26 ימים לבחירות ונראה שמגמת ההיחלשות בסקרים של כחול-לבן נמשכת. אחרי שבסקר הקודם גוש הימין איבד את הרוב לראשונה בבחירות, סקר מנדטים חדש שהתפרסם הערב (שלישי) במהדורה המרכזית חוזה שיא בתמיכה למפלגות הימין מאז תחילת הקמפיין. לפי הסקר, לא פחות משש מפלגות מגרדות את אחוז החסימה ונמצאות בסכנה שלא ייכנסו לכנסת ה-21.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפי הסקר, אילו הבחירות היו מתקיימות היום, כחול-לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד הייתה המפלגה הגדולה ביותר עם 31 מנדטים, חמש פחות מהסקר הקודם. מפלגת הליכוד, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, הייתה נחלשת גם כן ומקבלת 28 מנדטים, ירידה של שני מנדטים. הסקר נערך ביממה האחרונה בקרב 512 נשאלים המהווים מדגם מייצג של כלל האוכלוסיה הבוגרת בישראל.

סקר בחירות (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

מפלגת העבודה שומרת על מקומה בתור השלישית בגודלה עם 10 מנדטים ובכך ממשיכה את מגמת ההתחזקות בסקרים האחרונים. אחריה מגיעות רשימת חד"ש-תע"ל, יהדות התורה ואיחוד מפלגות הימין, שמקבלות 7 מנדטים כל אחת. ש"ס מתחזקת מעט מהסקר הקודם ומסיימת עם 6 מנדטים.

סקר בחירות (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

לפי הסקר, לא פחות משש מפלגות נמצאות על אחוז החסימה: כולנו, הימין החדש, מרצ, רע"ם-בל"ד, ישראל ביתנו וזהות מקבלות כולן 4 מנדטים. מפלגת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס לא עוברת את אחוז החסימה ומסיימת עם 2.3%, פחות מאחוז מסף הכניסה לכנסת. 

רוב הציבור בעד לגליזציה של סמים קלים

אחרי שבסקר הקודם נרשם יתרון ראשון במערכת הבחירות הנוכחית לגוש המרכז-שמאל, גוש הימין חוזר להוביל עם 51 מנדטים, לעומת 46 בסקר הקודם. המרכז-שמאל נחלש מעט ומקבל 46 מנדטים, ירידה של שלושה מנדטים. החרדים ממשיכים לשמור על יציבות עם 13 מנדטים, בעוד המפלגות הערביות נחלשות מעט ומסיימות עם 11 מנדטים.

לגבי שאלת ההתאמה לראשות הממשלה, בנימין נתניהו ממשיך להוביל עם 40%, נתון זהה לסקר הקודם. לעומת זאת, בני גנץ נחלש מעט ומקבל 31%, ירידה של 3%. 18% מהנשאלים ענו שהם לא מעוניינים באף אחד מהם, ו-11% ענו שהם לא יודעים.

המשתתפים בסקר נשאלו לגבי הסוגייה שמסתמנת כבוערת ביותר במערכת הבחירות הנוכחית - לגליזציה של סמים קלים (מתן אישור לשימוש, גידול ומכירה של סמים קלים, לרוב מתוצרי צמח הקנאביס). מבין כלל העונים, רוב זעום של 42% הביע תמיכה בלגליזציה, לעומת 38% שהתנגדו. 20% השיבו שלא יודעים.

בחלוקה לפי מפלגות, בקרב הנשאלים שענו שיצביעו עבור מפלגת כחול-לבן, 56% השיבו שהם בעד לגליזציה, 34% אמרו שהם נגד ו-10% אמרו שהם לא יודעים. בקרב מצביעי הליכוד, 43% ענו שהם בעד, 40% נגד ו-17% לא יודעים. בקרב מצביעי העבודה, 59% השיבו בעד, 13% נגד ו-28% ענו שהם לא יודעים.

הסקר נערך על ידי מינה צמח ומנו גבע ממכון המחקר מדגם בשיתוף "אייפנל" עבור חברת החדשות וכלל 510 מרואיינים, מתוך 2,450 שהתבקשו להשתתף, במדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה. איסוף הנתונים התבצע בשילוב של ראיונות טלפוניים ותשאול אינטרנטי. הנתונים עבור הסקר נאספו בימים 13-14 במרס מהשעה 17:00 עד 17:00. טעות הדגימה המרבית בו עומדת על 4.4%.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו