ההפגנות נמשכו - במתכונת חדשה: בצל התקנות שאוסרות להפגין במרחק של יותר מקילומטר אחד מהבית, עשרות אלפים מפגינים יצאו אמש במאות מוקדים למחאה נגד הממשלה והעומד בראשה. כאלף בני אדם נכחו בכיכר רבין בתל אביב. אישה נפצעה לאחר שהותקפה במהלך הפגנה ברמת החייל. 38 מפגינים נעצרו בעימותים עם שוטרים בתל אביב ומאות דוחות חולקו על הפרות של תקנות הקורונה. מפקד מרחב ירקון הבהיר אמש: "כל מי שלא עומד בכללים - ניתן לו דוח".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהמשטרה נמסר הבוקר (ראשון) כי בתום חקירתם של 38 המפגינים שנעצרו בתל אביב, החליטה המשטרה לבקש להאריך את מעצרו של מפגין אחד בחשד שהיכה שוטר, ולשחרר את היתר. המפגין יובא לדיון בהארכת מעצרו במהלך היום בבית משפט השלום בתל אביב. אתמול טענה המשטרה כי "במהלך המחאה המפגינים לא קיימו את תקנות שעת החירום וסיכנו את בריאות הציבור".

בין אירועי המחאה בתל אביב הייתה צעדה של מפגינים מכיכר רבין לכיוון דרום העיר ושכונת פלורנטין. במהלך הצעדה השליכו חלק מהמפגינים חפצים על השוטרים שליוו אותם, ועימותים פרצו בין הצדדים לאורך כל הדרך. בעקבות האירועים טענו המפגינים כי המשטרה נוקטת באכיפת יתר ובאלימות קשה ללא הצדקה.

מנגד, במשטרת ישראל טענו: "מפגינים רבים הפרו את הסדר, חסמו צירים, התעלמו מהוראות השוטרים, ונקטו באלימות פיזית ומילולית. חלקם הגדול הפרו בבוטות את תקנות שעת החירום כשהתקהלו ללא שמירת מרחקים, לא עטו מסיכות וסיכנו את בריאות הציבור. המשטרה לא תאפשר הפרות כה בוטות של החוק והסדר הציבורי במחאות ובכל מקום אחר, ותמשיך לפעול בנחישות וללא משוא פנים היכן שיידרש ומתי שיידרש".

עוד נמסר מהמשטרה כי במסגרת האכיפה בירושלים נעצרו אמש ארבעה מפגינים בחשד להפרת הסדר הציבורי והנחיות הקורונה. "עשרות תושבי האזור הגיעו לצומת הרחובות שבטי ישראל ובר לב, חלקם התעמתו עם השוטרים, שעצרו ארבעה מהם לחקירה", מסרו.

חבר הכנסת עפר שלח מיש עתיד-תל"ם קרא למפגינים שקיבלו קנסות הערב שלא לשלם את הקנסות שקיבלו. "התנהגות המשטרה הערב היא תוצאה ישירה של טירוף המלחמה בהפגנות של ביבי, והכניעה המוחלטת של כחול לבן לטירוף הזה", אמר שלח. "התשובה היא הגברת המחאה, ועוד דבר: אל תשלמו את הקנסות. תבחרו לעמוד לדין. נראה אותם מביאים אלפי מפגינים לבית המשפט. אני וכל נבחר ציבור ישר נהיה שם להילחם בשבילכם".

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שהגיע להפגנות, נפצע קלות בזמן המהומות בעיר. סגניתו, ציפי ברנד, תקפה בחריפות את המשטרה וקראה להקים ועדת חקירה: "לכל אורך הערב שוטרים לא הפסיקו להטריד מאות אזרחים אכפתיים שבאו להגן על ערכים דמוקרטיים. השוטרים פעלו באלימות, הלהיטו את הרוחות ובמקום לנסות ולסייע באקט דמוקרטי פעלו כדי להפריע לו. אני מאחלת החלמה מהירה לראש העיר חולדאי ולכל מי שיצא הערב להפגין באופן דמוקרטי ונפצע הערב כתוצאה מאלימות משטרתית".


בכיכר רבין התכנסו כאלף בני אדם כדי למחות נגד הממשלה. במהלך המחאה עצרה המשטרה 3 מפגינים והובילה אותם לרכב המעצר לקול זעקות המוחים. עימותים התפתחו בין המפגינים למשטרה. לטענת המפגינים, המשטרה חסמה את כלל היציאות מהכיכר ו"כלאה" אותם כדי למנוע צעדה ברחבי תל אביב.

מפקד מרחב ירקון תנ"צ דני לוי אמר לשוטריו: "אנחנו כרגע מתמודדים עם עדר ללא רועה, אני דורש מכם לנהוג בנחישות - לא לוותר לאף אחד. כל מי שצריך לחלק לו דוח לעשות זאת, אם זה הפרת סדר או סכנה לבריאות הציבור. כל מי שלא עומד בכללים - לתת לו דוח".

בשלב מסוים, מאות פתחו בצעדה שאסורה בהגדרתה, חלקם בהבימה, דיזינגוף ואבן גבירול. המשטרה עם כוחות מיוחדים ניסתה לתחם אותם, ולרכז את כולם בהבימה. משם המפגינים התפצלו לכמה מוקדים והמאבקים מול המשטרה נמשכו עד לסיום המחאה ופיזור המפגינים.

מחאה נגד נתניהו בהוד השרון (צילום: N12)
המחאה נגד נתניהו בשרון, היום | צילום: N12

המשטרה עיכבה לחקירה תושב פרדס חנה בחשד למעורבות בתקיפת מפגין במהלך המחאות. תושב חדרה כבן 25 עוכב לחקירה בחשד לתקיפה ושבירת ידו של מפגין. הרקע והנסיבות נבדקות.

שני אירועים חריגים במהלך ההפגנות: ברמת החייל בתל אביב מפגינה הותקפה על ידי אדם שהסתובב באזור. האדם סייר במקום עם זוגתו ועגלת תינוק, תקף את המפגינה לאחר שדרש ממנה לקשור כלבים שהסתובבו במקום. המפגינה נזקקה לטיפול רפואי ופונתה מהמקום.

 המחאה נגד נתניהו בכיכר הבימה (צילום: N12)
כוחות גדולים נפרסו. כיכר הבימה, הערב | צילום: N12

המקרה השני התרחש בנס ציונה, שם תושב המקום ניסה להתעמת עם מפגינים, ככל הנראה על רקע הרעש שהם עושים במקום. אותו אדם לא נשמע להוראות השוטרים במקום, והם עיכבו אותו לתחנה.

המשטרה עצרה במהלך המחאות 3 מפגינים שמחו מול ביתו של שר החוץ גבי אשכנזי בכפר סבא. לטענת המשטרה, המפגינים חרגו מהנחיות המשטרה להפגנות מול ביתם של נבחרי ציבור וכן עברו על תקנות הבריאות. 

מפגין נושא השלט "שמאלנים בוגדים" הגיע מול מעון ראש ממשלה ועורר עימות עם המפגינים. תוך זמן קצר החלו דחיפות בין הצדדים והמשטרה הפרידה בין המתעמתים.

שוטרים עוצרים מפגינים בכיכר הבימה (צילום: N12)
מעצר מפגין בהבימה, הערב | צילום: N12
האשה שהותקפה בהפגנה ברמת החייל (צילום: פנינה כץ, N12)
האישה שהותקפה ברמת החייל, היום | צילום: פנינה כץ, N12

"אנו נמצאים ברגע גורלי והיסטורי, מעל לאלף הפגנות עם רבבות של משתתפים, לא מוכנים לקבל יותר את המצב שהנאשם גורר אותנו אליו", נמסר מתנועת הדגלים השחורים. "מדינת ישראל זרקה השבוע לפח 35 מיליארד שקלים מכספי המיסים שאנחנו האזרחים שילמנו רק בגלל האובססיה של נתניהו להפסקת ההפגנות".

מחאה נגד נתניהו בגבעתיים
מפגינים בגשר גבעתיים

"המשך כהונתו של נתניהו מהווה את האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל, משבר הקורונה לא ייפתר עד שנתניהו יתפטר", הוסיפו בתנועה וקראו לשרים יזהר שי ואורית פרש הכהן ללכת בעקבות שר התיירות לשעבר אסף זמיר - ולהתפטר, זאת לדבריהם "כדי להציל את ישראל מידי נתניהו".

מחאה נגד נתניהו בקיבוץ להב
מפגינים בקיבוץ להב
 המחאה נגד נתניהו בגשר רישפון (צילום: N12)
גשר רישפון, הערב | צילום: N12

גם בתנועת המחאה "אין מצב" הצטרפו להפגנות. "עשרות אלפי פעילי אין מצב עם חולצות ודגלים ייצאו להפגין היום אחר הצוהריים בשכונות, בכיכרות ובכבישים הראשיים תחת הסיסמה: בלפור זה כאן", מסרו מהתנועה אתמול לפי תחילת המחאות. "יושבי מאהל 'אין מצב' בבלפור הצטרפו גם הם להפגנה, עם כל חבריהם שהפגינו בכל רחבי הארץ, באמירה ברורה: 'את המחאה הזו לא ניתן יהיה לעצור, היא תתעצם ותעלה עד שביבי יפנה את הבית בבלפור ואת כסאו'".

_OBJ