קצת יותר מחודש לפני הבחירות, סקר מנדטים חדש שמתפרסם הערב (שלישי) במהדורה המרכזית עם יונית לוי, חוזה, בפעם הראשונה יתרון קל לגוש המרכז-שמאל על פני גוש הימין. על פי הסקר, רוב הציבור מאמין שנתניהו יהיה זה שירכיב את הממשלה הבאה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי הסקר, על השאלה עבור איזו רשימה היית מצביע, במידה והבחירות היו מתקיימות היום, מפלגת כחול לבן בראשותם של בני גנץ ויאיר לפיד תזכה ל-36 מנדטים - ממש כמו הסקר הקודם. מפלגת הליכוד בראשותו של ראש הממשלה נתניהו, מגיעה למקום השני עם 30 מנדטים - תוצאה זהה גם כן לסקר הקודם.

1083376 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

לאחר שתי המפלגות הגדולות, ניצבת מפלגת העבודה בראשותו של אבי גבאי עם 9 מנדטים - עלייה של מנדט אחד לעומת הסקר הקודם. מיד לאחר מכן, איחוד המפלגות של חד"ש ותע"ל זוכה ל-8 מנדטים.

המפלגות החרדיות שומרות על כוחן, ואפילו מרוויחות מנדט אחד לעומת הסקר הקודם. מפלגת יהדות התורה זוכה בסקר הנוכחי ל-7 מנדטים, תוצאה זהה לסקר הקודם, ואילו ש"ס עולה מ-5 מנדטים בסקר הקודם, ל-6 מנדטים בנוכחי.

1083362 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

רשימת האיחוד בימין, בין הבית היהודי ועצמה לישראל, מתחזקת וזוכה לתוצאה של 6 מנדטים - לעומת 4 מנדטים בלבד בסקר הקודם. מפלגת הימין החדש, בראשותו של ה"אקסים" של הבית היהודי - נפתלי בנט ואיילת שקד ממשיכה במגמת ההיחלשות וזוכה ל-5 מנדטים בלבד - לעומת 6 בסקר הקודם.

מפלגת כולנו של שר האוצר משה כחלון מתחזקת קלות וזוכה ל-5 מנדטים בסקר הנוכחי, עלייה של מנדט אחד לעומת הסקר הקודם. מפלגת מרצ בראשות תמר זנדברג ומפלגת רע"ם-בל"ד זוכות ל-4 מנדטים בלבד.

1083355 (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

על פי תוצאות הסקר, מפלגת ישראל ביתנו, בראשות שר הביטחון לשעבר אביגדור לא עוברת את אחוז החסימה וזוכה ל-1.7% בלבד. מפלגות נוספות שלא חוצות את אחוז החסימה הן מפלגת גשר בראשותה של אורלי לוי-אבקסיס עם 2.2%, זהות בראשותו של משה פייגלין עם 2.0%, ומפלגת יחד בראשותו של אלי ישי עם 1.5% בלבד.

על פי תוצאות הסקר, בפעם הראשונה במערכת הבחירות הנוכחית, גוש המרכז שמאל גובר על גוש הימין ומשיג תוצאה של 49 מנדטים לעומת 46 של גוש הימין. החרדים שומרים על יציבות עם 13 מנדטים והמפלגות הערביות שומרות על יציבות גם כן עם 12 מנדטים.

המשתתפים בסקר נשאלו גם מי היו רוצים שיהיה ראש ממשלה, כשהאפשרויות שניתנו להם לבחירה הן בנימין נתניהו או בני גנץ. על פי התוצאות, ראש הממשלה נתניהו עדיין מוביל עם 40% (לעומת 36% בסקר הקודם), ובני גנץ עומד על 34% (לעומת 31% בסקר הקודם). 15% מהנשאלים ענו שהם לא מעוניינים באף אחד מהם, ו-11% ענו שהם לא יודעים.

1083348 (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

בסקר נשאלו גם המשתתפים, ללא קשר לדעותיהם הפוליטיות, מי הם חושבים שירכיב את הממשלה הבאה לאחר הבחירות. - האפשרויות שניתנו לבחירה הן נתניהו ורוטציה בין לפיד לגנץ. מבין כלל העונים 55% אמרו שהם חושבים שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, 23% ענו שגנץ, 4% ענו שאף אחד מהם, ו-18% ענו שהם לא יודעים.

בקרב נשאלים שענו שיצביעו עבור מפלגת העבודה - 27% חושבים שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, 57% חושבים שלפיד וגנץ ירכיבו אותה, 6% ענו שאף אחד מהם, ו-10% ענו שהם לא יודעים. בקרב מצביעי הליכוד - 87% חושבים שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, 3% חושבים שגנץ ולפיד, 2% ענו שאף אחד מהם, ו-8% ענו שהם לא יודעים. בקרב מצביעי מפלגת כחול לבן - 28% ענו שהם חושבים שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, 53% חושבים שגנץ ולפיד, 2% חושבים שאף אחד מהם, ו-17% ענו שהם לא יודעים.

הסקר נערך על ידי מינה צמח ומנו גבע ממכון המחקר מדגם בשיתוף "אייפנל" עבור חברת החדשות וכלל 532 מרואיינים במדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה. איסוף הנתונים התבצע בשילוב של ראיונות טלפוניים ותשאול אינטרנטי. הנתונים עבור הסקר נאספו ב-5 במרס וטעות הדגימה המרבית בו עומדת על 4.2%.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו