כמדי שבוע בחודשים האחרונים, גם אתמול (מוצ"ש) התקיימו הפגנות נרחבות ברחבי הארץ כשמרכז המחאה היה בכמה מוקדים בעיר תל אביב. תיעודים שאספנו מרחבי הרשת מוכיחים כי בשל חוסר הסבלנות ההולך וגובר של המשטרה וחוסר היכולת שלה לאכוף את ההנחיות – נראה שהשימוש באלימות כלפי מפגינים הפך לעניין שבשגרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההפגנות שנערכו ברחבי הארץ אתמול הן הראשונות לאחר כניסתו של התיקון לחוק שמגביל את זכות ההפגנה למרחק של 1,000 מטרים מהבית. אולי דווקא בגלל זה, ההפגנות הפכו לנרחבות הרבה יותר ובכמה מוקדים בתל אביב התקבצו מאות ואף אלפי אנשים בצעדות מחאה. אולם בדומה להלך הרוח בשבועות האחרונים – גם אתמול ההפגנות הפכו במהרה לאלימות.

תיעודים שאספנו מרחבי הרשת מראים מספר מקרים שבהם המשטרה נוהגת באלימות כלפי מפגינים, כל זאת בזמן שהיא משתמשת בפרשים כדי למנוע ממפגינים להגיע למקומות מסויימים. באחד המקרים החמורים שתועדו אתמול, ניתן לראות את השוטרים מטילים בכוח אל הרצפה מפגין תוך כדי שהוא צועק לשוטר: "מה אתה דפוק, שורט לי את הפרצוף".

את הסרטון של הטלת המפגין פרסם בחשבון הטוויטר שלו עיתונאי "הארץ" בר פלג. פלג בעצמו קיבל זמן קצר לאחר מכן דוח משוטרים על סך 500 שקלים בגין "אי שמירת מרחק", זאת על אף שהציג את תעודת העיתונאי שלו ותעודת זהות.

במקרה אחר שתועד על ידי אוריה ויטנר, ניתן לראות כיצד במהלך צעדת מפגינים ברחוב יפו שבדרום תל אביב, מפגין שעמד בסמוך לשוטרים רכובים על אופנועים פשוט נדחף בחוזקה לאחור. אחד השוטרים יורד מהאופנוע ומבלי שהמפגין שם לב לכך הוא חובט בו בעוצמה באמצעות המרפק ומעיף אותו אחורה. מפגינה אחרת שהתקרבה אל השוטרים נדחפה לאחור גם היא.

מוקדם יותר היום התייחס ניצב מוטי כהן למה שמכונה בקרב המפגינים "אלימות משטרתית" והסביר כי המשטרה תמשיך לאכוף את ההנחיות. "לצערי יש מי שמפירים את החוק ולא נשמעים להוראות השוטרים", אמר כהן. "לא נעצום עין נוכח הפרות חוק בוטות, במחאות או בכל מקום אחר". מ"מ המפכ"ל חיזק את ידיהם של המפקדים והשוטרים בשטח. "הם ניצבים מול אתגרים מורכבים ומשימות רבות", מסר. "חוסר ההערכה מתמשך". ארגון "קריים מיניסטר" תקף את דבריו של כהן וכינה אותם "מפגן של ניתוק ובריחה מאחריות למחדלי המשטרה ולאלימות הקשה כלפי מפגינים".

במסגרת ההפגנות הסוערות שהתרחשו אתמול, נעצרו לא פחות מ-38 מפגינים ועוד מאות רבות של דוחות חולקו למפגינים שהפרו את ההנחיות אם זה בצורה של אי עטית מסכה או הפגנה של מרחק גדול מקילומטר מהבית.

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, נפצע קלות בידו במהלך המהומות הסוערות שהתרחשו בכיכר הבימה בעיר. סגניתו, ציפי ברנד, תקפה בחריפות את המשטרה וקראה להקים ועדת חקירה: "לכל אורך הערב שוטרים לא הפסיקו להטריד מאות אזרחים אכפתיים שבאו להגן על ערכים דמוקרטיים". ברנד העלתה לחשבון הטוויטר שלה תיעודים של מעצרים של מפגינים, באחד מהם ניתן לראות 6 שוטרים מלווים צעירה למעצר.

ממשטרת ישראל נמסר: "מתוקף תפקידה, משטרת ישראל פועלת לאכוף את החוק, התקנות והגבלות התנועה וההתקהלות שנקבעו בהם, ללא יוצא מן הכלל. חופש המחאה בגבולות שנקבעו בחוק ע"י הדרג המדיני בצל אחד המשברים הבריאותיים הגדולים ביותר שפקדו את ישראל ועל רקע שיעורי תחלואה גבוהים בנגיף הקורונה, אינו חופש ההדבקה ולא מתיר לאף מפגין או מפגינה להפר את החוק והסדר או לפגוע בבריאות הציבור".

"לצערנו אמש התגלו הפרות רבות וחמורות במוקדי מחאות, כולל הפרות סדר, חסימות צירים ואירועי אלימות ולכן נרשמו דוחות ובוצעו מעצרים היכן שנדרש, ובפרט במקרים בהם לא נשמעו להוראות ואזהרות השוטרים ואף התעמתו עמם. המשטרה לא תאפשר הפרות כה בוטות של החוק והסדר הציבורי במחאות ובכל מקום אחר, ותמשיך לפעול בנחישות וללא משוא פנים היכן שידרש ומתי שידרש".

בהכנת הידיעה השתתף כתבנו כרמל ליבמן.