אסון הזפת בחופי ישראל: שופט בית המשפט השלום בחיפה, ד"ר זיאד פלאח, הטיל היום (שני) ולמשך שבוע צו איסור פרסום על חקירת זיהום הים וחופי ישראל בזפת. הצו אוסר לפרסם כל פרט מפרטי החקירה וכל פרט העלול לזהות את החשודים, ובכלל זה שם כלי השיט, נמלי מוצא ויעד, מטען ונתיב שיט. עד כה, ידוע כי יש אונייה אחת חשודה ברמה גבוהה בזיהום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות על הזפת בחופי ישראל:

המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית לשמירת הסביבה הימית והמשטרה הירוקה, הן שביקשו את הצו. במשרד להגנת הסביבה הסבירו כי פרסומים בשלב הרגיש הזה, עלולים לפגוע בחקירה מורכבת עם היבטים בין-לאומיים. גורם רשמי אמר ל-N12 כי החקירה לגבי האונייה החשודה באסון הזפת בחופים לא נידונה אתמול בפגישת שר האנרגיה יובל שטייניץ ועמיתו שר האנרגיה המצרי טארק אל-מולה בירושלים.

 

צו איסור הפרסום מגיע לאחר פרטים שפורסמו בכלי התקשורת קודם לכן, ומעלים אפשרות כי מדובר באונייה הרשומה במדינה ידידותית באזור ויצאה מנמל של מדינה שכנה לישראל ואף חזרה אל המדינה לאחר הטלת הנפט.

כמה בני אדם שניקו את אחד מהחופים בארץ בעקבות זיהום הזפת באזור, אושפזו ביום שבת האחרון בבית החולים בעקבות נשימת אדי זפת. ברשות הטבע והגנים ביקשו לא לבוא לנקות את החופים באופן עצמאי.

הזפת שנאסף בחופי הים (צילום: החברה להגנת הטבע)
הזפת שנאסף בחופי הים | צילום: החברה להגנת הטבע
סרטן שייט כחול נמצא בחוף שקמונה (צילום: חגי דביר, רשות הטבע והגנים)
סרטן טייל כחול שנמצא בחוף שקמונה | צילום: חגי דביר, רשות הטבע והגנים

במשרד להגנת הסביבה מעריכים שהשתחררו לים בין עשרות טונות של נפט, שזיהמו כ-160 ק"מ של חופים. רשות הטבע והגנים מדווחת על עשרות בעלי חיים שנפגעו מהזפת ונסחפו לחופים, וטוענים שאת הנזק ניתן יהיה לאמוד רק בהמשך, לאחר שירד גובה הים עם היחלשות מזג האוויר הסוער.

יו"ר איגוד ערים שרון כרמל וראש המועצה האזורית חוף הכרמל, אסף אייזק, מסר: "רשויות החוף במרחב האיגוד מפסיקות באופן מיידי את ניקיון זיהום הזפת בחופים, וזאת בשל סירוב האוצר לאשר את התוכנית והתקצוב שהגיש המשרד להגנת הסביבה".

בחברה להגנת הטבע, קיימו בינתיים מבצע ניקיון זפת הבוקר בחוף בצת שבגליל המערבי. עשרות משתתפים הגיעו, ביניהם כ-60 מאנשי הקהילות הערביות בחברה להגנת הטבע, אנשי בתי ספר שדה ומרכזי לימוד שדה בחברה להגנת הטבע.

נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיע היום לביקור בחוף הים בהרצליה כדי לבחון מקרוב את ממדי האסון ולהודות למתנדבים שהגיעו למקום וסייעו בניקיון. "המראות הללו הם קריאת השכמה", אמר הנשיא. "עלינו לפעול לתוכנית לאומית לשמירת הסביבה כדי שמקרים כאלה לא יפתיעו אותנו. זו חובה לאומית שאסור להזניח. רק כך נגן על העתיד של הילדים והנכדים שלנו, כדי שהם יחיו כאן בסביבה בטוחה, נקיה ולא מזוהמת".