הקרב בציונות הדתית: על רקע הפרסום בחדשות 12 שלשום על התקדמות במגעים בין איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ', מנכ"ל מפלגת הציונות הדתית ומנכ"ל מפלגת עוצמה יהודית פתחו אתמול (שלישי) בקרב ציוצים בטוויטר.

חילופי המילים התחילו מצידו של יהודה ולד, מנכ"ל מפלגתו של סמוטריץ. "הנחנו שלשום הצעה הוגנת עם ויתורים גדולים מצידנו", הגיב ולד על ציוץ של חה"כ בן גביר שהציג את שמו של אלמוג כהן כמי שברצונו להציב במקום השביעי ברשימה המאוחדת. "אתמול פרסמת שהסכמת להצעה שדיברה על 7 כמועמד מוסכם שיכול להביא מנדטים לרשימה. עכשיו אתה חוזר בך ומתעקש שגם מקום 7 שייך לעצמה יהודית, לפעיל השטח שלך מהדרום. לא הגזמת? זה נראה שאתה חותר לפיצוץ במקום לאחדות. חבל".

 

יצחק וסרלאוף, מנכ"ל עוצמה יהודית של בן גביר, לא נותר חייב: "הנחתם בערוץ 12 הצעה ל-5 מקומות בעשירייה הראשונה, ואז חזרתם בכם ואתם רוצים להכתיב לנו מועמד מוחלט שלכם במקום שלנו. אתם באמת רוצים לעצמכם 6 מתוך 8 ראשונים ולנו 2 בלבד? תושבי הפריפריה בעיניכם הם אויר? ההתנשאות שלכם נוראית. חבל שאתם מובילים בכוח לפילוג".

יו"ר הציונות הדתית, חה"כ בצלאל סמוטריץ', העביר ביום שני האחרון הצעה לאיחוד עם עוצמה יהודית שבה התקבלו באופן כמעט מוחלט דרישותיו של חה"כ איתמר בן גביר להנהגה משותפת וחלוקה של 50-50 ברשימה - כך פרסמנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית".

סמוטריץ' הציע לבן גביר הנהגה משותפת ואת המקומות 2, 5, 9 ו-10, בעוד שהמועמד השביעי יהיה מועמד בהסכמה. בסביבת בן גביר אמרו בתגובה כי הם מופתעים מהצעה, אך יחתמו אם יאושר המועמד השביעי של בן גביר - "אדם מסורתי מהפריפריה".

הפער המרכזי בדרך לאיחוד נוגע לזהות המועמד במקום השביעי: סמוטריץ' מעוניין לשריין במקום השביעי מועמד חיצוני שלא מזוהה עם אף אחד מהשניים ובן גביר מוכן למועמד של עוצמה יהודית, מסורתי מהפריפריה, שיהיה מוסכם על סמוטריץ'.