כשבועיים לאחר נאומו הראשון של בני גנץ ורגע לפני סגירת הרשימות לכנסת, נדמה כי "אפקט גנץ" מאבד מומנטום. סקר מנדטים שפורסם אמש (ראשון) במהדורה המרכזית מראה כי ההתלהבות הראשונית מיו"ר חוסן לישראל דעכה וכי הפער בינו לבין ראש הממשלה נתניהו גדל, גם בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה. עם זאת, ריצה משותפת של גנץ ולפיד בהובלת הרמטכ"ל לשעבר מביאה יותר מנדטים מאשר ריצה לחוד, וביחד הם עוקפים את הליכוד.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הסקר, שערכו עבור החדשות מנו גבע ומינה צמח ממכון המחקר "מדגם" בקרב כ-500 נשאלים, מעלה כי אילו הבחירות היו מתקיימות היום, הליכוד הייתה נותרת המפלגה הגדולה ביותר בכנסת עם 30 מנדטים. מדובר בשני מנדטים פחות לעומת סקר החדשות מלפני כשבוע וחצי.

סקר מנדטים (צילום: החדשות‎)
צילום: החדשות‎

חוסן לישראל ותל"ם של משה (בוגי) יעלון מקבלות יחד 18 מנדטים, ארבעה מנדטים פחות מהסקר הקודם. יש עתיד מקבלת 12 מנדטים, עלייה של מנדט אחד.

סקר מנדטים (צילום: החדשות‎)
צילום: החדשות‎

גם במפלגת העבודה נרשמת התאוששות לאחר הפריימריז ובפעם הראשונה ב-2019 חוזרת לאזור חיוג דו-ספרתי עם 10 מנדטים, זאת לעומת 7 בסקר הקודם. הימין החדש ויהדות התורה שומרות על כוחן ומקבלות 7 מנדטים כל אחת, מספר זהה לתע"ל בראשות אחמד טיבי.

אפקט גנץ במספרים (צילום: החדשות‎)
אפקט גנץ במספרים | צילום: החדשות‎

ש"ס מקבלת בסקר 6 מנדטים וכולנו, מרצ והרשימה המשותפת מקבלות 5 מנדטים כל אחת. הרשימה המאוחדת של הבית היהודי והאיחוד הלאומי מקבלת 4 מנדטים, כך גם ישראל ביתנו. המפלגות עוצמה יהודית (3%), גשר (2%), התנועה (1.8%) וזהות (פחות מ-1%) לא עוברות את אחוז החסימה.

גנץ נחלש גם בהתאמה לראשות הממשלה

ההיחלשות של גנץ משפיעה גם על מפת הגושים: הימין מתחזק ומגיע ל-50 מנדטים לעומת השמאל-מרכז שמקבל 45. החרדים מתחזקים מעט ומקבלים 13 מנדטים, בעוד הערבים נשארים עם 12 מנדטים.

חיבור בין גנץ ולפיד מול נתניהו (צילום: החדשות‎)
חיבור בין גנץ ולפיד מול נתניהו | צילום: החדשות‎

בתרחיש שבו חוסן לישראל+תל"ם ויש עתיד רצות ביחד בראשות בני גנץ, בעוד אין שינוי אצל יתר המפלגות, הן הופכות לרשימה הגדולה ביותר עם 32 מנדטים. הליכוד מקבלת 31 מנדטים.

במצב כזה העבודה מקבלת בסקר 8 מנדטים, בעוד יהדות התורה, הימין החדש ותע"ל מקבלות 7 מנדטים כל אחת. לגבי יתר המפלגות אין שינוי.

לא עוברות את אחוז החסימה (צילום: החדשות‎)
לא עוברות את אחוז החסימה | צילום: החדשות‎

ההיחלשות של גנץ ניכרת גם בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה. הפער בינו לבין נתניהו גדל כשגנץ מקבל 31% תמיכה, לעומת 36% לראש הממשלה. 22% השיבו "אף אחד מהם" ו-11% ענו "לא יודע". בסקר הקודם הפער בין השניים היה של אחוז אחד בלבד, 36% מול 35%.

הסקר נערך בקרב 502 מרואיינים במדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית בסקר 4.4%. מועד איסוף הנתונים: 17 בפברואר, 2019.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו