84 ימים לבחירות - והקרב על קולות גוש המרכז-שמאל מתחמם: ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, הכריז אתמול (שלישי) במסיבת עיתונאים על הקמת מפלגת "הישראלים" שתתמודד בבחירות הקרובות לכנסת. הוא יתמודד יחד עם המצטרף הטרי, שר המשפטים אבי ניסנקורן, שיהיה מספר 2 ברשימה ושותף לגיבושה. "התרגלנו לממשלה מטורללת ולשחיתות", אמר חולדאי. "אתם עד כדי כך מיואשים שסער ואלקין מייצגים את הערכים שלכם?".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אתם יודעים מה הבעיה?", פתח חולדאי את דבריו. "הבעיה היא שהתרגלנו לקלקול, לפילוג, לשקר, לקומבינה ולשיתוק, התרגלנו לממשלה מטורללת ומושחתת שלא יודעת לנהל שום דבר. התרגלנו לממשלה שהקורונה עושה ממנה צחוק. אני מסרב להתרגל. כמשרת ציבור יותר מ-50 שנה אני אומר שלא נתרגל לראש ממשלה עם כתבי אישום, לא נתרגל לפגיעה בבית המשפט, לא נתרגל למיליון מובטלים ולעשרות אלפי עסקים קורסים".

"החלטתי שאינני יכול עוד לעמוד מנגד", אמר חולדאי. "לא אשתוק כי ארצי שינתה את פניה. באתי לכאן הערב כדי להודיע על הקמת מפלגה חדשה. את העשייה הציבורית שלי אתם מכירים. נלחמתי כטייס, פיקדתי בשלום ובמלחמה, בחרתי לעסוק בחינוך ובמו ידיי הפכתי את הגימנסיה מתיכון מוכה אלימות וסמים למוסד מבוקש".

רון חולדאי ואבי ניסנקורן (צילום: החדשות )
חולדאי וניסנקורן | צילום: החדשות

"זה 22 שנים אני מכהן כראש עיריית תל אביב-יפו", המשיך. "הפכתי עיר מוזנחת לפורחת, אחת מהערים הטובות והאיכותיות בעולם, שבה כולם חיים ביחד, כולם שותפים בקואליציה פוליטית רחבה ומתפקדת. מה שיצרנו מוכיח שאפשר לעבוד ביחד בלי הסתה ובלי פחד. אני עושה את זה עבור ילדיי ובעיקר עבור נכדיי. כולנו צריכים להרים את הראש בגאווה. צריך ואפשר לנהל את ישראל אחרת".

"הבחירות האלה הן גם על ניהול וגם על ערכים", הצהיר חולדאי. "אתם חושבים שסער ואלקין הם אלה שמייצגים את הערכים שלכם או בנט וסמוטריץ'? יש אלטרנטיבה אמיתית, יש לכם בית, יש לכם מפלגה - מפלגת הישראלים. לא מפלגת המתחפשים שיגידו דבר אחד לפני הבחירות ואחריהן דבר אחר. אצלי הכול ברור - לא ליד, לא כמעט ולא בערך".

"קואליציה רחבה שמייצגת את הציבור הישראלי כולו - זה אנחנו. שמירה על הדמוקרטיה והבטחת שוויון ברוח מגילת העצמאות - זה אנחנו. פסקת ההתגברות על בית המשפט העליון - זה לא אנחנו. ניהול משבר הקורונה לפי גחמות - זה לא אנחנו. סגירת המרכולים בשבת - זה לא אנחנו. רוב יהודי ברור תוך הבטחת עוצמתה הביטחונית של ישראל - זה אנחנו. קידום הסיפוח - זה לא אנחנו".

"סער, בנט, ליברמן ומנהיגי הליכוד הם כולם חברים ואחים שלנו אבל הם אחראים לכל מה שקרה פה", המשיך חולדאי. "העובדה שיש פוליטיקאים שאינם מושחתים כמו ביבי לא אומר שהם צריכים לקבל את הקול שלכם. לא אעשה את זה לבד, יהיו איתי המקצוענים והטובים במדינה. הראשון שבהם הוא שר המשפטים המצטיין שנלחם בניסיונות להרוס את מערכת שלטון החוק, איש של מעשים ולא של דיבורים - שר המשפטים אבי ניסנקורן".

ניסנקורן: "הדמוקרטיה תחת מתקפה"

אחרי חולדאי, נשא דברים גם המצטרף הטרי אבי ניסנקורן: "מדינת ישראל נמצאת בצומת קריטי, הדמוקרטיה הישראלית תחת מתקפה. לא היה דבר כזה מקום המדינה. כמי שהיה שם כשר משפטים וחבר ממשלה, הקדשתי בחודשים האחרונים את כל כולי למאבק בראש הממשלה ושלוחיו בכל האמור למערכת המשפט. נאבקתי וגם ניצחתי. כשהם רצו לפגוע בשומרי הסף, עמדתי שם ובלמתי אותם. ניסו והמשיכו לנסות לפגוע בי, להכפיש את שמי, להדביק לי עלילות וסיפורים מופרכים".

חולדאי מצביע בבחירות בתל אביב (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
חולדאי מצביע בבחירות | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

"הסיפור פה הוא ערכים ולא בריחה מאחריות", המשיך ניסנקורן. "על הכף מונחת יציבותה של הדמוקרטיה הישראלית. זה השיקול היחיד שעומד לנגד עיניי. מולנו ניצב ראש ממשלה שמוכן בעת משבר כלכלי ובריאותי להחזיק את תקציב המדינה כבן ערובה ולדרוש את ראשיהם של אנשי מערכת אכיפת החוק. במאבק הזה אין לנו ברירה אלא לנצח".

"לא אזרחי ישראל הואשמו בשלושה כתבי אישום, לא הם צריכים לשלם את המחיר", הצהיר ניסנקורן והודה ליו"ר כחול לבן בני גנץ: "אני מבקש להודות לגנץ על הדרך המשותפת למען ישראל, אבל כחול לבן הולכת ומתרחקת מעקרונותיי ומתפיסת עולמי. בחרתי להיות שותף של רון חולדאי למפלגה ברורה אידיאולוגית וחזקה, שתקדם כלכלה חברתית, שתשים את זכויות האדם והשוויון בראש סדר העדיפויות, מפלגה שלא חוששת מעמדה ברורה גם בתחום המדיני".

הליכוד מסר בתגובה לדברי חולדאי: "אנחנו מאחלים הצלחה לגנץ ולחולדאי. בזמן שראש הממשלה נתניהו מביא מיליוני חיסונים לישראל, מוציא את ישראל ממשבר הקורונה ומחזיר אותנו לחיים". יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד צייץ בחשבון הטוויטר: "מאחל בהצלחה לרון חולדאי ואבי ניסנקורן בדרכם החדשה".

על הכוונת של חולדאי: לבני וזמיר

מוקדם יותר אתמול הודיע ניסנקורן לשר הביטחון בני גנץ על החלטתו לעזוב את כחול לבן ולהצטרף למפלגתו החדשה של רון חולדאי. "נביא בשורה למאות אלפי ישראלים אשר מרגישים שאין להם בית פוליטי - ונעשה זאת במעשים ולא בדיבורים", מסר. גורם בכיר בכחול לבן מסר בתגובה להודעת שר המשפטים: "ניסנקורן - רמאי וכפוי טובה. שחולדאי ישמור על הגב".

ציפי לבני מודיעה על פרישה מהבחירות (צילום: תומר נויברג, פלאש/90 )
תצטרף לחולדאי? ציפי לבני | צילום: תומר נויברג, פלאש/90

בתגובה לפרישה, ביקש גנץ מניסנקורן להתפטר מתפקידו כשר המשפטים. "ניסנקורן בחר בית פוליטי חדש ומשכך מצופה שיתפטר מתפקידו", הבהיר גנץ. "תיק המשפטים הוא מהנכסים החשובים של כחול לבן לשמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק במדינת ישראל וכפי שפעלנו עד כה, נמשיך גם בהמשך".

שלשום שם חולדאי, שמכהן כראש עיריית תל אביב כבר 22 שנה, קץ להערכות ומסר כי יכריז על כניסתו למערכת הפוליטית הארצית ועל הקמת מפלגה חדשה. "מאות אלפי ישראלים מרגישים שאין להם בית במערכת הפוליטית הנוכחית", אמר. "נרים להם את הראש ונחזיר להם את התקווה. חברו אליי מספר אישים מרכזיים בציבוריות הישראלית, הגיע הזמן להציג אלטרנטיבה ברורה".

בשבועות האחרונים ניהל חולדאי מגעים עם ציפי לבני והציע לה להצטרף למפלגה שהוא מקים. גם אסף זמיר, שפרש מכחול לבן והתמודד מולו על ראשות עיריית תל אביב, נמצא על הכוונת. חולדאי צפוי לבנות רשימה שיהיו בה גם דמויות בולטות מעולם ניהול משבר הקורונה במטרה להקדים את יריביו בגוש המרכז-שמאל ולהתייצב על המפה. חולדאי צפוי להישאר בפוליטיקה הארצית רק אם יתברג לתפקיד בכיר ביותר.