית EMSA ומהמרכז האזורי לתגובה לזיהומי ים – REMPEC, לפיו כבר ב-11 בפברואר זוהה כתם שמן כתוצאה מפליטה מאונייה מול אזור אשקלון, במרחק של כ-50 קילומטרים מחופי ישראל.

אנשי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה עבדו יחד עם הגורמים האירופיים, כדי לזהות את כלי השיט שהפליגו בקרבת מיקום הכתם במסגרת הזמן המתאימה, כדי לגלות את מקור הזיהום. בשלב הראשון זוהו לפחות 10 אוניות שחלפו בזמן ובמקום המתאימים להיווצרות כתם השמן, והיום נמצא כלי השיט הספציפי שגרם לאסון.