ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, התייחס הבוקר (ראשון) בהערכת המצב לפעילות המשטרתית ולביקורת מצד המפגינים נגד הממשלה על מה שהוגדר "אלימות משטרתית". במשטרה הבהירו כי ימשיכו לאכוף את הנחיות הקורונה ואת חוקי הכנסת. מ"מ המפכ"ל מסר: "נאכוף את החוק גם כשאין להם תמיכה מלאה בקרב כל הציבור, וגם שהם אינם לטעמם או רוחם של מפריו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ניצב מוטי כהן הוסיף ותקף על רקע הביקורת: "לצערי יש מי שמפירים את החוק ולא נשמעים להוראות השוטרים. לא נעצום עין נוכח הפרות חוק בוטות, במחאות או בכל מקום אחר". מ"מ המפכ"ל חיזק את ידיהם של המפקדים והשוטרים בשטח. "הם ניצבים מול אתגרים מורכבים ומשימות רבות", מסר. "חוסר ההערכה מתמשך". 

הוא הוסיף: "אני קורא לציבור כולו ללא יוצא מן הכלל להישמע להוראות החוק ולשוטרים הפועלים לאוכפו. אנו נמשיך לבצע את תפקידנו באופן מקצועי וענייני וללא מורא. נמשיך לאכוף את החוק והתקנות ללא משוא פנים ולשמור על שלום הציבור, ביטחונו ובריאותו".

גם אמש, הביעו במשטרה מורת רוח מהתנהלות המפגינים. מפקד מרחב ירקון, תנ"צ דני לוי, אמר לשוטריו: "אנחנו כרגע מתמודדים עם עדר ללא רועה, אני דורש מכם לנהוג בנחישות - לא לוותר לאף אחד. כל מי שצריך לחלק לו דוח לעשות זאת, אם זה הפרת סדר או סכנה לבריאות הציבור. כל מי שלא עומד בכללים - לתת לו דוח".

בארגון הדגלים השחורים, ממארגני ההפגנות אמש, כעסו על דברי המפכ"ל: "עצוב לראות את הכניעה המוחלטת של ניצב כהן לדרג הפוליטי. ההשתלטות העוינת של הנאשם ושר השנאה אוחנה חייבת להיתקל בחומה בצורה של משטר ישראל. משטרת ישראל תפקידה לשמור על הזכות הדמוקרטית להפגין ולא לסכל מחאות באלימות".

מ"מ המפכ"ל מוטי כהן  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
מ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות
עצורים בהפגנה בהבימה תל אביב (צילום: רויטרס)
מעצרים בתל אביב, אמש | צילום: רויטרס

גם בארגון "קריים מיניסטר" תקפו בחריפות את דברי ממלא מקום המפכ"ל: "דבריו של כהן הם מפגן של ניתוק ובריחה מאחריות למחדלי המשטרה ולאלימות הקשה כלפי המפגינים. כהן איבד את עמוד השדרה ושיקול הדעת בניסיון המתמיד למצוא חן בעיני הממונה עליו. תחת אמיר אוחנה וללא מפכ"ל קבוע, הפכה המשטרה למשטרה פוליטית בשירות נאשם בפלילים. התוצאה - אובדן מצפון, אלימות קשה והתעמרות. אם הפיקוד הבכיר לא יתעורר ויעצור את הטירוף, נידרדר במדרון חלקלק לחוסר אמון ציבורי מוחלט במשטרה".

38 מפגינים נעצרו, רק אחת תובא להארכת מעצר

מהמשטרה נמסר הבוקר כי בתום חקירתם של 38 המפגינים שנעצרו בתל אביב, החליטה המשטרה לבקש להאריך את מעצרו של מפגין אחד בחשד שהיכה שוטר, ולשחרר את היתר. המפגין יובא לדיון בהארכת מעצרו במהלך היום בבית משפט השלום בתל אביב. אתמול טענה המשטרה כי "במהלך המחאה המפגינים לא קיימו את תקנות שעת החירום וסיכנו את בריאות הציבור".

אמיר אוחנה (צילום: Yonatan SindelFlash90)
השר אמיר אוחנה, ארכיון | צילום: Yonatan SindelFlash90

בין אירועי המחאה בתל אביב הייתה צעדה של מפגינים מכיכר רבין לכיוון דרום העיר ושכונת פלורנטין. במהלך הצעדה השליכו חלק מהמפגינים חפצים על השוטרים שליוו אותם, ועימותים פרצו בין הצדדים לאורך כל הדרך. בעקבות האירועים טענו המפגינים כי המשטרה נוקטת באכיפת יתר ובאלימות קשה ללא הצדקה.

עצורים בהפגנה בהבימה תל אביב (צילום: רויטרס)
מעצרים בהפגנה בתל אביב, אמש | צילום: רויטרס

מנגד, במשטרת ישראל טענו: "מפגינים רבים הפרו את הסדר, חסמו צירים, התעלמו מהוראות השוטרים, ונקטו באלימות פיזית ומילולית. חלקם הגדול הפרו בבוטות את תקנות שעת החירום כשהתקהלו ללא שמירת מרחקים, לא עטו מסכות וסיכנו את בריאות הציבור. המשטרה לא תאפשר הפרות כה בוטות של החוק והסדר הציבורי במחאות ובכל מקום אחר, ותמשיך לפעול בנחישות וללא משוא פנים היכן שיידרש ומתי שיידרש".