מערכת הבחירות לכנסת ה-25 נמשכת, ובצד הימני של המפה הפוליטית חלו כמה שינויים בימים האחרונים. אחד מהם התרחש אמש (שני), עם הודעתו של יו"ר "עוצמה יהודית", חה"כ איתמר בן גביר, להיפרד מבצלאל סמוטריץ' ומ"הציונות הדתית". במסיבת עיתונאים שקיים, הודיע בן גביר על ריצה עצמאית של מפלגתו בבחירות הקרובות, חודש בדיוק לפני סגירת הרשימות.

לקריאה נוספת ב-N12:

רשימת הציונות הדתית של בן גביר וסמוטריץ' זכתה בסקרים האחרונים ל-10-9 מנדטים, כפי שהצגנו בשבועות האחרונים ב"חדשות 12". בין השאר שאלנו בחלק מהסקרים גם על האפשרות של פיצול בין שתי המפלגות, וייתכן שזו הובילה את בן גביר להחליט על הצעד אמש.

 

 

 

 

המצב במפלגה הימנית נותר כמעט ללא שינוי כאשר סמוטריץ' ובן גביר רצים יחד, ואולם, צעד הפיצול לפי הסקרים מציג התחזקות של ממש של בן גביר. כאשר יו"ר עוצמה יהודית רץ לבד, רשימתו אף עולה על זו של סמוטריץ' בגודלה.

אם נסתכל על הסקרים החל מרגע פיזור הכנסת ה-24, בתאריך 29.6.2022 זוכה רשימת הציונות הדתית ב-9 מנדטים. ב-11.7.2022 רשימת הציונות הדתית בראשות סמוטריץ' ובשיתוף בן גביר, גדלה וזכתה ל-10 מנדטים, 2 יותר מאשר כוחה בכנסת הנוכחית. לעומת זאת, בסקר שפרסמנו ב-28.7.2022, הציונות הדתית נחלשת ל-9 מנדטים.

בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר
בן גביר וסמוטריץ' - ירוצו יחד?

כשבדקנו בסקר ב-28.7.2022 מה יקרה אם איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' ירוצו בנפרד, עוצמה יהודית בראשות בן גביר הייתה זוכה ל-7 מנדטים והציונות הדתית של סמוטריץ' הייתה מקבלת 4 מנדטים, 3 מנדטים פחות מבן גביר. המושפעת הגדולה ביותר מפיצול לפי סקר זה, זו הליכוד שמפסידה 2 מנדטים לעומת סקר קודם. לעומת זאת, פיצול אפשרי של שתי המפלגות לא הביא לשינוי בגושים.

כשבוע לאחר הסקר שבו בן גביר עלה על סמוטריץ' ב-3 מנדטים, דיווחנו על מגעים מתקדמים בין השניים לריצה משותפת. על אף זאת, כמה ימים לאחר מכן התחולל פיצוץ בין שתי המפלגות, כאשר יהודה ולד, מנכ"ל מפלגתו של סמוטריץ', החל בחילופי מילים קשות וטען כי מפלגתו עשתה מצדה ויתורים גדולים למען בן גביר.

איתמר בן גביר, בנימין נתניהו, בצלאל סמוטריץ' (צילום: פלאש 90)
איתמר בן גביר, בנימין נתניהו, בצלאל סמוטריץ' | צילום: פלאש 90

הריב התחולל בעיקר סביב סוגיית הצבת המועמדים ברשימה המשותפת ביניהם, במיוחד סביב מועמד מספר 7, כאשר עוצמה יהודית דרשה שיהיה שייך לה, והציונות הדתית דיברה על "מועמד מוסכם". כמה ימים לאחר מכן, ב-8.8.2022, פרסמנו סקר נוסף ובו הציונות הדתית התחזקה ל-10 מנדטים. כאן לא נשאלה אפשרות הפיצול בין סמוטריץ' ובין בן גביר, ובמקביל נמשכו המגעים בין השניים לריצה משותפת.

בסקר שפרסמנו שלשום, ב-14.8, הציונות הדתית נותרה יציבה וזכתה שוב ל-10 מנדטים. בנוסף, הפעם נשאלו המשיבים כיצד היו מצביעים אילו עוצמה יהודית הייתה מתפצלת מהציונות הדתית ורצה בנפרד. במצב כזה, עוצמה יהודית זכתה ל-8 מנדטים והציונות הדתית ל-5. התחזקות ל-2 המפלגות לעומת סקרים קודמים ולעומת ריצה נפרדת, ובמצב כזה, הליכוד מאבד 3 מנדטים.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית