יו"ר האופוזיציה לשעבר, חברת הכנסת ציפי לבני, הודיעה היום (שני) שמפלגת "התנועה" בראשותה לא תתמודד על מקום בכנסת הבאה. "אני עדיין מאמינה שהעמדות שלי ושל 'התנועה' טובות יותר ושהצדק עמנו", אמרה לבני בהתרגשות, והוסיפה: "אבל אין לנו מספיק כוח פוליטי לממש את הדרך שלנו לבד - אני לא אסלח לעצמי אם קולות המאמינים בדרך יתבזבזו".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"לפני 20 שנה נבחרתי לכנסת ישראל במדינת ישראל, מדינת העם היהודי, דמוקרטיה שיש בה שוויון לכל", פתחה לבני את דבריה. "כל חיי הציבוריים ליוו אותי אותם הערכים הציוניים שינקתי בבית הוריי. לכן פעלתי כדי לשמור על רוב יהודי בישראל ולעגן את ההכרה הבין-לאומית בישראל כמדינת העם היהודי ובזכותנו להגן על עצמנו מול אויבנו".

לבני (ארכיון)
לבני (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

לבני התייחסה למאבק שלה לניהול משא ומתן להיפרדות מהפלסטינים. "ההיפרדות הכרחית כדי לשמור על רוב יהודי במדינת ישראל, על זהותה וערכיה", טענה לבני. "זוהי הכתובת שעל הקיר, שעל לוח ליבי, בכל מקום פוליטי בו הייתי. לפיה קיבלתי החלטות על עתידה של מדינת ישראל ופעלתי להביא לאזרחיה שלום. זה המצע, החזון והדרך".

"השנים האחרונות היו קשות במיוחד, לי ולדברים שבהם אני מאמינה", חשפה לבני. "המובן מאליו הערכי הפך להיות שנוי במחלוקת: שלום היא מילה גסה, הדמוקרטיה במתקפה ומילה שונה מהשלטון היא קללה. את ההיפרדות מהפלסטינים החליפו רעיונות הסיפוח שיובילו לרוב ערבי. ה-D9 שהופיע במערכה הראשונה כבר התחיל לעבוד ואם לא ייעצר זו תהיה המערכה האחרונה של הדמוקרטיה בישראל".

יו"ר "התנועה" סיפרה שהיא גאה בדרכה ובמאבק שלה על החברה בישראל. "מי שחושב שהמאבק על מדינה שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית ועל השלום הוא אות קין על מצחי, טועה", אמרה לבני. "זה מקור לגאווה עבורי. שילמתי על כך מחיר. לעמדות ברורות יש מחיר. שילמתי את המחיר ששילמו הוריי וגם אני כל חיי הציבוריים הייתי מוכנה לשלם אותו".

"לצערי אין לנו מספיק כוח פוליטי"

"היום אני שמה את עצמי בצד ומודיעה שהתנועה בראשותי לא תתמודד בבחירות הקרובות", הודיעה לבני לקראת סוף דבריה. "אני מאמינה שהעמדות שלי ושל 'התנועה' טובות יותר ושהצדק עמנו - אבל לצערי אין לנו מספיק כוח פוליטי לממש את הדרך שלנו לבד. אני לא אסלח לעצמי אם קולות המאמינים בדרך יתבזבזו".

מאז שיו"ר "העבודה" אבי גבאי ביטל את השותפות בין שתי המפלגות, לפי סקרי המנדטים - כולל הסקר שפורסם אמש במהדורה המרכזית - מפלגתה של לבני לא עוברת את אחוז החסימה. בשל כך, לבני צפויה לבחור לפרוש על מנת שלא לפגוע בגוש המרכז-שמאל על ידי "בזבוז קולות", לפי מקורביה.

לבני החלה את דרכה בפוליטיקה הישראלית כחברה במפלגת "הליכוד", ובשנת 1999 נבחרה לראשונה לכנסת. ב-2001 מונתה לראשונה לשרה לפיתוח אזורי, ולאחר מכן לשרת החקלאות, שרת הקליטה ולבסוף שרת המשפטים.

ב-2005 הצטרפה למפלגת "קדימה", ושלוש שנים לאחר מכן נבחרה ליו"ר המפלגה שזכתה תחת הנהגתה ל-28 מנדטים ולתואר המפלגה הגדולה ביותר בכנסת. עם זאת, לבני לא הצליחה להרכיב ממשלה ושימשה יו"ר האופוזיציה.

ב-2012 לבני הקימה את מפלגת "התנועה" לאחר שהתפטרה מהכנסת בעקבות ההפסד לשאול מופז בפריימריז לראשות המפלגה. מפלגתה זכתה אז בשישה מנדטים והיא מונתה פעם נוספת לשרת המשפטים בממשלת נתניהו, וכן לממונה על המו"מ מול הפלסטינים. בבחירות 2014 חברה למפלגת "העבודה" ליצירת הרשימה המשותפת "המחנה הציוני" - שפורקה, כאמור, על ידי גבאי בתחילת השנה.